23 Јуни, 2018
0.3851
    ALK 8331.04    0.37%     BESK 9899    1.01%     COMA 306    0%     GRNT 848.09    2.11%     KMB 5322.64    1.79%     MPT 43620.21    5.11%     MTUR 4790.91    1.94%     OHB 6376.92    -0.37%     OKTA 4747    9.98%     POPK 15    7.14%     RMDEN16 95.5    0%     RMDEN17 95.6    0.21%     RZLV 82.6    1.98%     RZUS 149.5    6.03%     STB 981.83    1.27%     STBP 896.62    0.28%     STIL 153.87    3.97%     TETE 2299.91    0.45%     TNB 13946.7    1.16%     TPLF 1113    -9.95%     TTK 1030.25    2.55%     UNI 2618.83    8.01%     ZILU 262.98    2.73%

Груевски „распука“ по Заев во неговата Струмица - Кој лидер заврши повеќе работа?

Објавено во: Анализа 09 Октомври, 2017

Груевски на вчерашниот митинг на ВМРО-ДПМНЕ во Струмица која се смета за срцето на неговиот најлут политички ривал Зоран Заев се обиде директно да го нападне и да им докаже на струмичани дека актуелниот премиер треба да биде казнет за политиките кои ги води и дека всушност поранешната влада на Груевски направила многу повеќе за Струмица отколку Заев како нејзин долгогодишен градоначалник. 

Груевски не го споменуваше Заев директно по име што е типично за ВМРО-ДПМНЕ ќе ве потсетиме на флоскулата лицето Б.Ц., но тоа не значи дека го „поштеди“ во својот говор нарекувајќи го политичар кој нема патриотски чуства, дека не ги почитувал националните симболи и дека е на пат да ја уништи македонската економија. Говорот на Груевски е обемен па затоа ќе ви селектираме неколку поважни поенти.

- Лицето кое ја води СДСМ не вреди, заслужувате подобро. Вие заслужувате подобро. Затоа што овој човек не е загрижен за намалување на невработеноста, не е загрижен за развојот и напредокот на нашите градови и општини, за обезбедување на среќата и спокојството на вашите семејства. Погледнете дека тој не е загрижен за земјоделците, работниците, невработените, ги нема во својата агенда. Тој нема љубов кон знамето и татковината. Ова првенствено се должи на неговата единствена агенда: Груевски. Тој за мене зборува 24 часа на ден. Зошто? Затоа што многу добро знае дека нема капацитет и способност да преземе одговорност за она што треба да го направи и да го надгради она што ние досега сме го направиле. Тој нема храброст да ги реализира сите решенија и проекти што ги замислуваме за нашата земја. Тој воопшто не може да ја оствари визијата и соништата што ги подготвуваме за Македонија, посочи Груевски на вчерашниот митинг во Струмица.

Најгрубите зборови со кои Груевски го нападна Заев е токму употребата на струмичкиот карневал кој гордост на градот за да го навреди својот ривал.

- Изгледа дека нема да има лице и храброст да научи, но ајде ние да го научиме. Тој само парадира секојдневно како да е карневал во Струмица. Тој е празен човек, празен човек. Тој не може да постигне ништо. Но, тој заслужува добра лекција, изјави Груевски.

Откако направивме анализа на говорите на Зоран Заев од централниот митинг на СДСМ во Скопје и поеднакво важниот митинг на Никола Груевски и ВМРО-ДПМНе во Струмица, што мислите кој од двата партиски лидера заврши подобра работа?

Автор: Христијан Станоевиќ

Можеби ќе ве интересира

Што ги зголеми заштедите: Банките чуваат 5,6 милијарди евра

Што ги зголеми заштедите: Банките чуваат 5,6 милијарди евра

Потрошувачките и станбените кредити забрзано растат: Колку им должиме на банките

Потрошувачките и станбените кредити забрзано растат: Колку им должиме на банките

Дали деблокирањето на евроинтеграциите ќе ја раздвижи економијата?

Дали деблокирањето на евроинтеграциите ќе ја раздвижи економијата?

Кој акционер од штипски „Бетон“ ги продаде своите акции?

Кој акционер од штипски „Бетон“ ги продаде своите акции?

Граѓаните се повеќе се задолжуваат со „брзи“ кредити

Граѓаните се повеќе се задолжуваат со „брзи“ кредити

Кој „крои“ во штипски „Бетон“?

Кој „крои“ во штипски „Бетон“?

Граѓаните соголени до гуша: Фрапантни суми наплатени од извршителите

Граѓаните соголени до гуша: Фрапантни суми наплатени од извршителите

Кој лапна најмрсна дивиденда?

Кој лапна најмрсна дивиденда?

Може ли да се одбие оваа понуда? Претседател на УО нуди 71.000 евра да ги купи сите слободни акции !

Може ли да се одбие оваа понуда? Претседател на УО нуди 71.000 евра да ги купи сите слободни акции !