14 Април, 2024
0.0269

Грчките земјоделци го затегаат обрачот и ги засилуваат протестите

Објавено во: Балкан 06 Февруари, 2017

Добивај вести на Viber

Од денес се засилуваат протестите на грчките фармерите со блокади на повеќе места и за подолго време. Досега распоредот за затворање на централниот автопат беше по 2 часа на ден. 

„Од денес ќе блокираме без предупредувања“, соопштуваат од штабот на протестантите, пренесоа грчките медиуми.

Границата со Македонија кај Евзони и денеска повторно е затворена. Се подготуваат блокади и на границата со Албанија. Во Солун трет ден во центарот има протести со трактори, блокирано беше и Министерството за Северна Грција. Фармерите бараат средба со премиерот Ципрас, пренесоа уште медиумите. Министерот за аграрната политика Апостолу повторно повика на преговори и дури ги поддржа протестите. 

„Земјоделците имаат право, правиме се што можеме во рамките на програмата за стабилизација на земјата“, рече тој.

Затворањето на патишта по 2 часа на ден не ги дало резултати кои ги предвиделе демонстрантите. Затоа тие планираат да го затегнат обрачот по централниот автопат.

Можеби ќе ве интересира

Македонија, Хрватска и Бугарија бележат најголем пад на населението во последната деценија

Македонија, Хрватска и Бугарија бележат најголем пад на населението во последната деценија

Најтопол ден во Белград откако се мери температура од 1987

Најтопол ден во Белград откако се мери температура од 1987

И Црна Гора го уапси својот поранешен специјален обвинител

И Црна Гора го уапси својот поранешен специјален обвинител

ЗАБОРАВИЛ ДА ЈА КРЕНЕ РАЧКАТА - АВТОМОБИЛОТ ЗАВРШИ ВО МОРЕ: Нуркачи го извлекоа возилото со кран (ВИДЕО)

ЗАБОРАВИЛ ДА ЈА КРЕНЕ РАЧКАТА - АВТОМОБИЛОТ ЗАВРШИ ВО МОРЕ: Нуркачи го извлекоа возилото со кран (ВИДЕО)

ТЕЛОТО НА ДАНКA НЕ Е ВО БОР? Експертите предупредуваат на можно сценарио за брутално убиство во Бањско Поље

ТЕЛОТО НА ДАНКA НЕ Е ВО БОР? Експертите предупредуваат на можно сценарио за брутално убиство во Бањско Поље

„АКО ПОНУДИТЕ МИТО ЌЕ БИДЕ ПОЛОШО“ - адвокат од Солун открива: Ова се најнепријатните ситуации за туристите

„АКО ПОНУДИТЕ МИТО ЌЕ БИДЕ ПОЛОШО“ - адвокат од Солун открива: Ова се најнепријатните ситуации за туристите

ПОЛИЦИЈАТА И НАТАМУ БАРА: Има локации околу Злот кои се совршено познати само на двајцата уапсени

ПОЛИЦИЈАТА И НАТАМУ БАРА: Има локации околу Злот кои се совршено познати само на двајцата уапсени

МАЈКАТА НА УБИЕЦОТ НА ДАНКА: Некој друг го направи тоа, па го намести

МАЈКАТА НА УБИЕЦОТ НА ДАНКА: Некој друг го направи тоа, па го намести

ДАНКА НЕ Е НАЈДЕНА: Браќата се скарале за преместувањето на телото?

ДАНКА НЕ Е НАЈДЕНА: Браќата се скарале за преместувањето на телото?