30 Јуни, 2022
0.0255

„Интракат“ и годинава сработи за ситно на Клиничка болница Штип

Објавено во: Економија 24 Декември, 2021

Добивај вести на Viber

„Интраком“, подружницата на грчката градежна компанија Интракат, сработила за 1,6 милиони евра годинава како изведувач на недоизградената Клиничката болница Штип. Ова го покажуваат, барем досегашните, декемвриските исплати од Министерството за здравство кон грчката компанија преку кредитот од Банката на Советот на Европа.

Ова се најверојатно последните исплати со транши од овој кредитор откако започна реализацијата на проектот, која течеше интензивно само во 2016, а потоа следните години  се одвиваше многу бавно поради судски спорови, промена на планови, блокади на сметка, како и поради корона-кризата. Токму поради тоа Банката за развој на Советот на Европа го извести министерството дека рокот за изградба на клиничкиот центар истекува на крајот на годината и дека кредиторот се повлекува од понатамошното финансирање.

Сепак, според исплатите, подружницата сработила барем повеќе во однос на претходните години. Минатата година исплатата од министерството за здравство била едвај околу 200.000 евра, а во 2019 само 300.000.

- Министерството за здравство, како за сите договори, така и за овој, исплаќа средства по извршени работи, односно по доставена Времена ситуација потврдена од надзорниот орган. Министерството за здравство не навлегува во односот на градителите со други правни лица, велат од Министерството за здравство.

Од таму додаваат дека засега нема промени во договорот со „Интраком“ и дека изградбата ќе продолжи со овој изведувач, независно од откажувањето на финансиерот.
Претходно, министерството во јавноста објави дека во договор со Министерството за финансии, изградбата ќе продолжи со друг финансиски извор „веднаш откако ќе се одглави процесот помеѓу изведувачот и првичниот подизведувач, односно ќе заврши спорот помеѓу овие две страни“.

Изградбата на болницата треба да чини околу 30 милиони евра, а искористени се само нешто над половина од кредитот, односно како извести меѓународниот кредитор, преостанатиот заем од 13,43 милиони евра ќе биде откажан.  Грчки Интеркат го доби тендерот, а подизведувач беше штипски Бетон.

А.К.

Можеби ќе ве интересира

Намалување на бројот на работниците во индустријата за 1,7 отсто регистрираше ДЗС

Намалување на бројот на работниците во индустријата за 1,7 отсто регистрираше ДЗС

БЕЗ РАБОТНИЦИ НЕМА КОМПАНИИ, НО БЕЗ КОМПАНИИ НЕМА НИТУ РАБОТНИЦИ

БЕЗ РАБОТНИЦИ НЕМА КОМПАНИИ, НО БЕЗ КОМПАНИИ НЕМА НИТУ РАБОТНИЦИ

Зошто Регулаторната комисија за енергетика ги „закла“ МЕПСО и Електродистрибуција?

Зошто Регулаторната комисија за енергетика ги „закла“ МЕПСО и Електродистрибуција?

МАКЕДОНЕЦОТ ГОРАН АНГЕЛЕСКИ НОВ ГЛАВЕН ФИНАНСОВ ДИРЕКТОР ВО А1 ХРВАТСКА - нов предизвик по долги години искуство во А1 Македонија

МАКЕДОНЕЦОТ ГОРАН АНГЕЛЕСКИ НОВ ГЛАВЕН ФИНАНСОВ ДИРЕКТОР ВО А1 ХРВАТСКА - нов предизвик по долги години искуство во А1 Македонија

Туристички агенции добивале државна помош без решение, туристичките водичи „на отстрел“ од државата

Туристички агенции добивале државна помош без решение, туристичките водичи „на отстрел“ од државата

МЛАДИ РЕВИЗОРИ ЌЕ ЗЕМААТ „ПОМЛАДА“ ПЛАТА - огласи за три вработувања во Државниот завод за ревизија, еве колку е почетниот износ

МЛАДИ РЕВИЗОРИ ЌЕ ЗЕМААТ „ПОМЛАДА“ ПЛАТА - огласи за три вработувања во Државниот завод за ревизија, еве колку е почетниот износ

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Oд 1 јули поскапува струјата, Бислимовски вели дека 98,8 отсто од домаќинствата ќе плаќаат 7,4 отсто повеќе

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Oд 1 јули поскапува струјата, Бислимовски вели дека 98,8 отсто од домаќинствата ќе плаќаат 7,4 отсто повеќе

Скокна цената на нафтата на светските берзи

Скокна цената на нафтата на светските берзи

Рубљата расте во однос на доларот

Рубљата расте во однос на доларот