28 Мај, 2020
0.0299

Германски грант од речиси половина милион евра за гевгелискиот водовод

Објавено во: Македонија 21 Ноември, 2012

Со грант од 470 илјади евра ќе се модернизира водоснабдувањето во Гевгелија. Проектот финансиски е поддржан од германската КФВ банка за развој и германската влада, откако претходно експертот Бригит Биесингер го оцени финансискиот капацитет на општината и гевгелиското комунално претпријатие кои аплицираа за потребите на втората фаза од проектот „Програма за води“ Во моментов се изработува основниот проект за модернизација на водоснабдувањето преку прифаќање на водата од Серменинското сливно подрачје кое ќе обезбеди дополнителни 240 литри вода во секунда за целосно задоволување на потребите, информираат од јавното претпријатие „Комуналец“.  

Можеби ќе ве интересира

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Прв ден без полициски час, и нови три жртви од коронавирусот

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Прв ден без полициски час, и нови три жртви од коронавирусот

Владината одлука за враќање на работа од 1 јуни не важи за хронично болните и родителите со деца до 10 години

Владината одлука за враќање на работа од 1 јуни не важи за хронично болните и родителите со деца до 10 години

Кој град има најмногу новозаболени од коронавирусот?

Кој град има најмногу новозаболени од коронавирусот?

Продолжува да важи платеното породилно отсуство до завршувањето на времените мерки

Продолжува да важи платеното породилно отсуство до завршувањето на времените мерки

Пановски: Ме плаши зошто е потребно одеднаш да се укине полицискиот час

Пановски: Ме плаши зошто е потребно одеднаш да се укине полицискиот час

Чулев тврди дека отвориле истраги за носители на јавни функции

Чулев тврди дека отвориле истраги за носители на јавни функции

„ЊУЈОРК ТАЈМС“: Неколку лица меѓу кои и екс македонски министер вмешани во злоупотреба со заштитни маски

„ЊУЈОРК ТАЈМС“: Неколку лица меѓу кои и екс македонски министер вмешани во злоупотреба со заштитни маски

ПРАТЕНИКОТ ЗЕКИРИ НАЈРАДОСЕН ПО ВЕСТА - еве што кажа по разрешувањето на реисот Реџепи

ПРАТЕНИКОТ ЗЕКИРИ НАЈРАДОСЕН ПО ВЕСТА - еве што кажа по разрешувањето на реисот Реџепи

Уште тројца починаа, 25 новозаразени од кои еден од геронтолошка установа

Уште тројца починаа, 25 новозаразени од кои еден од геронтолошка установа