13 Април, 2024
0.0263

ГЕРМАНИЈА И ПОНАТАМУ „НАЈБОЛНАТА ЕКОНОМИЈА ВО ЕВРОПА“ - Темните претчувства добија потврда

Објавено во: Економија 26 Февруари, 2024

Добивај вести на Viber

Црните претчувства дека германската економија се соочува со проблеми, и дека епитетот на „болениот член на Европа“ добија потврда во најновиот извештај на сојузната влада во Берлин. За новото задолжување „кредитот“ оди кај сојузната влада, која пријави финансиски дефицит од 79 милијарди евра.

Одамна не е вест дека, речиси до вчера, на најсилната економија во Европа и оди лошо.

Зигфрид Русвурм, претседател на Здружението на германската индустрија, на почетокот на годината изрази недвосмислени сомневања за релативно неодамнешното закрепнување, бидејќи „нашата економија заостанува зад повеќето други големи индустриски земји“.

Прогнозата за раст од коалициската влада на канцеларот Олаф Солац, која првично изнесуваше 1,3 отсто, а подоцна беше корегирана на 0,2 отсто, зборува многу.

Претседателот на германскиот институт за економски истражувања (ДИВ), Марсел Фрахер, предупредува дека „на краток рок, ништо нема да се промени во фактот што трошоците за енергија во Германија ќе останат значително повисоки отколку во другите економии кои не беа толку зависни од рускиот гас и нафта“.

Оптимистички ветрови, според германските медиуми, дуваат само од стапката на инфлација, која според министерот за финансии Кристијан Линднер „треба да се задржи“.

Минатата година неговиот процент варираше во просек од 5,9 отсто. Коалицијата на Солц се надева на бројка од 2,8 отсто оваа година, според нејзиниот годишен економски извештај.

Дојче веле пишува дека министерот за зелена економија Роберт Хабек и либералниот шеф на секторот за финансии Линднер ги повлекуваат сите на своја страна. Едниот во клин, другиот во чинијата“, пишува овој медиум.

Линднер бара даночни олеснувања за компаниите, а Хабек сака посебен инвестициски фонд кој би се финансирал со ново задолжување. Нивните преговори досега не навестуваат можност да се сретнат на половина пат.

Недостаток на работници

Германија страда и од структурни проблеми, акумулирани со години. Меѓу нив Хабек го споменува недостигот од работници, кој во иднина ќе се влоши и дополнително ќе го забави економскиот раст. „Потребни ни се сите знаења и вештини, сите раце и умови, сите таленти и способности“, вели тој и додава дека се неопходни повеќе образование, подобри можности за жените и поефективни стимулации за постарите луѓе доброволно да работат подолго време. повеќе увоз на квалификувани работници и нивна подобра интеграција на пазарот на трудот.

А државниот дефицит е неколку милијарди повеќе од очекуваното, бидејќи владата за да ја ублажи кризата во 2023 година потроши значително повеќе пари отколку што доби. Првичната проценка во јануари покажа загуба од речиси 83 милијарди евра. Бруто домашниот производ повторно остана под горната граница во ЕУ од три проценти.

За новото задолжување „кредитот“ оди кај сојузната влада, која пријави финансиски дефицит од 79 милијарди евра. Повеќето експерти очекуваат новото задолжување да продолжи да паѓа поради владините мерки за штедење по одлуката на Сојузниот уставен суд за сопирачката за долгот.

Можеби ќе ве интересира

„Длабоко сум благодарена за довербата и поддршката“ - Георгиева останува да раководи со ММФ

„Длабоко сум благодарена за довербата и поддршката“ - Георгиева останува да раководи со ММФ

ЗНАЧИТЕЛЕН РАСТ НА ИЗВОЗОТ НА БРОДОВИ ОД ШАНГАЈ - за само два месеци вредноста надминува 1 милијарда американски долари

ЗНАЧИТЕЛЕН РАСТ НА ИЗВОЗОТ НА БРОДОВИ ОД ШАНГАЈ - за само два месеци вредноста надминува 1 милијарда американски долари

„Резултатите требаше да бидат подобри“ - зголемен е бројот на термоелектрани на јаглен во светот

„Резултатите требаше да бидат подобри“ - зголемен е бројот на термоелектрани на јаглен во светот

ФОЛКСВАГЕН СЕ ШИРИ ВО КИНА - најавија инвестиција од 2,5 милијарди евра

ФОЛКСВАГЕН СЕ ШИРИ ВО КИНА - најавија инвестиција од 2,5 милијарди евра

ЈА НАДМИНА НИГЕРИЈА: Koја држава е најголем производител на нафта во Африка?

ЈА НАДМИНА НИГЕРИЈА: Koја држава е најголем производител на нафта во Африка?

НЕМА ДА ИМ ДАВА ГОТОВИНА: Германија сака да го обесхрабри доаѓањето на бегалците

НЕМА ДА ИМ ДАВА ГОТОВИНА: Германија сака да го обесхрабри доаѓањето на бегалците

МФ: Системска контрола на финансиските друштва по стапување на сила на Правилникот за кредитен ризик – проценка на кредитната способност и идентификација на клиентот

МФ: Системска контрола на финансиските друштва по стапување на сила на Правилникот за кредитен ризик – проценка на кредитната способност и идентификација на клиентот

ВМРО – ДПМНЕ ја прифати Декларацијата за развивање и унапредувње на приватниот геодетски сектор

ВМРО – ДПМНЕ ја прифати Декларацијата за развивање и унапредувње на приватниот геодетски сектор

ПРОДОЛЖУВА РАСТОТ НА ТУРИСТИТЕ ВО ЗЕМЈАВА - и февруари имало повеќе странци отколку домашни гости

ПРОДОЛЖУВА РАСТОТ НА ТУРИСТИТЕ ВО ЗЕМЈАВА - и февруари имало повеќе странци отколку домашни гости