25 Февруари, 2024
0.0334

ГРЧКО ВЕТО ЗА АЛБАНИЈА: Атина има услов за Тирана

Објавено во: Балкан 29 Ноември, 2023

Добивај вести на Viber

Грчко вето за пристапните преговори на Албанија. 

Денеска Грција го изрази своето одбивање да го одобри извештајот за евалуација на главните референтни точки за почеток на пристапните преговори на Албанија во Европската унија на официјален начин во Советот на постојаните претставници на Европската унија, поради повреда на основните права на избраниот градоначалник на Химарас Фреди Белери, обвинувајќи ја албанската влада за „свесна политичка одлука која го одразува нејзиниот презир кон основните принципи на владеењето на правото“, пренесува kappanews.gr.

Грчката делегација поднесе писмено соопштение во кое се наведува дека „Грција очекува Албанија да преземе конкретни и итни мерки и да ги преземе должностите на Белери како и да го почитува неговото право на правично судење и презумпцијата на невиност. Во спротивно, Грција нема да може да се договори за следните фази од процесот на пристапување, вклучувајќи го и усвојувањето на Извештајот за евалуација на извонредните референтни точки“.

Во својата писмена изјава, Атина нагласува дека „Грција ја задржува својата силна резерва во однос на исходот од процесот на ревизија на Албанија во Кластер 1 (Основни принципи), поради случајот на  Фреди Белери, што претставува флагрантно кршење на правилото на законот и политичките права на албанските граѓани, особено на припадниците на грчкото етничко малцинство. Белери припадник на грчкото етничко малцинство во Албанија и избран за градоначалник на Химара, беше уапсен од албанските власти два дена пред локалните избори на 14 мај 2023 година, под обвинение за изборна измама. Во текот на предизборниот период, тој и неговата кандидатура постојано се издвојуваа од албанскиот политички врв во низа директни вербални напади. Сепак, тој беше еден од седумте опозициски кандидати кои успеаја да освојат една од 61 општина во земјата. Неговото апсење предизвикува сериозна загриженост, вклучително и дискриминаторска практика против припадник на етничко малцинство заштитено со меѓународното право. 

foto kappanews.gr

Можеби ќе ве интересира

ЕВЕ КОЛКУ ТОЧНО ЌЕ ВЕ ЧИНИ СКИЈАЊЕТО ВО ЗАВРШНИЦАТА НА ОВАА СЕЗОНА - што нудат Копаоник, Злтибор и Јахорина

ЕВЕ КОЛКУ ТОЧНО ЌЕ ВЕ ЧИНИ СКИЈАЊЕТО ВО ЗАВРШНИЦАТА НА ОВАА СЕЗОНА - што нудат Копаоник, Злтибор и Јахорина

КОЛКУ НАВИСТИНА ЧИНИ ИМОТОТ НА СЕМЕЈСТВОТО НА КОСТА КЕЦМАНОВИЌ - зошто нивната адвокатка се обидува да ја намали неговата вредност

КОЛКУ НАВИСТИНА ЧИНИ ИМОТОТ НА СЕМЕЈСТВОТО НА КОСТА КЕЦМАНОВИЌ - зошто нивната адвокатка се обидува да ја намали неговата вредност

ИВО САНАДЕР СТАНА РАКОВОДИТЕЛ НА ЗАТВОРСКАТА БИБЛИОТЕКА КАДЕ ШТО ЈА ОДЛЕЖУВА КАЗНАТА: Задолжен е за културно издигнување на затворениците

ИВО САНАДЕР СТАНА РАКОВОДИТЕЛ НА ЗАТВОРСКАТА БИБЛИОТЕКА КАДЕ ШТО ЈА ОДЛЕЖУВА КАЗНАТА: Задолжен е за културно издигнување на затворениците

ЦЕНИТЕ НА ХРАНАТА ДИВЕАТ ВО ХРВАТСКА! Компирите се поскапи за 35 отсто, морковите 50, кромидот 70, а крушите дури 120

ЦЕНИТЕ НА ХРАНАТА ДИВЕАТ ВО ХРВАТСКА! Компирите се поскапи за 35 отсто, морковите 50, кромидот 70, а крушите дури 120

ЕВТИНО ЛЕТУВАЊЕ ВО СОСЕДСТВОТО И ТОА НА МОРЕ: Цените почнуваат од 150 евра

ЕВТИНО ЛЕТУВАЊЕ ВО СОСЕДСТВОТО И ТОА НА МОРЕ: Цените почнуваат од 150 евра

ПРИСТИГНА НЕВРЕМЕТО ВО ДЕЛОВИ НА БАЛКАНОТ: И во Македонија ќе има силен ветер, но нема опасност од поплави

ПРИСТИГНА НЕВРЕМЕТО ВО ДЕЛОВИ НА БАЛКАНОТ: И во Македонија ќе има силен ветер, но нема опасност од поплави

САМО БАЛКАНЦИ МОЖАТ ДА ВРАБОТУВААТ НА ЦРНО ВО ГЕРМАНИЈА: И паднаа во раце на полицијата

САМО БАЛКАНЦИ МОЖАТ ДА ВРАБОТУВААТ НА ЦРНО ВО ГЕРМАНИЈА: И паднаа во раце на полицијата

ALBANIAN POST:„ЕВРОТО НЕ Е ОФИЦИЈАЛНА ВАЛУТА ВО КОСОВО“ - Централната банка на Косово ги пречекорила своите овластувања

ALBANIAN POST:„ЕВРОТО НЕ Е ОФИЦИЈАЛНА ВАЛУТА ВО КОСОВО“ - Централната банка на Косово ги пречекорила своите овластувања

ПОВТОРНО ЗАТВОРЕНО УЧИЛИШТЕТО „ВЛАДИСЛАВ РИБНИКАР“: Едно од децата ученици носело нож

ПОВТОРНО ЗАТВОРЕНО УЧИЛИШТЕТО „ВЛАДИСЛАВ РИБНИКАР“: Едно од децата ученици носело нож