26 Октомври, 2020
0.0224

Грчката економија има кондиција за втор целосен карантин

Објавено во: Економија, Корона Вирус 22 Септември, 2020

Грчката економија може да издржи втор целосен карантин. 

Со вакво тврдење излезе министерот за финансии Христос Стајкурас за грчката телевизија„Скај“. 

Тој објасни дека во меѓувреме, по првите рестриктивни мерки Владата „изгради ликвидност за да биде во можност да се справи со тешкотиите“, што евентуално би се појавиле, јави дописничката на од Атина. 

Во однос на тоа дали се подготвуваат за втор карантин, Стајкурас објасни дека тоа не е тема за која одлучува Министерството за финансии, додавајќи дека Владата носи одлуки согласно препораките на експертите. 

„Јасно е дека сме подготвени да го издржиме товарот на евентуална владина одлука за да ги ограничиме можните неповолни економски и социјални последици“, изјави Стајкурас. 

Грција во овој момент располага со 37,7 милијарди евра, но секоја седмица се менуваат податоците. 

Во европските земји се враќаат рестрикциите. 

Можеби ќе ве интересира

Ќе се менува Законот за работни односи за да нема фиктивни откази

Ќе се менува Законот за работни односи за да нема фиктивни откази

Владата ги објави платите на вработените и советниците во кабинетот на Заев: Најплатени Верушевски и Нина Фити-Неделковска

Владата ги објави платите на вработените и советниците во кабинетот на Заев: Најплатени Верушевски и Нина Фити-Неделковска

Студија на почетокот од грејната сезона: Две третини од Македонците се уште се греат на дрва

Студија на почетокот од грејната сезона: Две третини од Македонците се уште се греат на дрва

Бизнисмени: Државата ни должи 300 милиони евра за неплатени фактури

Бизнисмени: Државата ни должи 300 милиони евра за неплатени фактури

Оштетени штедачи: Извештајот на стечајниот покажува дека од „Еуростандард“ се извлечени 60 милиони евра

Оштетени штедачи: Извештајот на стечајниот покажува дека од „Еуростандард“ се извлечени 60 милиони евра

Кавадарци се задолжува кај домашна деловна банка за изградба на градскиот пазар

Кавадарци се задолжува кај домашна деловна банка за изградба на градскиот пазар

Владата прифаќа да им плати три кирии на ноќните клубови

Владата прифаќа да им плати три кирии на ноќните клубови

(ФОТО) Ресторанот „Аурора“ на Козјак започна со работа

(ФОТО) Ресторанот „Аурора“ на Козјак започна со работа

Муареми: Финансиската полиција го истражува пропаѓањето на Еуростандард банка

Муареми: Финансиската полиција го истражува пропаѓањето на Еуростандард банка