18 Април, 2024
0.0467

ИСТРАЖУВАЊЕ: Балканците најгостопримливи, а каде луѓето се најрезервирани?

Објавено во: Македонија 23 Февруари, 2024

Добивај вести на Viber

Балканците се гостопримливи, покажува ново истражување. 

Целиот Балкан, Италија, Шпанија и дел од Азија е означен со темносина боја што значи дека во овие држави секогаш ќе начекате богата трпеза ако им дојдете на гости.

Светло сината боја се однесува на дел од источните земји и таму е речиси вообичаено да ве послужат, а како се движите кон северот на Европа, вклучително и кон Британија, доминира розовата боја, која значи дека нема да ве понудат со храна.

Најстудениот север на Европа (Скандинавија) има и најстудени домаќини, таму е сè бојосано со црвена боја, а тоа според оваа мапа значи дека нема никогаш да ве понудат со храна ако им гостувате.

Фејсбук страницата „Заштеда на патничкиот буџет“ (The Budget Savvy Travelers), објави мапа на европски земји означени со четири бои кои покажуваат кои од нив се најгостопримливи. 

фото Фејсбук

Можеби ќе ве интересира

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Почна кампањата за парламентарните избори, ветувања за подобар живот за граѓаните

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Почна кампањата за парламентарните избори, ветувања за подобар живот за граѓаните

ВАНКОВСКА: Ќе се заложам за намалување на воениот буџет

ВАНКОВСКА: Ќе се заложам за намалување на воениот буџет

СТО НАЈВЛИЈАТЕЛНИ ЛИЧНОСТИ ВО СВЕТОТ СПОРЕД „ТАЈМ“: На листата се најде Македонката Светлана Мојсов

СТО НАЈВЛИЈАТЕЛНИ ЛИЧНОСТИ ВО СВЕТОТ СПОРЕД „ТАЈМ“: На листата се најде Македонката Светлана Мојсов

МИНИСТЕРСТВО ЗА ЗДРАВСТВО ДО СПЕЦИЈАЛИЗАНТИТЕ: Решение ќе има после изборите

МИНИСТЕРСТВО ЗА ЗДРАВСТВО ДО СПЕЦИЈАЛИЗАНТИТЕ: Решение ќе има после изборите

КОВАЧЕВСКИ ЗА ИЗЈАВАТА НА ОСМАНИ ЗА ОТВОРЕН БАЛКАН: Политичарите како во избори, даваат изјави што треба, што не треба

КОВАЧЕВСКИ ЗА ИЗЈАВАТА НА ОСМАНИ ЗА ОТВОРЕН БАЛКАН: Политичарите како во избори, даваат изјави што треба, што не треба

Доживотен затвор за убиената жена во Кочани со 40 убоди со нож

Доживотен затвор за убиената жена во Кочани со 40 убоди со нож

ДУИ на симулирана седница ги избра Бујар и Села за претседатели и направи уставни измени

ДУИ на симулирана седница ги избра Бујар и Села за претседатели и направи уставни измени

СОНК: Иако е период на избори, најверојатно ќе почне генерален штрајк во установите од културата

СОНК: Иако е период на избори, најверојатно ќе почне генерален штрајк во установите од културата

ГЕСТ ЗА ПРИМЕР И ПОЧИТ! Која фирма за свои сограѓани од Свети Николе ќе даде над 250.000 евра?

ГЕСТ ЗА ПРИМЕР И ПОЧИТ! Која фирма за свои сограѓани од Свети Николе ќе даде над 250.000 евра?