19 Јули, 2024
0.0253

ФРАНЦИЈА ЌЕ ГЛАСА НА 30 ЈУНИ: Дали Макрон планира да поднесе оставка?

Објавено во: Свет 11 Јуни, 2024

Добивај вести на Viber

Шефот на француската држава, Емануел Макрон денеска изјави дека нема намера да поднесе оставка независно од резултатите од претстојните парламентарни избори.

Макрон во неделата навечер ги распушти владата и парламентот, закажувајќи предвремени избори во Франција за 30 јуни, откако неговата партија претрпе пораз на изборите за Европскиот Парламент(ЕП).

„Институциите се јасни, како и местото на претседателот без разлика на резултатот“, рече Макрон за француски Фигаро, пренесе Политико.

Партијата „Преродба“ на Макрон освои нешто помалку од 15 отсто од гласовите, а Националниот фронт на Марин Ле Пен освои нешто повеќе од 30 отсто од гласовите.

Француските левичарски опозициски партии најавија дека заеднички ќе номинираат кандидати на предвремените парламентарни избори подоцна овој месец за да се спротивстават на владата на претседателот Емануел Макрон и екстремно десничарското движење на Марин Ле Пен.

Како што објави Ројтерс, социјалистите, зелените, комунистите и екстремно левичарската партија ЛФИ („Неосвоена Франција“) повикаа во заедничка изјава за „алтернатива на Макрон и борба против расистичкиот проект на екстремната десница“.

Првите анкети за парламентарните избори покажуваат предност за партијата на Марин Ле Пен.

Можеби ќе ве интересира

Остра реакција на Борел на одлуката на израелскиот парламент: Нема да ги признаеме промените на границите од 1967 година

Остра реакција на Борел на одлуката на израелскиот парламент: Нема да ги признаеме промените на границите од 1967 година

НОВ РАСТ НА БРОЈОТ НА ПРЕТПЛАТНИЦИ - новите пакети на Нетфликс дадоа резултати

НОВ РАСТ НА БРОЈОТ НА ПРЕТПЛАТНИЦИ - новите пакети на Нетфликс дадоа резултати

МНОГУМИНА ПРАШУВААТ ЗОШТО МЕЛАНИЈА НЕ ОДРЖА ГОВОР - на републиканската конвенција прекршена децениската традиција

МНОГУМИНА ПРАШУВААТ ЗОШТО МЕЛАНИЈА НЕ ОДРЖА ГОВОР - на републиканската конвенција прекршена децениската традиција

НАЈДОА РЕШЕНИЕ И ЗА ОВОЈ ПРОБЛЕМ: На аеродромот во Делхи се користат табли, падот на технологијата не смее да ги закочи

НАЈДОА РЕШЕНИЕ И ЗА ОВОЈ ПРОБЛЕМ: На аеродромот во Делхи се користат табли, падот на технологијата не смее да ги закочи

ОВА Е ВИНОВНИКОТ ЗА ГЛОБАЛНИОТ ПАД НА КОМПЈУТЕРСКИОТ СИСТЕМ: Сам се јави, а еве што вели

ОВА Е ВИНОВНИКОТ ЗА ГЛОБАЛНИОТ ПАД НА КОМПЈУТЕРСКИОТ СИСТЕМ: Сам се јави, а еве што вели

„ЌЕ ОСТАНЕ ИЛИ ЌЕ СЕ ОТКАЖЕ ОД ПРЕТСЕДАТЕЛСКАТА ТРКА“: Кандидатурата на Бајден пред голем тест

„ЌЕ ОСТАНЕ ИЛИ ЌЕ СЕ ОТКАЖЕ ОД ПРЕТСЕДАТЕЛСКАТА ТРКА“: Кандидатурата на Бајден пред голем тест

И ТРАМП И ФИЦО БЕА НАПАДНАТИ ЗАТОА ШТО СЕ ПРОТИВАТ НА ВОЈНАТА: Орбан за атентатите на американскиот претседател и словачкиот премиер

И ТРАМП И ФИЦО БЕА НАПАДНАТИ ЗАТОА ШТО СЕ ПРОТИВАТ НА ВОЈНАТА: Орбан за атентатите на американскиот претседател и словачкиот премиер

ДЕНОТ-Д ЗА ФОН ДЕР ЛАЈЕН: Го објави големиот план за Европа и го нападна Орбан

ДЕНОТ-Д ЗА ФОН ДЕР ЛАЈЕН: Го објави големиот план за Европа и го нападна Орбан

(ВИДЕО И ФОТО) КОЈА Е ЛАРА ТРАМП? Новата моќна фигура на републиканците

(ВИДЕО И ФОТО) КОЈА Е ЛАРА ТРАМП? Новата моќна фигура на републиканците