04 Декември, 2021
0.0206

ГОЛЕМА ТАГА ВО КРУШЕВАЦ-16-ГОДИШЕН СРЕДНОШКОЛЕЦ ПОЧИНА ОД КОВИД: Бил во изолација поради татко му кој бил позитивен на вирусот

Објавено во: Балкан 20 Октомври, 2021

Од компликации на ковид почина 16-годишен ученик во Хемиско-технолошкото училиште во Крушевац. Момчето било во домашна изолација од 12. октомври бидејќи неговиот татко бил позитивен на корона вирусот.

За Телеграф.рс од Институтот за јавно здравје во Крушевац потврдуваат дека тинејџерот добил позитивен ПЦР тест на 16. Октомври.

Верица Агатоновиќ Малиновиќ, директорката на училиштето во кое учеше момчето, ја потврди трагичната вест за Телеграф.рс, но посочува дека неговите родители воопшто не се јавиле да соопштат дека и тоа е болно од корона вирусот, ниту пак дека има какво било друго заболување.

 - Добиваме информации од родители дали децата се позитивни или не. Неговиот наставник во класот ме извести дека момчето е во изолација, бидејќи неговиот татко бил позитивен. Тој беше изолиран од 12. октомври, и оттогаш неговите родители не се јавија никому – вели директорката Малиновиќ за Телеграф.рс.

Извор: Телеграф.рс

ФОТО: Крушевац Град.рс

Можеби ќе ве интересира

Уапсени се неколку хрватски антиваксери за кои постои сомнеж дека поттикнувале тероризам

Уапсени се неколку хрватски антиваксери за кои постои сомнеж дека поттикнувале тероризам

Највисокиот грчки суд ги одби жалбите за задолжителна вакцинација

Највисокиот грчки суд ги одби жалбите за задолжителна вакцинација

Партнерката на премиерката Ана Брнабиќ на насловната страна на модно списание - СИНОТ И ЈАС ЗАЕДНО СЛЕДИМЕ КОНЦЕРТИ

Партнерката на премиерката Ана Брнабиќ на насловната страна на модно списание - СИНОТ И ЈАС ЗАЕДНО СЛЕДИМЕ КОНЦЕРТИ

Ако патувате во Црна Гора, има четири услови за влез

Ако патувате во Црна Гора, има четири услови за влез

Земја од регионот е во топ три дестинации во светот за 2021

Земја од регионот е во топ три дестинации во светот за 2021

ДАЛИ Е ПОТРЕБНА СУПЕРВАКЦИНА ЗА ДА ГО ПОБЕДИМЕ КОВИД? Вирусот има повеќе од 30 мутации, виролозите апелираат на одговорно однесување

ДАЛИ Е ПОТРЕБНА СУПЕРВАКЦИНА ЗА ДА ГО ПОБЕДИМЕ КОВИД? Вирусот има повеќе од 30 мутации, виролозите апелираат на одговорно однесување

ОМИКРОН ПОТВРДЕН ВО ГРЦИЈА: Заразен е патник кој се вратил од Јужна Африка

ОМИКРОН ПОТВРДЕН ВО ГРЦИЈА: Заразен е патник кој се вратил од Јужна Африка

Дали омикрон стигна во Албанија?

Дали омикрон стигна во Албанија?

Криминална група издавала грчки пасоши на криминалци од други држави

Криминална група издавала грчки пасоши на криминалци од други држави