05 Јули, 2020
0.0203

Хрватска нова дестинација за туристите од Скандинавија

Објавено во: Балкан 29 Јануари, 2013

Аеродромот во Дубровник сруши нив рекорд по бројот на летови минатата година. Според објавените податоци, 2012-та е завршена со бројка од 4.033 реализирани летови, а за оваа година е најавено зголемување на 4.096 летови. Најголем раст се забележува на скандинавскиот туристички пазар. Оттука се очекува зголемување на  бројот на летови од овој дел на Европа за 43%. Скандинавската компанија САС ќе го поврзе Дубровник со Арланд, Копенхаген, Хелсинки, Осло и Берген. „Норвиџан Ер“ најави 122 летови од Осло кон Дубровник, а ќе лета и од Бергер, Трондхајм, Ставангер, Копенхаген и Стокхолм. Според досегашните најави „Норвиџан Ер“ кон Дубровник ќе лета 380 пати, што е значителен раст во однос на ланските 196 летови.

Можеби ќе ве интересира

Уапсен синот на Оливер Мандиќ: Ја претепал својата мајка

Уапсен синот на Оливер Мандиќ: Ја претепал својата мајка

Во Албанија заразени 110 деца, помлади луѓе се потешко се борат со вирусот

Во Албанија заразени 110 деца, помлади луѓе се потешко се борат со вирусот

Маски ќе носиме до следната пролет: Летото беспомошно за коронавирусот

Маски ќе носиме до следната пролет: Летото беспомошно за коронавирусот

(ВИДЕО) ЛЕТАА ЛИМЕНИ ПОКРИВИ: Силно невреме во Србија

(ВИДЕО) ЛЕТАА ЛИМЕНИ ПОКРИВИ: Силно невреме во Србија

АКО ЈА ПРАВИТЕ ОВАА ОПАСНА РАБОТА СО МАСКАТА, ЕВЕ КАКОВ Е РИЗИКОТ - позната српска докторка предупредува

АКО ЈА ПРАВИТЕ ОВАА ОПАСНА РАБОТА СО МАСКАТА, ЕВЕ КАКОВ Е РИЗИКОТ - позната српска докторка предупредува

Дури 780 Срби биле вратени од Евзони и пренасочени кон бугарско-грчката граница

Дури 780 Срби биле вратени од Евзони и пренасочени кон бугарско-грчката граница

Чедомир Јовановиќ ставен на кислородна поддршка

Чедомир Јовановиќ ставен на кислородна поддршка

Прогласена вонредна состојба во Белград

Прогласена вонредна состојба во Белград

СРБИТЕ ЌЕ КАЗНУВААТ: Рестораните и кафулињата се затвораат

СРБИТЕ ЌЕ КАЗНУВААТ: Рестораните и кафулињата се затвораат