21 Октомври, 2021
0.0600

ИМУНИТЕТОТ ПО ВАКЦИНА ПАЃА ЗА ШЕСТ МЕСЕЦИ: Третата доза е клучна, вели имунолог Ана Банко

Објавено во: Балкан 19 Септември, 2021

Недоволното покривање на вакцинацијата, еволуцијата на вирусот и начинот на живот се клучните фактори зошто имаме повторно зголемување на бројот на заболени од ковид 19, вели д -р Ана Банко, виролог од Србија, за РТС. Таа посочува дека истражувањата покажале дека имунитетот на вакцинираните лица и оние кои се заразиле со вирусот се намалува по шест месеци, но и дека две до три недели по третата доза, започнува ненадеен пад на бројот на нови инфекции. Таа проценува дека епидемијата ќе трае долго, бидејќи нови видови ја пробиваат заштитата.

„Истражувањата од Израел покажаа дека по шест месеци по вакцинацијата имунитетот паѓа на таа фаза на имунитет какопо првата добиена доза или паѓа шест месеци по инфекција, но така покажаа дека две до три недели по третата засилувачка доза, бројот на новозаразени значително паѓа. Така, тие докажаа дека имунитетот не трае долго, но тие исто така докажаа, особено кај популацијата по 50 -годишна возраст, дека е неопходна засилувачка доза за кривата всушност да се намали “, објаснува Банко.

Тој посочува дека фактот дека имунитетот не трае долго, сепак, не треба и не треба да не обесхрабри и дека мора да работиме на зголемување на опфатот на вакцинацијата.

Таа додава дека сите тие земји, вклучително и Израел, кои вакцинираа голем дел од нивната популација на почетокот на оваа година и ја имаа таа предност пред другите, практично застанаа на тој пат со околу 50 или 60 проценти.

"Израел не ја достигна потребната покриеност за вакцинација, и второ - имунитетот почна да опаѓа во текот на летото. Значи, тоа е првата и основна причина зошто пандемијата ќе трае долго", објаснува Банко.

Друга причина зошто имаме зголемување на бројот на пациенти, според гостинот на „Јутарњи дневник“, е тоа што вирусот се менува и во овој момент видот делта, кој е доминантен, го пробива тој имунитет.

"Ова значи дека оние кои се вакцинирани и оние кои природно се заразиле со инфекцијата ќе можат да се инфицираат. Нема да се разболат сериозно ако сеуште имаат имунитет, но ќе бидат понатамошни носители. Вакцинираното лице ќе продолжи да пренесува вирусот, поради што ова е незапирлив процес. Во овој момент, нашата цел повеќе не е целосно да го елиминираме вирусот преку вакцинација, туку нашата цел е да избегнеме тешки клинички слики и фатални смртни случаи “, објаснува Банко.

Според неа во земјите со голема покриеност на вакцинација - Малта, Португалија, Шпанија, Исланд и Данска, гледаме дека нема експоненцијален раст во бројот на заразени “.


Можеби ќе ве интересира

Србија воведува ковид пропусници

Србија воведува ковид пропусници

(ВИДЕО) Најдени се мигранти под автобус кој сообраќал на релација Сараево – Франкфурт

(ВИДЕО) Најдени се мигранти под автобус кој сообраќал на релација Сараево – Франкфурт

Во Романија на секои 5 минути по едно лице умира од коронавирусот

Во Романија на секои 5 минути по едно лице умира од коронавирусот

За недела дена од коронавирусот починале браќа близнаци во Србија, а потоа и нивната мајка

За недела дена од коронавирусот починале браќа близнаци во Србија, а потоа и нивната мајка

Се плашел да го приклучат на респиратор, избегал од болница, и починал дома

Се плашел да го приклучат на респиратор, избегал од болница, и починал дома

Нема подобрување, во Србија има скоро 8.000 заразени

Нема подобрување, во Србија има скоро 8.000 заразени

Албанија за неколку месеци ќе лансира сателити во орбитата

Албанија за неколку месеци ќе лансира сателити во орбитата

ГОЛЕМА ТАГА ВО КРУШЕВАЦ-16-ГОДИШЕН СРЕДНОШКОЛЕЦ ПОЧИНА ОД КОВИД: Бил во изолација поради татко му кој бил позитивен на вирусот

ГОЛЕМА ТАГА ВО КРУШЕВАЦ-16-ГОДИШЕН СРЕДНОШКОЛЕЦ ПОЧИНА ОД КОВИД: Бил во изолација поради татко му кој бил позитивен на вирусот

ДВЕ СЛАВНИ ЈУГОСЛОВЕНСКИ ЛИЧНОСТИ ПОЧИНАА ОД КОВИД: Титовиот адмирал Бранко Мамула и голманот Драган Пантелиќ ја изгубија последната битка

ДВЕ СЛАВНИ ЈУГОСЛОВЕНСКИ ЛИЧНОСТИ ПОЧИНАА ОД КОВИД: Титовиот адмирал Бранко Мамула и голманот Драган Пантелиќ ја изгубија последната битка