22 Септември, 2023
0.0237

ИМАЛЕ ОСТАТОЦИ ОД ФУНГИЦИД МЕТАЛАКСИЛ ПОВЕЌЕ ОД ДОЗВОЛЕНОТО - запрена пратка од 18 илјади тони краставици од Србија

Објавено во: Економија 18 Септември, 2023

Добивај вести на Viber

Дозволената количина на фунгицидот металаксил е 0,01, а пратката со краставици од Србија содржи 0,025 милиграми остатоци од пестициди по килограм.

Директорот на Управата за заштита на растенијата на Србија, Небојша Милосављевиќ, во четвртокот потврди дека на границата со Словенија се запрени 18.000 тони свежи краставици од Србија, бидејќи во нив биле пронајдени остатоци од фунгицидот металаксил.

Свежата краставица од Србија е запрена на границата со Словенија бидејќи во неа е пронајдена супстанца фунгицид металаксил над дозволената граница“, изјави Милосављевиќ за Танјуг. Милосављевиќ додаде дека процесот на анализа се уште не е завршен, прецизирајќи дека колегите од Словенија направиле анализи во две лаборатории и дека се добиени различни резултати.

„Една анализа покажала поголеми количини на оваа супстанца од дозволените, додека друга анализа покажала нејзино присуство во границите. Во Словенија во моментов се прави супер анализа и очекуваме конечен одговор, рече тој. Бидејќи анализата се уште трае, додаде тој, оваа пратка со краставици од Србија не е вратена.

-Од понеделник ќе добиеме целосни информации за тоа што се случува, побаравме и усно да ни кажат за што се работи. Ќе видиме на крајот дали краставиците ќе бидат уништени или пак ќе се вратат. Се зависи од резултатите од суперанализата која е во тек“, изјави Милосављевиќ.

На прашањето што ќе се случи доколку спорната пратка биде вратена во Србија, соговорникот на Танјуг објасни дека прво ќе се анализира на српската граница и дека врз основа на тие резултати ќе се одлучува за понатамошни мерки, односно дали пратката ќе биде уништени или ќе се најдат на пазарот доколку е точно.

Милосављевиќ додаде дека фунгицидот металаксил, кој наводно бил пронајден во краставиците, е супстанца што се користи против гниење и дека не е ниту забранет ниту штетен, а како таков е означен во ЕУ.

Како што е наведено на веб-страницата на РАСФФ, дозволената количина на металаксил фунгицид е 0,01, а пратката со краставици од Србија содржела 0,025 милиграми остатоци од пестициди по килограм. Оваа хемиска супстанца припаѓа на ацилаланините и главно се користи за сузбивање на предизвикувачкиот агенс на лошото воспаление на компирот и доматот, пренесува Танјуг.

Можеби ќе ве интересира

Албанските работници земаат ниски плати, но работат по 43,7 часа неделно

Албанските работници земаат ниски плати, но работат по 43,7 часа неделно

Претседателот на Клубот на извозници учествуваше на Самитот за глобална трговија во Дубаи

Претседателот на Клубот на извозници учествуваше на Самитот за глобална трговија во Дубаи

АКО ХРВАТИТЕ НИ ГИ ВРАТАТ ПИПЕРКИТЕ СО ПЕСТИЦИД - нашата Агенција за храна ќе ги уништува на безбеден начин

АКО ХРВАТИТЕ НИ ГИ ВРАТАТ ПИПЕРКИТЕ СО ПЕСТИЦИД - нашата Агенција за храна ќе ги уништува на безбеден начин

ПОТРОШУВАЧИТЕ ДА ПРИЈАВАТ ДО ПАЗАРНА ИНСПЕКЦИЈА АКО ОТКРИЈАТ НЕНАМАЛЕНИ ЦЕНИ - Бектеши задоволен како тече мерката

ПОТРОШУВАЧИТЕ ДА ПРИЈАВАТ ДО ПАЗАРНА ИНСПЕКЦИЈА АКО ОТКРИЈАТ НЕНАМАЛЕНИ ЦЕНИ - Бектеши задоволен како тече мерката

ДОБРИ ВЕСТИ ЗА РАБОТНИЦИТЕ: Ќе се покачи минималната плата за десет отсто, еве ги деталите

ДОБРИ ВЕСТИ ЗА РАБОТНИЦИТЕ: Ќе се покачи минималната плата за десет отсто, еве ги деталите

„ЧЕБРЕН“ НЕМА ДА ДОНЕСЕ СВЕЖИ ПАРИ ЗА ДРЖАВАТА: Македонија да има предност за користење на електричната енергија

„ЧЕБРЕН“ НЕМА ДА ДОНЕСЕ СВЕЖИ ПАРИ ЗА ДРЖАВАТА: Македонија да има предност за користење на електричната енергија

КАМАТИТЕ ИМ СЕ ПРЕВИСОКИ, СТАНОВИ ЌЕ НЕМА - германска компанија го запира производството на 60 илјади станбени единици

КАМАТИТЕ ИМ СЕ ПРЕВИСОКИ, СТАНОВИ ЌЕ НЕМА - германска компанија го запира производството на 60 илјади станбени единици

ЈАПОНСКИОТ ГИГАНТ ТОШИБА ЈА НАПУШТА БЕРЗАТА ПО 74 ГОДИНИ: Завршено преземањето накомпанијата

ЈАПОНСКИОТ ГИГАНТ ТОШИБА ЈА НАПУШТА БЕРЗАТА ПО 74 ГОДИНИ: Завршено преземањето накомпанијата

ГЕРМАНСКИОТ ЛИДЛ СТАРТУВА СО ГОЛЕМИ ПРОМЕНИ - исфрла дел од производите од својата понуда

ГЕРМАНСКИОТ ЛИДЛ СТАРТУВА СО ГОЛЕМИ ПРОМЕНИ - исфрла дел од производите од својата понуда