01 Март, 2024
0.0266

ГОДИШНО КАЈ НИВ ПАЃААТ 8 МЕТРИ СНЕГ: Од него ќе прават струја и повикаа и другите да го сторат истото

Објавено во: Свет 24 Јануари, 2023

Добивај вести на Viber

Jaпонците ќе прават струја од снег. 

Истражувачи од мал јапонски град на северот пронајдоа одржливо решение. Аомори е градот кој се наоѓа на 715 километри северно од главниот град Токио, пишува Нова рс.

Во ова место годишно врнат по 8 метри снег. Градот има обилни врнежи од снег поради неговата локација и надморска височина. Се наоѓа помеѓу два заливи (Мутсу и Аомори) и планината Хакода, каде што е директно изложен на студениот северен воздух и околните води.

Локалните власти лани мораа да издвојат 46 милиони долари само за да ги исчистат покривите и улиците од снег. Снегот го фрлаат до океанот. 

Тимот научници од Јапонскиот национален универзитет за електро-комуникации (UEC, Токио) и стартап компанијата „Форте“ велат дека снегот што се собира во текот на годината може да се искористи за производство на струја. Тестирањето на новиот систем е веќе започнато. Се смета дека овој модел можат да го применат и други земји. 

Енергетската криза е актуелна тема во светот. Методот може да биде користен и за земјите кои поради војната во Украина се соочуваат со енергетски проблеми.

„Украина има доволно резерви на јаглен и гас за оваа зима, независно руските напади врз нејзиниот енергетски систем“, изјави денеска премиерот Денис Шмихал. 

Тој објасни дека ситуацијата во енергетскиот сектор е тешка, но под контрола.

Фото Kyodo/Newscom / Newscom / Profimedia

Можеби ќе ве интересира

„ПУТИН Е УБИЕЦ“ И „РУСИЈА БЕЗ ПУТИН“: Стотици луѓе присуствуваа на погребот на Навални

„ПУТИН Е УБИЕЦ“ И „РУСИЈА БЕЗ ПУТИН“: Стотици луѓе присуствуваа на погребот на Навални

ИЛОН МАСК Е КО-ОСНОВАЧ НА OPEN AI И СЕГА СИ БАРА СВОЈОТ ДЕЛ: Ја тужи компанијата и Сем Алтман

ИЛОН МАСК Е КО-ОСНОВАЧ НА OPEN AI И СЕГА СИ БАРА СВОЈОТ ДЕЛ: Ја тужи компанијата и Сем Алтман

ВЕЛИКА БРИТАНИЈА Е НА РАБОТ НА РЕВОЛУЦИЈА: Радикално променет ставот на младите кон политиката

ВЕЛИКА БРИТАНИЈА Е НА РАБОТ НА РЕВОЛУЦИЈА: Радикално променет ставот на младите кон политиката

МАСАКР ВО ГЕРМАНИЈА - Војник безмилосно уби четири лица, меѓу кои и дете

МАСАКР ВО ГЕРМАНИЈА - Војник безмилосно уби четири лица, меѓу кои и дете

ЦЕНИТЕ НА СТАНОВИТЕ ВО СВЕТОТ ВЕЌЕ НЕМА ДА ПАЃАТ, СЛЕДИ ПРЕСВРТ: Еве каде ќе можете да купите евтини станови и до кога

ЦЕНИТЕ НА СТАНОВИТЕ ВО СВЕТОТ ВЕЌЕ НЕМА ДА ПАЃАТ, СЛЕДИ ПРЕСВРТ: Еве каде ќе можете да купите евтини станови и до кога

АКО КОРИСТИТЕ НЕТФЛИКС, ОВА Е ВЕСТ ЗА ВАС: Ќе има зголемување на цените

АКО КОРИСТИТЕ НЕТФЛИКС, ОВА Е ВЕСТ ЗА ВАС: Ќе има зголемување на цените

ЖЕНА ОД БАЛКАНОТ ПРАВЕЛА ТОРТИ НА ЦРНО ВО АВСТРИЈА И СПЕЧАЛИЛА 72.000 евра: На крај им падна во рацете а финансиска полиција

ЖЕНА ОД БАЛКАНОТ ПРАВЕЛА ТОРТИ НА ЦРНО ВО АВСТРИЈА И СПЕЧАЛИЛА 72.000 евра: На крај им падна во рацете а финансиска полиција

ЛОЈД ОСТИН: Ако Украина падне, навистина верувам дека НАТО ќе влезе во борба со Русија

ЛОЈД ОСТИН: Ако Украина падне, навистина верувам дека НАТО ќе влезе во борба со Русија

МАКРОН ЗА ИСПРАЌАЊЕТО ЗАПАДНИ ВОЈНИЦИ ВО УКРАИНА: Секој збор што ќе го кажам на оваа тема е одмерен, обмислен и избалансиран

МАКРОН ЗА ИСПРАЌАЊЕТО ЗАПАДНИ ВОЈНИЦИ ВО УКРАИНА: Секој збор што ќе го кажам на оваа тема е одмерен, обмислен и избалансиран