09 Декември, 2022
0.0300

ГОЛЕМО ТРУЕЊЕ СО ПЕЧУРКИ ВО СРБИЈА, ОСУММИНА ВО ТЕШКА СОСТОЈБА - хоспитализирани уште четворица пациенти, ВМА предупредува: Внимавајте при купувањето

Објавено во: Балкан 04 Октомври, 2022

Добивај вести на Viber

На ВМА поради труење со печурки хоспитализирани се уште четворица пациенти, со што сегашниот број на хоспитализирани пациенти се искачи на 10.

Од пациентите, осум се во тешка состојба.

Во ВМА во Белград вчераутро биле примени шест пациенти кои биле затруени од печурки, од кои пет биле од Шабац и еден од Белград. Подоцна во текот на денот, во Националниот центар за контрола на отрови на лекување биле примени уште две лица, едно од Шабац и едно од Лајковац.

Како што соопшти вчера ВМА, пациентите од Шабац печурките ги набавиле од неовластен продавач и ги консумирале мислејќи дека се печурки и лисичарки. Тие забележуваат дека печурките биле скршени и дека имало најмалку три вида, што ја отежнува идентификацијата.

Полицијата во Шабац ја уапсила М.Г.(72) поради сомнение дека претходните денови на пазарот во Шабац продавала печурки од кои неколку лица се здобиле со симптоми на труење, соопшти денеска МУП.

Таа е осомничена дека сторила кривично дело „тешко кривично дело против здравјето на луѓето“, со кривична пријава и е одредена мерка притвор до 48 часа и ќе биде изведена во Основното јавно обвинителство Шабац, се вели во соопштението.

Внимание при купување печурки

Од ВМА предупредуваат дека од пролет до вчера во Националниот центар за контрола на отрови при ВМА биле лекувани 26 пациенти со труење од печурки (14 амбулантски и 12 болнички). Меѓу нив имало и трудница, но за среќа се поминало без посериозни последици. Лекарите апелираат до граѓаните да се воздржат од берење и консумирање шумски печурки, бидејќи влегуваме во период на обилни врнежи кога се очекуваат повеќе печурки во природата.

Во ВМА велат дека во пролет и наесен, кога е сезона на берба на печурки, имаат голем број пациенти кои доаѓаат со симптоми на труење. Д-р Владан Лукиќ, раководител на Одделот за тријажа и реанимација на пациенти при Медицинската академија, вели дека меѓу пациентите има и искусни берачи, кои берат печурки веќе 20 години, но понекогаш јадливите ги заменуваат со отровни.

Блиц.рс

Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2022 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

Одреден притвор за човекот кој му удри тупаница на Сали Бериша

Одреден притвор за човекот кој му удри тупаница на Сали Бериша

СИНОЌА ИМАЛО ВООРУЖЕН ИНЦИДЕНТ НА КОСОВО - ранет е припадник на косовската полиција

СИНОЌА ИМАЛО ВООРУЖЕН ИНЦИДЕНТ НА КОСОВО - ранет е припадник на косовската полиција

НЕ БИЛЕ СПЕЦИЈАЛЦИ, АМА БРОЈОТ НА ПОЛИЦАЈЦИ Е ЗГОЛЕМЕН - и косовската страна се огласи, ги демантира медиумските извештаи

НЕ БИЛЕ СПЕЦИЈАЛЦИ, АМА БРОЈОТ НА ПОЛИЦАЈЦИ Е ЗГОЛЕМЕН - и косовската страна се огласи, ги демантира медиумските извештаи

НЕ СМЕ НИЕ ТИЕ ШТО САКААТ ПРОБЛЕМИ, НО МОЖЕ ДА ВРАТИМЕ 1.000 НАШИ БЕЗБЕДНОСНИ СИЛИ НА КОСОВО - што порача Петковиќ на вонредниот вечерен прес

НЕ СМЕ НИЕ ТИЕ ШТО САКААТ ПРОБЛЕМИ, НО МОЖЕ ДА ВРАТИМЕ 1.000 НАШИ БЕЗБЕДНОСНИ СИЛИ НА КОСОВО - што порача Петковиќ на вонредниот вечерен прес

НОВА ДРАМА НА СЕВЕРОТ НА КОСОВО - специјалци влегле во северниот дел на Митровица, вонредно обраќање на Петковиќ

НОВА ДРАМА НА СЕВЕРОТ НА КОСОВО - специјалци влегле во северниот дел на Митровица, вонредно обраќање на Петковиќ

Шефот на Граничната управа објасни што за Хрватска ќе значи влегувањето во Шенген

Шефот на Граничната управа објасни што за Хрватска ќе значи влегувањето во Шенген

СРПСКИОТ ДОКТОР НЕСТОРОВИЌ ПОВТОРНО ШОКИРАШЕ: Еве зошто децата се најранливи периодов после короната

СРПСКИОТ ДОКТОР НЕСТОРОВИЌ ПОВТОРНО ШОКИРАШЕ: Еве зошто децата се најранливи периодов после короната

ВУЧИЌ: Јас сум човек од село, навикнат сум на менувач

ВУЧИЌ: Јас сум човек од село, навикнат сум на менувач

ХРВАТСКА ВЛЕГУВА ВО ШЕНГЕН, БУГАРИЈА И РОМАНИЈА НЕ

ХРВАТСКА ВЛЕГУВА ВО ШЕНГЕН, БУГАРИЈА И РОМАНИЈА НЕ