18 Јули, 2024
0.0248

ГРЦИЈА ДОБИ ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: „Ако сакате да ги задржите туристите, мора да го направите ова, потребни се итни реформи“

Објавено во: Балкан 19 Јуни, 2024

Добивај вести на Viber

Грција е предупредена дека мора да ги направи неопходните промени доколку сака да остане популарна туристичка дестинација.

Тамошниот омбудсман објави извештај во кој повикува на „итни реформи“.

Според соопштението, неопходно е да се намали расипничкото градење и да се заштитат водните ресурси и крајбрежните области доколку Грција сака да одржи здрава туристичка индустрија низ целата земја, како на копното така и на островите.

Минатата година Грција ја посетиле околу 33 милиони луѓе, што е за 5 милиони повеќе од 2022 година, а туристите не ги привлекуваат само плажите туку и бројните археолошки знаменитости.

Сепак, извештајот укажува на растечките еколошки закани.

„Нашата економија многу се потпира на туризмот, што само ја нагласува потребата да се управува со него на одржлив начин и тоа што е можно поскоро. Грција не треба да го исцрпува својот потенцијал и да ги прави своите туристички дестинации непривлечни со текот на времето“, се истакнува.

Туризмот сочинува повеќе од една четвртина од тамошната економија и од него зависат околу 2 милиони Грци.

„Туристите се жалат дека има премногу туристи“

Инаку, ова е прв извештај на Народниот правобранител за овој сектор откако таа институција беше формирана пред 25 години.

Се очекува годинава приходите од оваа индустрија да се зголемат од 20,5 милијарди на 21 милијарда.

Санторини, остров кој го обожаваат корисниците на социјалните мрежи, секоја година пречекува повеќе од 5,5 милиони туристи. Таму живеат само 15.550 жители, но годишно придонесуваат по една милијарда евра.

„Во Санторини дури и туристите се жалат дека има премногу туристи“, се наведува во документот.

Таа бара поголема регулатива за да се намали изградбата на крајбрежјето и да се забави уништувањето на шумите што веќе доведе до поплави во одредени области за време на обилни врнежи.

И водните ресурси треба почесто да се одржуваат бидејќи има голема побарувачка, не само за вода за пиење, туку и во базените и аква-парковите.

Европа минатата година беше цел на рекордни пожари, а беа уништени половина милион хектари. Само во Грција загинаа најмалку 20 луѓе, пишува Индипендент.

Земјите-членки на ЕУ издвојуваат средства и за спречување и за гаснење пожари, а истражувањата покажаа дека Грција искористила 80 отсто од буџетот за гаснење пожари во 2022 година.

Еуправозато

Можеби ќе ве интересира

МEДУЗИТЕ ГО ПРЕПЛАВИЈА ЦЕЛ ЈАДРАН, ТУКА СЕ И НАЈОТРОВНИТЕ: „Ако ве допрат, може трајно да останат лузни на кожата“

МEДУЗИТЕ ГО ПРЕПЛАВИЈА ЦЕЛ ЈАДРАН, ТУКА СЕ И НАЈОТРОВНИТЕ: „Ако ве допрат, може трајно да останат лузни на кожата“

ДЕСЕТ ВОЗИЛА И 22 ПОЖАРНИКАРИ ГО ГАСАТ ПОЖАРОТ НА ЕВЗОНИ: Границата е затворена

ДЕСЕТ ВОЗИЛА И 22 ПОЖАРНИКАРИ ГО ГАСАТ ПОЖАРОТ НА ЕВЗОНИ: Границата е затворена

„ПОЖАР НА ГРЧКА ГРАНИЦА“: Деталите се споделуваат во групата „Грција инфо“

„ПОЖАР НА ГРЧКА ГРАНИЦА“: Деталите се споделуваат во групата „Грција инфо“

НОВИ ПРАВИЛА НА ГРЧКИТЕ ПЛАЖИ: Ригорозни казни и до 200.000 евра, а непослушните локални жители ги „ловат“ со дронови

НОВИ ПРАВИЛА НА ГРЧКИТЕ ПЛАЖИ: Ригорозни казни и до 200.000 евра, а непослушните локални жители ги „ловат“ со дронови

Во Србија снимено страшно торнадо! Погледнете го морничавото видео кое се шири на социјалните мрежи!

Во Србија снимено страшно торнадо! Погледнете го морничавото видео кое се шири на социјалните мрежи!

„ЧОВЕКОТ НЕ ИЗЛЕГУВАШЕ НАДВОР“, ВЕЛАТ СОСЕДИТЕ, ИМАЛО И НЕПОДНОСЛИВА СМРДЕА - најнови детали од ужасот во Нови Сад

„ЧОВЕКОТ НЕ ИЗЛЕГУВАШЕ НАДВОР“, ВЕЛАТ СОСЕДИТЕ, ИМАЛО И НЕПОДНОСЛИВА СМРДЕА - најнови детали од ужасот во Нови Сад

ХОРОР ВО НОВИ САД - питбултериер го убил својот сопственик, синот не можел да влезе во станот и повикал полиција и брза помош

ХОРОР ВО НОВИ САД - питбултериер го убил својот сопственик, синот не можел да влезе во станот и повикал полиција и брза помош

Двајца Турци загинаа откако стапнале во уличен вир со струја

Двајца Турци загинаа откако стапнале во уличен вир со струја

Гарапетритис по НАТО самитот: Власта во Северна Македонија систематски го крши Преспанскиот договор

Гарапетритис по НАТО самитот: Власта во Северна Македонија систематски го крши Преспанскиот договор