29 Ноември, 2020
0.0226

Голема мобилизација на клиниките: Пациенти со ковид ќе се хоспитализираат и на Неврологија и на Кожна клиника

Објавено во: Македонија 29 Октомври, 2020

Министерот за здравство, венко Филипче, по седницата на Советот за национална безбедност во Кабинетот на претседателот, Стево Пендаровски, увери дека согласно нивниот план за реорганизација, има болнички капацитети, како и медицински кадар кој е целосно подготвен да работи во интерните одделенија каде ќе се хоспитализираат пациентиоте болни од Ковид-19.

-Целиот Клинички центар е во ситуација на голема мобилизација. Утринава имав состанок со директорите на сите интерни клиники и на списокот на лекари и медицински сестри се наоѓаат сите вработени во клиниките и по потреба ќе работат во дополнителните капацитети. Модуларната болница е речиси целосно исполнета, Институтот за белодробни заболувања и дополнителни болнички легла во рамки на повеќе интерни клиники има на клиниките за дерматологија и за неврологија кои имаат пристап до ценѕрален довод на кислород. Во рамките на другите болници секаде се ослободени интерните одделенија и целосно е ставен кадарот во состојба на мобилизиација. Дополнителни одделенија веќе се спремни и во ГОБ „8 Септември“, истакна министерот Филипче.

Тој истовремено додаде дека граѓаните треба да бидат спокојни, бидејќи има доволно места во болниците и кадарот е спремен и ивери дека никој нема да остане без лекарска заштита, без лекарска услуга. 

А.Б.

Можеби ќе ве интересира

Заев за прв пат директно му се спротивстави на Каракачанов: Доста беше навреди и недолични пораки!

Заев за прв пат директно му се спротивстави на Каракачанов: Доста беше навреди и недолични пораки!

(ФОТО) Денот на независноста на Албанија во Кичево

(ФОТО) Денот на независноста на Албанија во Кичево

Груби: И со Преспанскиот викаа дека ќе се изгуби идентитетот, па државата остана таква каква што ја знаевме

Груби: И со Преспанскиот викаа дека ќе се изгуби идентитетот, па државата остана таква каква што ја знаевме

Ќе се најде ли викендов решение со Бугарија? Од Владата потврдуваат дека има размена на мислења

Ќе се најде ли викендов решение со Бугарија? Од Владата потврдуваат дека има размена на мислења

Денеска 1.022 нови случаи, 41 починат

Денеска 1.022 нови случаи, 41 починат

(ВИДЕО) Масовна тепачка помеѓу штипјани и кавадарчани, полицајци не знаат каде попрво да реагираат

(ВИДЕО) Масовна тепачка помеѓу штипјани и кавадарчани, полицајци не знаат каде попрво да реагираат

Најдолгохоспитализираниот пациент од Ковид-19 во Македонија не може шест недели да излезе од болница

Најдолгохоспитализираниот пациент од Ковид-19 во Македонија не може шест недели да излезе од болница

Поранешниот српски претседател Предраг Марковиќ: Заев си даде автогол, иако е во право за ослободувањето заедно со Бугарите

Поранешниот српски претседател Предраг Марковиќ: Заев си даде автогол, иако е во право за ослободувањето заедно со Бугарите

Експресно згасна Фејсбук-група по заканата од Спасовски

Експресно згасна Фејсбук-група по заканата од Спасовски