28 Мај, 2020
0.0185

Хулуси Акар со честитка: Северна Македонија ќе го зајакне НАТО

Објавено во: Балкан 30 Март, 2020

Хулуси Акар, министер за одбрана на Турција, го честиташе полноправното членство на Македонија во НАТО со телеграма упатена до вицепремиерката Радмила Пекеринска.

„Турција ве поддржуваше уште од почетокот на овој процес и е подготвена да го сподели своето искуство доколку има потреба“, се вели во дел од честитката што ја упати поранешниот труски генерал.

Вашето членство ќе го зајакне НАТО. Сигурен сум дека членството во НАТО ќе ги развие уште повеќе билатералните односи меѓу Турција и Северна Македонија, додава Акар.


Можеби ќе ве интересира

ВУЧИЌ: Oдлуката на Црна Гора од први јуни да не ги отвора границите со Србија е политичка

ВУЧИЌ: Oдлуката на Црна Гора од први јуни да не ги отвора границите со Србија е политичка

ГРЦИТЕ ПОДГОТВЕНИ ЗА СЕЗОНАТА: Германците први ќе допатуваат

ГРЦИТЕ ПОДГОТВЕНИ ЗА СЕЗОНАТА: Германците први ќе допатуваат

Во Бугарија 23 плажи ќе бидат со бесплатни лежалки и чадори, за другите се намалува цената за половина

Во Бугарија 23 плажи ќе бидат со бесплатни лежалки и чадори, за другите се намалува цената за половина

СНЕГ НА БАЛКАНОТ: Во две земји на планините има покривка

СНЕГ НА БАЛКАНОТ: Во две земји на планините има покривка

(ВИДЕО) СИЛНО НЕВРЕМЕ ВО ГРЦИЈА: Жена почина од удар на гром

(ВИДЕО) СИЛНО НЕВРЕМЕ ВО ГРЦИЈА: Жена почина од удар на гром

НЕВРЕМЕ НА БАЛКАНОТ: Погодени Белград и Загреб

НЕВРЕМЕ НА БАЛКАНОТ: Погодени Белград и Загреб

Српскиот лекар тврди: Короната ја имавме уште во јануари

Српскиот лекар тврди: Короната ја имавме уште во јануари

СРБИТЕ НЕ СЕ ПОЖЕЛНИ ВО ЦРНА ГОРА: Брнабиќ повикува да не се летува таму

СРБИТЕ НЕ СЕ ПОЖЕЛНИ ВО ЦРНА ГОРА: Брнабиќ повикува да не се летува таму

Хрватскиот МНР Радман: Северна Македонија и Албанија ќе добијат „Датум“ кога ќе ги исполнат целите и критериумите

Хрватскиот МНР Радман: Северна Македонија и Албанија ќе добијат „Датум“ кога ќе ги исполнат целите и критериумите