27 Мај, 2024
0.1473

Иран го нападна Израел со стотици дронови и ракети

Објавено во: Свет 14 Април, 2024

Добивај вести на Viber

Синоќа Иран истрела стотици беспилотни летала и крстаречки ракети кон Израел, како одмазда за нападот врз иранскиот конзулат во Дамаск, но сепак повеќето летала беа пресретнати. 

Ова е прв пат Иран да изврши директен воен напад врз Израел, и покрај децениското непријателство кое датира од Исламската револуција во земјата во 1979 година. Портпаролот на израелските одбранбени сили (ИДФ) Даниел Хагари изјави дека противвоздушната одбрана пресретнала 99 отсто од приближно 300 проектили што Иран ги истрела врз Израел минатата ноќ.

Хагари рече дека Иран лансирал 170 беспилотни летала кон Израел, а ниту еден од нив не навлегол во израелскиот воздушен простор и дека сите биле соборени надвор од границите на земјата од Израел и неговите сојузници, пренесува Тајмс оф Израел.

Беа лансирани 30 крстаречки ракети, а ниту една не влезе во воздушниот простор на Израел, рече Хагари, додавајќи дека 25 биле соборени од израелските воздухопловни сили. Според Хагари, Иран истрелал 120 балистички ракети кон Израел, од кои некои ја погодиле воздухопловната база Неватим во јужен Израел.

Хагари рече дека неколку беспилотни летала и проектили биле лансирани од Ирак и Јемен, но ниту еден не навлегол во израелскиот воздушен простор. Припадниците на израелската медицинска служба потврдија дека лекарите пружаат медицинска помош на седумгодишно девојче од бедуински град во близина на Арад, на југот на Израел, дека е во тешка состојба и дека е префрлена во болница. во Вирсавеа, пишува „Тајмс оф Израел“.

Засега нема други извештаи за повредени во синоќешниот ирански напад. Окружните команди на израелските одбранбени сили објавија дека воведуваат привремени безбедносни мерки како одговор на иранскиот напад: наставата е прекината во училиштата низ целата земја, а ќе бидат дозволени „нормални операции“ за компаниите со пристап до засолништа во случај на напад.

Се вели дека овие правила ќе останат во сила до понеделник во 23 часот, кога учениците во Израел ќе го започнат распустот за празникот Пасха. Во Појасот Газа и областите долж границата со Либан, јавните собири се ограничени на 300 луѓе за собири во затворени простории, односно 100 во Газа и 30 во граничната област со Либан за собири на отворено.

Израел ќе победи откако ќе се одбрани од налетот на ирански беспилотни летала и ракети, изјави денеска израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху, а министерот за одбрана Јоав Галант најави дека Израел успеал да го запре главниот ирански напад, но и предупреди дека „кампањата не е завршена“. и дека израелските сили мора да се подготват за секое сценарио.

Иранската мисија во ОН на својот профил на мрежата X објави дека смета дека воената акција на иранските вооружени сили против Израел е легитимна и започната во согласност со член 51 од Повелбата на ОН, како одговор на израелскиот напад врз конзулатот во Дамаск. .

„Што се однесува до нас, ова е готово и оваа работа може да се смета за завршена. Доколку, пак, режимот во Израел ја направи следната грешка, одговорот на Иран ќе биде многу посериозен“, се наведува во соопштението на иранската мисија во Обединетите нации. Иранското Министерство за надворешни работи соопшти дека нема да се двоуми да преземе дополнителни „одбранбени мерки“ за да ги заштити своите интереси од каква било воена агресија. Американскиот претседател Џозеф Бајден објави дека, благодарение на распоредувањето на авиони и ракети и „извонредната вештина“ на американскиот воен персонал, САД му помогнале на Израел да ги собори речиси сите беспилотни летала и проектили истрелани од Иран. Тој остро го осуди иранскиот напад врз Израел и додаде дека ќе ги повика лидерите на земјите од Г7 да дадат заеднички дипломатски одговор.

„Иран и неговите сојузници кои оперираат од Јемен, Сирија и Ирак извршија воздушен напад без преседан врз воени објекти во Израел. Најостро ги осудувам овие напади. „По моја наредба, со цел да се поддржи одбраната на Израел, американската војска распореди авиони и уништувачи на балистички ракети во регионот во текот на изминатата недела“, рече Бајден во изјавата.

Поради иранскиот напад, Советот за безбедност на Обединетите нации ќе одржи итна седница денеска во 16:00 часот по локално време, односно во 22:00 часот по средноевропско време, објави постојаната мисија на Малта во ОН Советот за безбедност овој месец.

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш го осуди иранскиот напад и ги повика сите страни да покажат максимална воздржаност за да се избегне можен „голем воен конфликт на повеќе фронтови на Блискиот Исток“. Нападот го осудија западните земји и ЕУ, а Кина соопшти дека е длабоко загрижена поради ескалацијата на ситуацијата и ги повика релевантните страни да останат смирени и да покажат воздржаност за да се избегне понатамошна ескалација на тензиите. Иран лансираше беспилотни летала и проектили кон Израел како одмазда за нападот врз иранскиот конзулат во Дамаск во кој загинаа командантот на Револуционерната гарда во Сирија и Либан, Мохамад Реза Захеди и неговиот заменик, како и пет офицери кои беа во нивната придружба.


Можеби ќе ве интересира

СОСТОЈБАТА Е СЕРИОЗНА: Фицо ќе се опорави дури до крајот на годината?

СОСТОЈБАТА Е СЕРИОЗНА: Фицо ќе се опорави дури до крајот на годината?

ГЕРМАНСКИ ВЕСНИК: Балтичките земји сепак ќе испратат војници во Украина?

ГЕРМАНСКИ ВЕСНИК: Балтичките земји сепак ќе испратат војници во Украина?

ГАТАЧКА МАМЕЛА ГРАДОНАЧАЛНИК ВО ФРАНЦИЈА: Ја плаќал со народни пари

ГАТАЧКА МАМЕЛА ГРАДОНАЧАЛНИК ВО ФРАНЦИЈА: Ја плаќал со народни пари

„АКО МИ СЕ СЛУЧИ НЕШТО, БАРАЈТЕ ГО НЕГО“ Сопругот на европратеничката оставил мистериозна порака

„АКО МИ СЕ СЛУЧИ НЕШТО, БАРАЈТЕ ГО НЕГО“ Сопругот на европратеничката оставил мистериозна порака

БРУТАЛНА ОДМАЗДА ЗА НАПАДОТ НА ТЕЛ АВИВ! Израел го ракетираше Рафа, загинаа жени и деца!

БРУТАЛНА ОДМАЗДА ЗА НАПАДОТ НА ТЕЛ АВИВ! Израел го ракетираше Рафа, загинаа жени и деца!

Торнадо опустоши неколку делови на САД, најмалку 18 загинати, стотици повредени (ВИДЕО)

Торнадо опустоши неколку делови на САД, најмалку 18 загинати, стотици повредени (ВИДЕО)

КИНЕЗИ, РУСИ И НИГЕРИЈЦИ ПЛАЌААТ 230 ИЛЈАДИ ЕВРА ЗА ЗЛАТЕН ПАСОШ: Еве која земја бара толку пари и што овозможува тој пасош

КИНЕЗИ, РУСИ И НИГЕРИЈЦИ ПЛАЌААТ 230 ИЛЈАДИ ЕВРА ЗА ЗЛАТЕН ПАСОШ: Еве која земја бара толку пари и што овозможува тој пасош

ШОК ИЗЈАВА НА ФРАНЦУСКИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ ПО ДОАЃАЊЕТО ВО ГЕРМАНИЈА „Европа може и да умре“

ШОК ИЗЈАВА НА ФРАНЦУСКИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ ПО ДОАЃАЊЕТО ВО ГЕРМАНИЈА „Европа може и да умре“

ВИСТИНСКА ДРАМА СЕ СЛУЧУВАЛА НАД ТУРЦИЈА - силни турбуленции повредиле 12 патници во авион, ги пречекале итни служби

ВИСТИНСКА ДРАМА СЕ СЛУЧУВАЛА НАД ТУРЦИЈА - силни турбуленции повредиле 12 патници во авион, ги пречекале итни служби