19 Април, 2019
0.0204

Грција постигна договор за новите мерки за штедење

Објавено во: Балкан, Финансии 17 Октомври, 2012

Доцна синоќа владата во Атина се договорила со пратениците од кредиторската тројка( ЕУ, ЕЦБ и ММФ) за пакетот нови мерки за штедење во износ од 13,5 милијарди евра. Тоа се случило по долги телефонски разговори меѓу тројцата коалициски партнери - премиерот Андонис Самарас и лидерите на другите две партии во владејачката коалиција - Евангелос Венизелос од ПАСОК и Фотис Кувелис од Демократската левица ДИМАР. Само пред неколку дена министерот за финансии Јанис Стурнарас призна дека е малку веројатно преговорите за новиот пакет мерки за штедење, од кој зависи доделувањето на следната транша од меѓународната финансиска помош, да завршат навреме за самитот на ЕУ. Премиерот Андонис Самарас утре ќе оди на самитот на Европскиот совет во Брисел со надеж дека ќе постигне две основни цели; ќе обезбеди исплата на следната транша од 31.5 милијарди евра во ноември и ќе добие одложување за враќање на грчкиот долг, пренесува  агенцијата БТА.  

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) „ПАДНАА“ МАФИЈАШИ: Разбиена „ало“ шемата за измама во Бугарија

(ВИДЕО) „ПАДНАА“ МАФИЈАШИ: Разбиена „ало“ шемата за измама во Бугарија

(ВИДЕО) Остров на Јадранот ќе стане нова луксузна оаза: Каде ќе никне град за 10 000 луѓе

(ВИДЕО) Остров на Јадранот ќе стане нова луксузна оаза: Каде ќе никне град за 10 000 луѓе

(ФОТО) Аца Лукас пееше на масовниот митинг на Вучиќ

(ФОТО) Аца Лукас пееше на масовниот митинг на Вучиќ

ВАЖНИ СРЕДБИ СО ДВАЈЦА СВЕТСКИ ЛИДЕРИ: По вечерашниот митинг Вучиќ заминува за Кина

ВАЖНИ СРЕДБИ СО ДВАЈЦА СВЕТСКИ ЛИДЕРИ: По вечерашниот митинг Вучиќ заминува за Кина

ЖЕЛБАТА ЌЕ И СЕ ИСПОЛНИ: Еве каде ќе почива Мира - вдовицата на Милошевиќ

ЖЕЛБАТА ЌЕ И СЕ ИСПОЛНИ: Еве каде ќе почива Мира - вдовицата на Милошевиќ

Отворен тендер: Соседите се вооружуваат-ќе искешираат 570 милиони долари

Отворен тендер: Соседите се вооружуваат-ќе искешираат 570 милиони долари

УДАР ЗА ЕРДОГАН: Потврдена победата на опозицијата во Истанбул

УДАР ЗА ЕРДОГАН: Потврдена победата на опозицијата во Истанбул

Древните храмови не се оштетени: Четворица во болница по удар на гром во Акропол

Древните храмови не се оштетени: Четворица во болница по удар на гром во Акропол

Двајца браќа гастарбајтери со порака до оние кои планираат да бараат подобар живот во Германија

Двајца браќа гастарбајтери со порака до оние кои планираат да бараат подобар живот во Германија