11 Јули, 2020
0.0253

Германија е прва земја што прифати италијански пациенти

Објавено во: Свет, Корона Вирус 25 Март, 2020

Утринава на аеродромот во германскиот град Лајпциг, пристигнаа првите шест пациенти од Италија. Ќе бидат згрижени и лекувани од страна на германските здравствени работници, кои понудија помош за Италија, каде здравството буквално пропадна од неверојатното ширење на коронавирусот.

-Универзитетската болница во Лајпциг прими двајца од транспортираните пациенти, изјави портпаролот на болницата, нагласувајќи дека и двајцата се во сериозна состојба, а станува збор за 57-годишни мажи кои се донесени од Бергамо.

И во покарината Северна Рајна-Вестфалија во текот на наредниве денови се очекуваат 10 пациенти од Италија. Гувернерот на оваа покраина, Армин Лашет, истакна дека во овие моменти најважна е солидарноста меѓу државите во Европа.

Инаку, во Германија веќе има 33.000 инфицирани со коронавирусот, а починати се 159. Во моментов здравствените власти ги зајакнуваат одделенијата за интензивна нега, пред очекуваниот налет на новозаразени. 


Можеби ќе ве интересира

ЕВЕ КОИ ЗЕМЈИ НАЈДОБРО СЕ БОРЕА - но короната се враќа и не се знае кога ќе замине

ЕВЕ КОИ ЗЕМЈИ НАЈДОБРО СЕ БОРЕА - но короната се враќа и не се знае кога ќе замине

Ердоган нема да чека долго, на 24 јули во Аја Софија почнуваат молитвите

Ердоган нема да чека долго, на 24 јули во Аја Софија почнуваат молитвите

ИЗГЛЕДА НЕМА НИШТО ОД ИМУНТЕТОТ НА СТАДО - тешко дека вирусот ќе биде искоренет наскоро

ИЗГЛЕДА НЕМА НИШТО ОД ИМУНТЕТОТ НА СТАДО - тешко дека вирусот ќе биде искоренет наскоро

НЕ САМО ВТОР, ЌЕ ИМАМЕ И ТРЕТ БРАН ОД КОВИД-19 - предвидувања на германски виролог

НЕ САМО ВТОР, ЌЕ ИМАМЕ И ТРЕТ БРАН ОД КОВИД-19 - предвидувања на германски виролог

Научниците ќе дадат одговор како вирусот од животни се пренел на луѓе

Научниците ќе дадат одговор како вирусот од животни се пренел на луѓе

Кина обвини, а Казахстан демантира дека кај нив се шири болест поопасна од короната

Кина обвини, а Казахстан демантира дека кај нив се шири болест поопасна од короната

СЗО ПРИЗНА: Вирусот се пренесува преку воздух во ресторани и спортски сали, но потребни се уште истражувања

СЗО ПРИЗНА: Вирусот се пренесува преку воздух во ресторани и спортски сали, но потребни се уште истражувања

(ВИДЕО) ТАА Е ХЕРОЈ: Meдицинска сестра им свири на виолина на заразените од коронавирусот

(ВИДЕО) ТАА Е ХЕРОЈ: Meдицинска сестра им свири на виолина на заразените од коронавирусот

Ширењето на коронавирусот е надвор од контрола, алармира СЗО

Ширењето на коронавирусот е надвор од контрола, алармира СЗО