26 Октомври, 2020
0.0243

(ФОТО+ВИДЕО) УРАГАН ВО ГРЦИЈА: Грците се засолнуваат, ќе дуваат ветрови со брзина над 200 км на час

Објавено во: Балкан 18 Септември, 2020

Ураган денеска пустоши кај нашиот јужен сосед. 

Редок медитерански ураган ги зафати островите во западна Грција. Имаше обилни врнежи од дожд и прекини во снабдувањето со електрична енергија. 

Насекаде паѓаат дрвја. Има поплавени улици и прекини во сообраќајот на островите Кефалонија, Закинтос и Итака.  Бурата Јанос е именувана како „медикан“, односно медитерански ураган и овој феномен првпат се појави во Грција во 1995 година.

Циклонот се движи кон исток, па се очекува овој викенд ветрови со брзина од 117 километри на час да го погодат Пелопонез, а потоа и Атина и Крит.

Танјуг објави дека под удар на циклонот, јахта која пловела под знамето на Швајцарија, е исфрлена на карпите на полуостровот Итака.

Најновите метеоролошки прогнози покажуваат дека овој многу редок ураган може да биде најсилниот во историјата на овие простори.

Жителите се информирани да се засолнат. Метеоролозите очекуваат огромни количини дожд, поплави и ветрови со брзина од над 200 километри на час.


Можеби ќе ве интересира

Вучиќ прв ќе ја прими вакцината против Ковид-19 во Србија

Вучиќ прв ќе ја прими вакцината против Ковид-19 во Србија

Бојко Борисов позитивен на коронавирус

Бојко Борисов позитивен на коронавирус

Борисов денеска има негативен тест, ама е во изолација

Борисов денеска има негативен тест, ама е во изолација

Нема имунитет и по болеста: Тројца Срби повторно заразени

Нема имунитет и по болеста: Тројца Срби повторно заразени

Вучиќ им посакал убав ден на Србите со неговото омилено јадење: Лавина реакции

Вучиќ им посакал убав ден на Србите со неговото омилено јадење: Лавина реакции

ИМА НАД 1.600 ЗАРАЗЕНИ: Словенија пред целосен карантин

ИМА НАД 1.600 ЗАРАЗЕНИ: Словенија пред целосен карантин

ЌЕ БИДАТ ЗАГРОЗЕНИ ЛУЃЕТО И НИВНИТЕ ИМОТИ: Еве каква зима ќе има на Балканот и во Европа

ЌЕ БИДАТ ЗАГРОЗЕНИ ЛУЃЕТО И НИВНИТЕ ИМОТИ: Еве каква зима ќе има на Балканот и во Европа

НИ МАСКИ НА ОТВОРЕНО, НИ ЗАДОЛЖИТЕЛЕН ПЦР ТЕСТ - еве каква одлука донесе српскиот кризен штаб

НИ МАСКИ НА ОТВОРЕНО, НИ ЗАДОЛЖИТЕЛЕН ПЦР ТЕСТ - еве каква одлука донесе српскиот кризен штаб

(ВИДЕО) Водата се повлече и од Нивици, каде што се потпиша Преспанскиот договор

(ВИДЕО) Водата се повлече и од Нивици, каде што се потпиша Преспанскиот договор