11 Декември, 2023
0.0235

ИСТОРИСКИ ДЕН ЗА ХРВАТСКА - им стигнува првиот Rafale од Франција, еве колку пари ќе платат Хрватите за 12 авиони

Објавено во: Балкан 02 Октомври, 2023

Добивај вести на Viber

Во француската воздухопловна база Мон-де-Марсан денеска ќе се одржи свечена церемонија на предавање на првиот повеќенаменски борбен авион Рафале во Хрватска, односно пренос на сопственоста меѓу Француската Република и Република Хрватска, соопшти Министерството за одбрана на таа земја.

Во пресрет на предавањето на авионот Рафале на Хрватска, припадниците на француското воздухопловство и вооружените сили на Република Хрватска ги извршија последните подготовки за нивно преземање во Франција, пишува Индекс.хр.

Да потсетиме, на денешната церемонија ќе присуствува министерот за одбрана Марио Баножиќ заедно со шефот на кабинетот на премиерот Звонимир Фрка-Петешиќ и вицепремиерот и министер за хрватските бранители Том Медвед, како и делегацијата на вооружените сили на Република Хрватска на чело со началникот на Генералштабот на вооружените сили на Република Хрватска адмирал Роберт Со хранење.

Тоа е првиот од 12-те авиони Рафал, двомоторен повеќенаменски борбен авион од генерацијата 4,5+ на францускиот производител Dassault Aviation.

Се набавуваат 12 користени рафали

Со одлука на владата од 28 мај 2021 година, понудата на Франција за борбени авиони беше оценета како најповолна, а на 25 ноември 2021 година беше потпишан Технички договор и три договори со компаниите Dassault Aviation, MBDA France и Safran Electronic & Defence, чија исплата ќе се изврши во шестгодишен период од 2021 до 2026 година. Вкупната вредност на Техничкиот договор и на сите три договори е 999.068.493 евра, односно 1.152.496.307 евра со проценети трошоци за индексирање на цените и ДДВ.

Во согласност со договорите, од Француската Република се набавуваат 12 користени авиони Рафале Ф3-Р (десет едноседи и два двоседи), во ист стандард како и авионите што се користат во воздухопловните сили на Француската Република.

Заедно со 12-те авиони има и симулатор за летање кој ќе овозможи целосен опсег на обука и валидација на тактики, опрема за копно и тестирање, резервни делови и сеопфатна поддршка од овластени претставници на компаниите на производителот во Франција и Хрватска. Целата поддршка е договорена до последниот квартал од 2026 година, како и 12-месечна гаранција за испорачаниот авион, мотор, опрема и резервни делови.

Индекс.хр

Фото: Министерство за одбрана на Хрватска

* Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2023 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

КОЛКУ СЕ „БОГАТИ“ БАЛКАНСКИТЕ ПЕНЗИОНЕРИ, СПОРЕДБА ВО РЕГИОНОТ - еве каде се македонските на листата

КОЛКУ СЕ „БОГАТИ“ БАЛКАНСКИТЕ ПЕНЗИОНЕРИ, СПОРЕДБА ВО РЕГИОНОТ - еве каде се македонските на листата

ПО ТРИ МЕСЕЦИ ОБНОВЕНА ЖЕЛЕЗНИЧКАТА ЛИНИЈА СОЛУН - АТИНА: Но, и понатаму има линии кои не се воспоставени

ПО ТРИ МЕСЕЦИ ОБНОВЕНА ЖЕЛЕЗНИЧКАТА ЛИНИЈА СОЛУН - АТИНА: Но, и понатаму има линии кои не се воспоставени

ЛОШИ ВЕСТИ ОД ГЕРМАНИЈА: Почнаа отпуштањата во хрватските компании, некои отпуштија и до 20 проценти од вработените

ЛОШИ ВЕСТИ ОД ГЕРМАНИЈА: Почнаа отпуштањата во хрватските компании, некои отпуштија и до 20 проценти од вработените

МАКЕДОНЦИТЕ ВО АЛБАНИЈА ТРПЕЛЕ ПРИТИСОЦИ ДА СЕ ПИШАТ БУГАРИ НА ПОПИСОТ: За тоа го известиле и Народниот правобранител во Тирана

МАКЕДОНЦИТЕ ВО АЛБАНИЈА ТРПЕЛЕ ПРИТИСОЦИ ДА СЕ ПИШАТ БУГАРИ НА ПОПИСОТ: За тоа го известиле и Народниот правобранител во Тирана

ВУЧИЌ НА ТИК ТОК: Како Џек Спароу го донесе Џони Деп во Белград? ВИДЕО

ВУЧИЌ НА ТИК ТОК: Како Џек Спароу го донесе Џони Деп во Белград? ВИДЕО

БУГАРИЈА ДА ГИ ГАРАНТИРА ПРАВАТА НА МАКЕДОНСКИТЕ МАЛЦИНСТВА: Еве што им порача Комитетот за елиминација на расна дискриминација на ОН

БУГАРИЈА ДА ГИ ГАРАНТИРА ПРАВАТА НА МАКЕДОНСКИТЕ МАЛЦИНСТВА: Еве што им порача Комитетот за елиминација на расна дискриминација на ОН

БЕЛГРАД НА ВОДА ИСПАДНА ОД ИГРА: Растербајтерите не купуваат станови таму

БЕЛГРАД НА ВОДА ИСПАДНА ОД ИГРА: Растербајтерите не купуваат станови таму

„ОВАА КАНАДА ДЕНЕС НЕ Е ЗЕМЈА ВО КОЈА БИ ДОШОЛ“ Горан брутално за кириите, платите,цените и кредитите

„ОВАА КАНАДА ДЕНЕС НЕ Е ЗЕМЈА ВО КОЈА БИ ДОШОЛ“ Горан брутално за кириите, платите,цените и кредитите

ИСЧЕЗНА 17 ГОДИШНО ДЕВОЈЧЕ ВО СРБИЈА - мајката очајно ја бара Сара Петровиќ од Борча

ИСЧЕЗНА 17 ГОДИШНО ДЕВОЈЧЕ ВО СРБИЈА - мајката очајно ја бара Сара Петровиќ од Борча