28 Јануари, 2023
0.0231

И МИЛИОНЕРИТЕ СЕ ГРИЖАТ ЗА СВОЈАТА ПЕНЗИЈА - велат дека сега има многу проблеми, ќе работат уште долго

Објавено во: Финансии 05 Декември, 2022

Добивај вести на Viber

Милион долари веќе не се како што беа, барем според истражувањето кое сугерира дека нестабилните пазари и инфлацијата што не е забележана со децении ги прави дури и богатите да се чувствуваат лошо.

Додека САД се дом на 24,5 милиони милионери, повеќе од која било друга нација, 35 отсто рекле дека само чудо би им овозможило сигурна пензија, според истражувањето на Natixis Investment Managers спроведено на 1.617 богати луѓе.

Повеќе од половина - 58 проценти - се помириле со фактот дека ќе мора да работат многу подолго отколку што планирале.

Вообичаено правило за пензионерите е дека тие треба да повлекуваат 4 проценти од својот пензиски фонд секоја година, упатство што можеби не е доволно за повеќето милионери.

-Милион може да изгледа како многу, но многу луѓе се изненадени кога ќе направат математика и ќе сфатат дека 4 отсто од милион долари се само 40.000 долари годишно - изјави за CNBC Дејвид Гудсел, извршен директор на Центарот за инвеститорски услуги на Натиксис.

Во срцето на грижата на богатите се забрзувањето на потрошувачките цени, што ја намалува куповната моќ и ја еродира вредноста на хартиите од вредност со фиксен приход, како што се обврзниците.

Околу 55 отсто од вработените Американци велат дека заостануваат во пензионерските заштеди поради инфлацијата, а седум од 10 милионери исто така го гледаат тоа како закана.

И тоа не е се: три четвртини од испитаниците се загрижени дека високиот јавен долг ќе ги оптоварува јавните финансии во иднина. Иако не секој има потреба од јавна помош за да се пензионира, 38 отсто рекле дека нема да можат да се пензионираат без неа.

Лизгањето на финансиските пазари се уште една загриженост. Речиси половина од анкетираните - 42 проценти - рекле дека се толку под стрес за пазарот овие денови што воопшто избегнуваат да размислуваат за пензионирање.

(Извор: Инвеститор)

Можеби ќе ве интересира

КАМАТИТЕ ЌЕ МОРА ДА РАСТАТ - шефот на Бундесбанката најавува ново зголемување на каматните стапки

КАМАТИТЕ ЌЕ МОРА ДА РАСТАТ - шефот на Бундесбанката најавува ново зголемување на каматните стапки

Комерцијална банка гази! Кредитирањето порасна 100 милиони евра, профитот проби 35 милиони евра, колкава ќе биде дивидендата?

Комерцијална банка гази! Кредитирањето порасна 100 милиони евра, профитот проби 35 милиони евра, колкава ќе биде дивидендата?

НИ БАНКАРИТЕ НЕМА ДА БИДАТ ПОШТЕДЕНИ - банкарските гиганти ја спремаат најжешката рунда на откази од 2008 година наваму

НИ БАНКАРИТЕ НЕМА ДА БИДАТ ПОШТЕДЕНИ - банкарските гиганти ја спремаат најжешката рунда на откази од 2008 година наваму

ДОДЕКА АЗИСКИТЕ БЕРЗИ РАСТАТ, ВОЛСТРИТ СТАГНИРА - фокусирани се на заработката на компаниите кои забележаа повисоки профити

ДОДЕКА АЗИСКИТЕ БЕРЗИ РАСТАТ, ВОЛСТРИТ СТАГНИРА - фокусирани се на заработката на компаниите кои забележаа повисоки профити

БЕСИМИ: РАКОВОДИТЕЛИ СИ ЗАМИНУВААТ ЗА ПОДОБРИ УСЛОВИ И ПЛАТИ, од 700 сега во МФ има околу 400 вработени

БЕСИМИ: РАКОВОДИТЕЛИ СИ ЗАМИНУВААТ ЗА ПОДОБРИ УСЛОВИ И ПЛАТИ, од 700 сега во МФ има околу 400 вработени

СТАТИСТИКА СО НОВИ ПОДАТОЦИ ЗА ПЛАТИТЕ, еве колку изнесувала нето платата во ноември

СТАТИСТИКА СО НОВИ ПОДАТОЦИ ЗА ПЛАТИТЕ, еве колку изнесувала нето платата во ноември

ДЕНАРИТЕ СЕ ВРАТИЈА ВО МАКЕДОНСКИТЕ БАНКИ – во декември раст за дури 150 милиони евра

ДЕНАРИТЕ СЕ ВРАТИЈА ВО МАКЕДОНСКИТЕ БАНКИ – во декември раст за дури 150 милиони евра

БИТКОИНОТ ВО МИНАТАТА НЕДЕЛА СКОКНА ЗА 12 ОТСТО - и покрај падот на акците и банкротот на Џенезис

БИТКОИНОТ ВО МИНАТАТА НЕДЕЛА СКОКНА ЗА 12 ОТСТО - и покрај падот на акците и банкротот на Џенезис

ЗАПЛЕНЕТ ИМОТ ВРЕДЕН РЕЧИСИ 700 МИЛИОНИ ДОЛАРИ - федералните обвинители располагаат со акции, но и со готовина

ЗАПЛЕНЕТ ИМОТ ВРЕДЕН РЕЧИСИ 700 МИЛИОНИ ДОЛАРИ - федералните обвинители располагаат со акции, но и со готовина