14 Јули, 2020
0.0236

ГРЦИТЕ ПОДГОТВЕНИ ЗА СЕЗОНАТА: Германците први ќе допатуваат

Објавено во: Балкан, Корона Вирус 27 Мај, 2020

Грција ги очекува Германците, Кипарците и Израелците. 

Tие ќе бидат првиот бран туристи кои ќе допатуваат во земјата. 

Јужниот сосед ќе им овозможи на патниците од скоро 20 земји, вклучително и Германија, Кипар и Израел, да влезат од средината на јуни. При тоа, нивните граѓани нема да мора да бидат ставени во карантин, откриваат владини извори нагласувајќи дека се очекуваат првите туристи токму од тие три држави. 

Премиерот Киријакос Мицотакис рече дека Германците ќе може да ја посетат Грција од 15 идниот месец.

Граѓаните на ЕУ – со исклучок на Италија, Шпанија и Холандија сега може да летаат кон Атина, но мора да одат 14 дена во карантин.

Од 25 месецов, кафулињата и рестораните во Грција работат. 

Но, во повеќе региони вчера имаше невреме, при што беа погодени и познати летувалишта. 

Можеби ќе ве интересира

Во Дубровник двојно поевтино од лани, но туристи нема

Во Дубровник двојно поевтино од лани, но туристи нема

Од вторник: Во Унгарија ќе можат Кинези, но не и Македонци

Од вторник: Во Унгарија ќе можат Кинези, но не и Македонци

Вработени двајца имами за Аја Софија

Вработени двајца имами за Аја Софија

ЕПИДЕМИЈАТА И ВО СРБИЈА НЕ СТИВНУВА - нови 287 заразени и 11 починати

ЕПИДЕМИЈАТА И ВО СРБИЈА НЕ СТИВНУВА - нови 287 заразени и 11 починати

ДУРИ И ЗА ТАНЧЕРКИТЕ ИМА ПРОТОКОЛ, СТАРИТЕ ДА НЕ СЕ КАНАТ НА СОБИРИ - Хрватска од утре со нови построги мерки за заштита

ДУРИ И ЗА ТАНЧЕРКИТЕ ИМА ПРОТОКОЛ, СТАРИТЕ ДА НЕ СЕ КАНАТ НА СОБИРИ - Хрватска од утре со нови построги мерки за заштита

СТРАВИЧНА НЕСРЕЌА: Јахта со која управувал малолетник преполовила чамец, загина млада девојка

СТРАВИЧНА НЕСРЕЌА: Јахта со која управувал малолетник преполовила чамец, загина млада девојка

Во Грција само 41 новозаразени, од кои 11 се туристи

Во Грција само 41 новозаразени, од кои 11 се туристи

Во Србија 130 болни од корона се на респиратпри, денеска 345 нови случаи

Во Србија 130 болни од корона се на респиратпри, денеска 345 нови случаи

ЧЕКАМЕ ЕДЕН ПАЦИЕНТ ДА ЗАМИНЕ, МЕНУВАМЕ ПОСТЕЛНИНА И ВЕДНАШ ПРИМАМЕ НОВ - во Србија нема место за болните

ЧЕКАМЕ ЕДЕН ПАЦИЕНТ ДА ЗАМИНЕ, МЕНУВАМЕ ПОСТЕЛНИНА И ВЕДНАШ ПРИМАМЕ НОВ - во Србија нема место за болните