13 Јули, 2020
0.0225

ФРАНЦИЈА ТОНЕ ВО ДОЛГОВИ: Toj достигна 121 отсто од БДП

Објавено во: Свет, Корона Вирус 04 Јуни, 2020

Јавниот долг на Франција годинава достигна 121 отсто од БДП.

Предложениот ребаланс на буџетот предвидува јавен долг од 120,9 проценти од БДП оваа година, информираше претставник на Министерството за финансии. 

Ова зголемување на јавниот долг е предизвикано од огромните расходи на државата, кои се мерат во милијарди евра. 

Долговите се направени со цел да се ублажат економските последици од кризата со коронавирусот. 

Министерството за финансии,  предвидува пад на потрошувачката на населението од околу 10 проценти годинава, при што се очекува дека домаќинствата од претпазливост ќе ја зголемат заштедата за околу 100 милијарди евра.

Ребалансот ќе биде презентиран идната недела. 

Можеби ќе ве интересира

Идните вакцини треба да стигнат до луѓето на кои им е најпотребно, тврди Бил Гејтс

Идните вакцини треба да стигнат до луѓето на кои им е најпотребно, тврди Бил Гејтс

Колку време трае имунитетот на коронавирусот?

Колку време трае имунитетот на коронавирусот?

Вакцина за коронавирусот нема да има до 2022?

Вакцина за коронавирусот нема да има до 2022?

Комесарот за економија на ЕУ: Се заканува колапс на еврозоната

Комесарот за економија на ЕУ: Се заканува колапс на еврозоната

Украинскиот авион соборен поради серија грешки

Украинскиот авион соборен поради серија грешки

ДАВА 2,6 ПАТИ ПОВЕЌЕ АНТИТЕЛА ОД ПРИРОДНИТЕ - доаѓа очекуваната Оксфорд вакцина

ДАВА 2,6 ПАТИ ПОВЕЌЕ АНТИТЕЛА ОД ПРИРОДНИТЕ - доаѓа очекуваната Оксфорд вакцина

ЌЕ БАЗИРА НА ГЕНЕТИКА: МОЖЕ ЛИ ВАКЦИНАТА ДА БИДЕ ГОТОВА ДО ЕСЕН - директорот на фармацевтската компанија е голем оптимист

ЌЕ БАЗИРА НА ГЕНЕТИКА: МОЖЕ ЛИ ВАКЦИНАТА ДА БИДЕ ГОТОВА ДО ЕСЕН - директорот на фармацевтската компанија е голем оптимист

ЕВЕ КОИ ЗЕМЈИ НАЈДОБРО СЕ БОРЕА - но короната се враќа и не се знае кога ќе замине

ЕВЕ КОИ ЗЕМЈИ НАЈДОБРО СЕ БОРЕА - но короната се враќа и не се знае кога ќе замине

Ердоган нема да чека долго, на 24 јули во Аја Софија почнуваат молитвите

Ердоган нема да чека долго, на 24 јули во Аја Софија почнуваат молитвите