16 Јуни, 2019
0.0213

Грција се договори со меѓународната заедница за новите буџетски кратења

Објавено во: Балкан, Финансии 24 Октомври, 2012

Грчката Влада конечно постигна договор со тројката меѓународни кредитори од ЕУ, ЕЦБ и ММФ за пакетот економски мерки за штедење, а во замена за добивање финансиска помош од 31,5 милијарди евра, истакна денеска грчкиот министер за финансии Јанис Стурнарас.
Во следните неколку дена, ќе се чека договорот да биде одобрен од лидерите на владејачката коалиција, а потоа поднесен за гласање во парламентот. Дел од лидерите на партиите од владеачката коалиција, веќе изразија несогласување поради пакетот мерки за штедење и се заканија дека ќе гласаат против.

Можеби ќе ве интересира

(ФОТО) ЖЕНА ЗАВАРУВАЧ: Кога ќе го земе апаратот за заварување, сите мислат дека се шегува

(ФОТО) ЖЕНА ЗАВАРУВАЧ: Кога ќе го земе апаратот за заварување, сите мислат дека се шегува

НЕВРАБОТЕНА НЕ САКАЛА ДА ЧЕКА: Досега поминала половина свет

НЕВРАБОТЕНА НЕ САКАЛА ДА ЧЕКА: Досега поминала половина свет

АКО СТЕ ВО ГРЦИЈА ВНИМАВАЈТЕ: Овој пожар брзо се шири

АКО СТЕ ВО ГРЦИЈА ВНИМАВАЈТЕ: Овој пожар брзо се шири

(ВИДЕО) Собир на СПЦ во Подгорица поради црковиот имот

(ВИДЕО) Собир на СПЦ во Подгорица поради црковиот имот

Мицотакис ќе има двојно повеќе пратеници од Ципрас - што ова ќе значи за Македонија?

Мицотакис ќе има двојно повеќе пратеници од Ципрас - што ова ќе значи за Македонија?

МАПА: Еве што и каде се произведувало во Југославија

МАПА: Еве што и каде се произведувало во Југославија

(ВИДЕО) Демонстранти фрлаа камења врз автомобилот на Еди Рама

(ВИДЕО) Демонстранти фрлаа камења врз автомобилот на Еди Рама

Бугарија против растурањето на „пакетот“ Македонија - Албанија

Бугарија против растурањето на „пакетот“ Македонија - Албанија

Грци запалија албански туристички автобус

Грци запалија албански туристички автобус