25 Февруари, 2024
0.0264

Груевски: Етничките Албанци вработени во Кратово не мора да работат таму

Објавено во: Економија 10 Февруари, 2024

Добивај вести на Viber

На веб-страницата на „Национални шуми“ се објавени прелиминарните 400-тини вработувања од огласот што беше објавен пред крајот на минатата година, а беше одбележан со тоа што се бараа етнички Албанци во доминантно македонски средини  како Крива Паланка, Берово, Демир Капија.

Денеска од опозициската ВМРО-ДПМНЕ реагираа дека тројца дрвосечачи од албанска национална припадностсе се нашле на списокот за нововработени во подрачната единица во Кратово.

Валентин Груевски, директорот на Национални шуми, денеска изјави дека дополнително ќесе одлучува каде тие ќе бидат распределени.

„Ова се првични резултати, немаат потпишано договор. Тоа се прелиминарни одлуки, мислам кандидатите конкурирале на тие работни места, ги исполнуиваат условите и наредните денови ќе ги склучиме договорите и ќе видиме каде ќе работат“, рече тој во вестите на Сител.

Груевски додаде дека тие не мора да работат во Кратово откако ќе бидат примени на новото работно место, туку дека ќе може да работат и во местото каде што живеат.

Од 400-тини нововработени, 230 се етнички Албанци.

Можеби ќе ве интересира

ГО ДОБИВМЕ ЛИ НОВИОТ ЕКОЛОШКИ РЕК БИТОЛА? Расте производството на струја од сонце, ветер, вода и биомаса

ГО ДОБИВМЕ ЛИ НОВИОТ ЕКОЛОШКИ РЕК БИТОЛА? Расте производството на струја од сонце, ветер, вода и биомаса

УАПСЕНИ СЕ ДЕСЕТ ЛИЦА: Германија разби група Балканци кои вработувале на „црно“

УАПСЕНИ СЕ ДЕСЕТ ЛИЦА: Германија разби група Балканци кои вработувале на „црно“

ПОКРЕНАТА ТУЖБА ПРОТИВ НАЈГОЛЕМИОТ ПРОИЗВОДИТЕЛ НА МИНЕРАЛНА ВОДА - „Ова е голема измама“

ПОКРЕНАТА ТУЖБА ПРОТИВ НАЈГОЛЕМИОТ ПРОИЗВОДИТЕЛ НА МИНЕРАЛНА ВОДА - „Ова е голема измама“

НАРОДНИТЕ ОБВРЗНИЦИ И ДРЖАВНИТЕ ЗАПИСИ СТАНАА ПОПУЛАРНА СТОКА - еве зошто сѐ повеќе во нив вложуваат хрватските и европските граѓани

НАРОДНИТЕ ОБВРЗНИЦИ И ДРЖАВНИТЕ ЗАПИСИ СТАНАА ПОПУЛАРНА СТОКА - еве зошто сѐ повеќе во нив вложуваат хрватските и европските граѓани

Транспортерите и превозниците со приоритет за нов пасош

Транспортерите и превозниците со приоритет за нов пасош

На продажба ставени 10 отсто од акциите на централата ТЕ-ТО

На продажба ставени 10 отсто од акциите на централата ТЕ-ТО

БИЗНИСМЕНОТ ФАТМИР ЕТЕМИ КУПИ УШТЕ 500 АКЦИИ НА КОМЕРЦИЈАЛНА - за нив плати околу 133 илјади евра

БИЗНИСМЕНОТ ФАТМИР ЕТЕМИ КУПИ УШТЕ 500 АКЦИИ НА КОМЕРЦИЈАЛНА - за нив плати околу 133 илјади евра

НИКОЈ НЕ ДАДЕ МИЛИОН ЕВРА, А НЕ ПОНУДИ НИ 600 ИЛЈАДИ - трета среќа за Топланата Север, еве на колку сега падна цената

НИКОЈ НЕ ДАДЕ МИЛИОН ЕВРА, А НЕ ПОНУДИ НИ 600 ИЛЈАДИ - трета среќа за Топланата Север, еве на колку сега падна цената

ЕСМ на „тенка линија“ со стратегијата за РЕК Битола: Ќе меша високоенергетски со слаб домашен јаглен

ЕСМ на „тенка линија“ со стратегијата за РЕК Битола: Ќе меша високоенергетски со слаб домашен јаглен