27 Мај, 2024
0.0329

„ГО МЕНУВАВМЕ ТЕКСТОТ 12 ПАТИ, СРЕЌА ШТО СОСТАНОКОТ ТРАЕШЕ 12 ЧАСА“: Вучиќ кажа зошто не потпишал ништо

Објавено во: Балкан 19 Март, 2023

Добивај вести на Viber

Српскиот претседател, Александар Вучиќ денеска се обрати до јавноста по вчерашниот состанок со косовскиот премиер Албин Курти во Охрид, на којшто не беше потпишан договор, а притоа образложи зошто ништо не потпишал.

-Имам неподносливи болки во десната рака, а само со десната се потпишувам, ќе ме боли уште четири години... Секако ова беше шега... објаснив зошто не потпишувам... се однесувам одговорно и сериозно и знам што потпишувам, а навикнат сум да го правам тоа 16 часа, ги стекнав тие работни навики... Мислам дека направивме добри работи за Србија и за регионот и сега да почнеме да работиме што посилно и што посилно, одговарајќи на прашањето зошто синоќа не сакал ништо да потпише“.

Вучиќ рече дека е важно да се биде на европскиот пат, притоа да се чуваат државните и националните интереси.

- Го сменивме текстот на договорот, за среќа преговорите траеја 12 часа и тука имам предност пред другите бидејќи сум поиздржлив. Колку подолго трае, толку ми станува подобра концентрацијата... Проблемот е кога трае 2-3 часа. Важно е да се почне сега, тоа е српскиот менаџерски тим, тие ќе треба да го изнесат својот предлог на највисоко ниво на дијалог, ќе одиме со него, ќе видиме како ќе се одвива се. За нас нема дополнителни обврски. За нас е многу поважно да создадеме амбиент во кој Србите во Република Косово ќе бидат безбедни, нашиот народ ќе има мир каде и да живее, да ја зачуваме државата и да го почитуваме Уставот на Србија. Само за вчера би можел да напишам 300 страници, не велам дека мојот говор е концизен или добро срочен, но би можел да напишам толку многу страници. Имаме многу време да размислиме што сакаме со себе и во регионот и да работиме на забрзан напредок на нашата економија. Сега знаеме дека нашиот европски пат ќе зависи од тоа што ќе правиме и во ова прашање. Мислам дека нема да го завршиме за 3-4 години. Јас сум претседателот кој мора да се грижи за државата и нејзините интереси. Бидејќи ја имам целата слика, добро разбирам што е тоа што треба да направиме, мислам дека е важно да бидеме на европскиот пат.

Тој додаде дека во наредните денови ќе ги повика сите на консултации.

ФОТО: PRINT SCREEN/VIDEO PLUS

Можеби ќе ве интересира

СИЛЈАНОВСКА ДАВКОВА НАВИСТИНА ГО НАЛУТИ МИЦОТАКИС, ТОЈ НЕ ПРЕСТАНУВА СО НЕГАТИВНИ ИЗЈАВИ: „Предупредив дека Преспанскиот договор им дава националност и јазик на соседите“

СИЛЈАНОВСКА ДАВКОВА НАВИСТИНА ГО НАЛУТИ МИЦОТАКИС, ТОЈ НЕ ПРЕСТАНУВА СО НЕГАТИВНИ ИЗЈАВИ: „Предупредив дека Преспанскиот договор им дава националност и јазик на соседите“

СЕГА Е ЛИВАДА, А ЌЕ НИКНЕ ФАБРИКА КОЈА ЌЕ ВРАБОТИ 800 ЛУЃЕ - Чачак станува еден од најголемите стопански центри во Србија

СЕГА Е ЛИВАДА, А ЌЕ НИКНЕ ФАБРИКА КОЈА ЌЕ ВРАБОТИ 800 ЛУЃЕ - Чачак станува еден од најголемите стопански центри во Србија

ВО ОПАТИЈА ПРОСЕЧНА ЦЕНА НА КВАДРАТ 5.140 ЕВРА, А ВО ПОРЕЧ 3.671 - еве, пак, во кои хрватски градови паѓаат цените на становите

ВО ОПАТИЈА ПРОСЕЧНА ЦЕНА НА КВАДРАТ 5.140 ЕВРА, А ВО ПОРЕЧ 3.671 - еве, пак, во кои хрватски градови паѓаат цените на становите

ГОЛЕМ НАВИВАЧКИ КОНФЛИКТ ВО БЕРЛИН, СЕ ТЕПАА ГРЦИ СО ПАЛКИ И ШИПКИ - еве кои грчки навивачи си ги одмерија силите

ГОЛЕМ НАВИВАЧКИ КОНФЛИКТ ВО БЕРЛИН, СЕ ТЕПАА ГРЦИ СО ПАЛКИ И ШИПКИ - еве кои грчки навивачи си ги одмерија силите

ДРАМА НА ЛЕТОТ ЗА СПЛИТ: Млад маж се обидел насилно да влезе во пилотската кабина, а потоа се заклучил во тоалетот

ДРАМА НА ЛЕТОТ ЗА СПЛИТ: Млад маж се обидел насилно да влезе во пилотската кабина, а потоа се заклучил во тоалетот

КАКО СЕ СЛАВЕШЕ НЕКОГАШ ДЕНОТ НА МЛАДОСТА: Се славеше младоста, убавината, изградбата на социјализмот, достигнувањата на НОБ, а најмногу самиот Јосип Броз Тито

КАКО СЕ СЛАВЕШЕ НЕКОГАШ ДЕНОТ НА МЛАДОСТА: Се славеше младоста, убавината, изградбата на социјализмот, достигнувањата на НОБ, а најмногу самиот Јосип Броз Тито

АКО САКАТЕ ДА РАБОТИТЕ ВО ГРЦИЈА, ЕВЕ КОЛКАВИ СЕ ПЛАТИТЕ: Минималецот е 830 евра

АКО САКАТЕ ДА РАБОТИТЕ ВО ГРЦИЈА, ЕВЕ КОЛКАВИ СЕ ПЛАТИТЕ: Минималецот е 830 евра

ЕВЕ ГИ ЦЕНИТЕ НА ПАЗАРИТЕ И МАРКЕТИТЕ ВО СОЛУН: Некои производи поевтини отколку кај нас!

ЕВЕ ГИ ЦЕНИТЕ НА ПАЗАРИТЕ И МАРКЕТИТЕ ВО СОЛУН: Некои производи поевтини отколку кај нас!

„ЌЕ ИМАМЕ СУПЕРКЛЕТОЧНИ БУРИ, А СО НИВ И ТОРНАДА“: Директорот на српската УХМР објасни какви катастрофи можат да бидат погубни во Србија

„ЌЕ ИМАМЕ СУПЕРКЛЕТОЧНИ БУРИ, А СО НИВ И ТОРНАДА“: Директорот на српската УХМР објасни какви катастрофи можат да бидат погубни во Србија