30 Ноември, 2023
0.0274

ГОЛЕМА БАНКА ВО ГЕРМАНИЈА ГИ ЗАТВОРА СИТЕ ФИЛИЈАЛИ: Крај на ерата на кешот?

Објавено во: Економија 21 Ноември, 2023

Добивај вести на Viber

Дигитализацијата ја менува играта, а тоа доведе и до големи промени во банкарствотоПотребата од отворени филијали се намалува, заради што една од најголемите банко во Германија објави дека ќе ги затвори сите свои филијали во Германија, освен седиштето.

Raiffeisenbank Hochtaunus, која ги затвора своите филијали, соопшти дека причина за овој необичен чекор е тоа што на луѓето се помалку им требаат контакти со вработени во банката. Иако готовината останува популарна, банката забележа невообичаено мала побарувачка во нејзините филијали.

Изненадувачки е што просечно двајца клиенти ја посетувале банката на час. Сепак, одлуката на банката да ги затвори сите свои филијали во Германија нема да влијае на понудата на готовина, пишуваат германските медиуми.

Со соработка со малопродажните синџири како Rewe, Penny и dm, банката планира да им излезе во пресрет на своите клиенти. Клиентите сè уште можат да подигнат готовина, но повеќе не во типична банкарска средина.

Овој драстичен потег покренува уште поголемо прашање: Дали ова може да биде почеток на крајот на ерата на готовина?

Експертите велат дека и други банки би можеле да го следат примерот. Затворањето на сите филијали во Германија носи огромно финансиско олеснување за оваа банка. Студијата на McKinsey & Company покажува дека снабдувањето со готовина ги чини банките околу 2 милијарди евра годишно, вклучувајќи ги и трошоците за околу 55.000 банкомати низ целата земја.

Оваа промена ја одразува и промената на навиките на потрошувачите. Картичките, паметните телефони и другите дигитални начини на плаќање стануваат сè попопуларни.

Според тоа, Raiffeisenbank Hochtaunus може да преземе важна улога, бидејќи ги охрабрува другите банки да ги затворат традиционалните филијали во корист на дигитални и поефикасни решенија. Изгледа дека иднината на готовината во Германија е под знак прашалник, пишуваат германските медиуми.

ФОТО: EPA/PETER KNEFFEL

* Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2023 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

СИТЕ САКААТ ДА БИДАТ „ФРИЛЕНСЕРИ“ - Кои се предностите на „гиг“ економијата

СИТЕ САКААТ ДА БИДАТ „ФРИЛЕНСЕРИ“ - Кои се предностите на „гиг“ економијата

ШЕСТ МИЛИОНИ ЕВРА ПЛАТЕНИ ЗА ЕДЕН ДЕН - „Крејон Македонија“ ја доби првата „сочна“ исплата за сајбер одбраната по новиот договор

ШЕСТ МИЛИОНИ ЕВРА ПЛАТЕНИ ЗА ЕДЕН ДЕН - „Крејон Македонија“ ја доби првата „сочна“ исплата за сајбер одбраната по новиот договор

„Вози Мишко“ од јули до септември! 74.000 Македонци избрале автобус на летување на море и шопинг во странство

„Вози Мишко“ од јули до септември! 74.000 Македонци избрале автобус на летување на море и шопинг во странство

Бислимовски: Од утре официјално дневна евтина тарифа за струја

Бислимовски: Од утре официјално дневна евтина тарифа за струја

Генерали инвестментс: Црн петок и продажба од 9,8 милијарди долари во САД ?️

Генерали инвестментс: Црн петок и продажба од 9,8 милијарди долари во САД ?️

ГЕРМАНСКАТА ЕКОНОМИЈА ТОНЕ ПОРАДИ ЕДЕН МНОГУ ВАЖЕН ФАКТОР: Недостиг има кај 80 отсто од компаниите

ГЕРМАНСКАТА ЕКОНОМИЈА ТОНЕ ПОРАДИ ЕДЕН МНОГУ ВАЖЕН ФАКТОР: Недостиг има кај 80 отсто од компаниите

Ниту небото не е лимит за нив! Во која државна фирма просечната плата изнесува 2.500 евра?

Ниту небото не е лимит за нив! Во која државна фирма просечната плата изнесува 2.500 евра?

УЈП со решенија за осум блокирани сметки на компании кои не платиле солидарен данок

УЈП со решенија за осум блокирани сметки на компании кои не платиле солидарен данок

Подобро ќе беше парите да се потрошат за закрепнување на јавниот здравствен сектор, еве што вели Савески за антикризните мерки

Подобро ќе беше парите да се потрошат за закрепнување на јавниот здравствен сектор, еве што вели Савески за антикризните мерки