25 Септември, 2020
0.1240

ФРАНЦУЗИ ТВРДАТ: Децата ретко се преносители на коронавирусот

Објавено во: Свет, Корона Вирус 04 Јуни, 2020

Истражување кое го направија Французи фрла ново светло на пандемијата со коронавирусот. 

Децата ретко се преносители на коронавирусот покажува студија направена од професорот Роберт Коен, потпретседател на француското здружение за педијатри и која ја објави „Ле Паризиен“.

Студијата беше реализирана во регионот Ил де Франс. На неа работеа 27 педијатри од 14 април до 12 мај и со неа беа опфатени 605 деца. Коен вели дека децата под 15 години поретко ја пренесуваат заразата. 

„Кога идентификуваме заразено лице и ги тестираме неговите роднини, сфаќаме дека децата се два до пет пати помалку носители на вируси отколку возрасните“, изјави тој.

Се смета дека децата имаат помалку рецептори за вирусот на нивната носна слузница. Тие би можеле да бидат подобро заштитени бидејќи веќе имале други коронавируси. 

Во светот до сега има 6.622.757 лица заразени со коронавирус. Од нив починаа 388.974, а оздравени се 3198.069 луѓе. 

Можеби ќе ве интересира

АКО САКААТ ДА ПИЈАТ КАФЕ, ДА ДАДАТ ПОДАТОЦИ: Сите гости ќе се проверуваат по список

АКО САКААТ ДА ПИЈАТ КАФЕ, ДА ДАДАТ ПОДАТОЦИ: Сите гости ќе се проверуваат по список

(ВИДЕО) ФРАНЦИЈА: Tројца мажи тепале жена на улица бидејќи носела кратко здолниште

(ВИДЕО) ФРАНЦИЈА: Tројца мажи тепале жена на улица бидејќи носела кратко здолниште

Инфектологот Фаучи кажа кога светот ќе се врати во нормала

Инфектологот Фаучи кажа кога светот ќе се врати во нормала

„Џонсон и Џонсон“ стартуваат големо испитување за нивната вакцина „со еден истрел“

„Џонсон и Џонсон“ стартуваат големо испитување за нивната вакцина „со еден истрел“

Во Европа се враќаат рестрикциите, Македонија размислува за истото

Во Европа се враќаат рестрикциите, Македонија размислува за истото

Дали Кина ќе одговара за ширењето на Ковид -19?

Дали Кина ќе одговара за ширењето на Ковид -19?

НЕМАШЕ КАРАНТИН: Швеѓаните го победија коронавирусот?

НЕМАШЕ КАРАНТИН: Швеѓаните го победија коронавирусот?

НЕМА ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР: Германски виролог вели дека коронавирусот е најмалку четири пати поопасен од грип

НЕМА ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР: Германски виролог вели дека коронавирусот е најмалку четири пати поопасен од грип

Во која држава веќе има и трет бран на коронавирус?

Во која држава веќе има и трет бран на коронавирус?