20 Јуни, 2024
0.0246

HBO ГО ЗАМЕНИ МИЛОШ БИКОВИЌ ВО СЕРИЈАТА „БЕЛИОТ ЛОТОС“ - глумецот порачува: Нема да се поклонувам на наратив кој ми го загрозува интегритетот

Објавено во: Стил 03 Февруари, 2024

Добивај вести на Viber

Познатиот српски актер Милош Биковиќ требаше да се појави во следната, трета сезона на серијата Белиот лотос во продукција на познатата медиумска компанија HBO, но тоа нема да се случи.

Биковиќ се најде на удар на Министерството за надворешни работи на Украина, кое го нарече „актер на Путин“ и го обвини за „поддршка на геноцид и кршење на меѓународното право“. Министерството за надворешни работи на Украина минатата недела го повика HBO да го отстрани српскиот актер, кој сега е заменет во серијата, од претстојната сезона на нејзиното хит шоу „Белиот лотос“.

Како што пренесува „Deadline“, Милош Биковиќ нема да биде во наредната сезона, каде што требаше да ја игра помалата улога на флертувачки гуру. Улогата ќе ја додели на друг актер, а наскоро ќе почне снимањето во Југоисточна Азија.

Милош Биковиќ во оваа прилика даде изјава на социјалните мрежи.

- Пораснав во земја уништена од војна. Кога имав 11 години, поминував денови и ноќи во засолниште, додека мојата земја и мојот роден град беа бомбардирани. Таква пустош не би посакал никому. Секој ден има се повеќе конфликти низ целиот свет. Секој од нив е различен. И секој еден од нив е одличен. Посакувам сите да престанат и да преовлада принципот на љубовта. Денеска против мене се води таргетирана кампања која преку надворешно влијание создава сериозен преседан, фрлајќи сенка врз суштината на уметничката слобода. Резултатот од таквиот наратив е триумфот на глупостите и поразот на уметноста. Чест ми е што сум избрана да бидам дел од „Белиот лотос“, ТВ-серија која многу ја почитувам и со колегите кон кои имам најголема почит. Но, моето учество во неа не е возможно од причини надвор од доменот на културата и нема да се поклонувам на наратив кој го загрозува мојот интегритет. Сакам да им се заблагодарам на сите што беа со мене, а на колегите им посакувам голем успех во новата сезона. И покрај се, сепак верувам дека уметноста лечи и може да го обедини човештвото. Затоа, моите верувања и мојата посветеност на уметноста ќе останат непроменети“, изјави Милош Биковиќ.

Можеби ќе ве интересира

Ресторанот кај што правевме свадба не постои, ама ние си тераме: Андријана Јаневска и Гино прославија 14 години во брак

Ресторанот кај што правевме свадба не постои, ама ние си тераме: Андријана Јаневска и Гино прославија 14 години во брак