01 Март, 2024
0.0263

Италијанскиот министер за одбрана: Ако руските тенкови влезат во Киев, ќе започне Трета светска војна

Објавено во: Свет 28 Јануари, 2023

Добивај вести на ViberИталијанскиот министер за одбрана Гвидо Крозето на средбата со неговиот француски колега Себастиен Лекорну зборуваше за ситуацијата во Украина.

Француското и италијанското министерство за одбрана соопштија дека средбата траела околу еден час и е опишана како пријателска.

„Важно е армијата на Италија и Франција да соработуваат за иднината. Покривме голем број прашања почнувајќи од источниот фронт и она што се случува во Украина. Се договоривме дека војната што ја започна Русија е најсериозната закана за мирот и стабилноста на Европа од крајот на Втората светска војна“, рече италијанскиот министер.

За време на изјавата за медиумите, Крозето зборуваше за можноста за нова руска офанзива, пренесува Анса.

„Третата светска војна може да започне во моментот кога руските тенкови ќе пристигнат во Киев, а со тоа и на границите на Европа“, рече министерот.

Инаку, покрај за ситуацијата во Украина, министрите разговарале и за проблемите во Медитеранот.


Можеби ќе ве интересира

ИЛОН МАСК Е КО-ОСНОВАЧ НА OPEN AI И СЕГА СИ БАРА СВОЈОТ ДЕЛ: Ја тужи компанијата и Сем Алтман

ИЛОН МАСК Е КО-ОСНОВАЧ НА OPEN AI И СЕГА СИ БАРА СВОЈОТ ДЕЛ: Ја тужи компанијата и Сем Алтман

ВЕЛИКА БРИТАНИЈА Е НА РАБОТ НА РЕВОЛУЦИЈА: Радикално променет ставот на младите кон политиката

ВЕЛИКА БРИТАНИЈА Е НА РАБОТ НА РЕВОЛУЦИЈА: Радикално променет ставот на младите кон политиката

МАСАКР ВО ГЕРМАНИЈА - Војник безмилосно уби четири лица, меѓу кои и дете

МАСАКР ВО ГЕРМАНИЈА - Војник безмилосно уби четири лица, меѓу кои и дете

ЦЕНИТЕ НА СТАНОВИТЕ ВО СВЕТОТ ВЕЌЕ НЕМА ДА ПАЃАТ, СЛЕДИ ПРЕСВРТ: Еве каде ќе можете да купите евтини станови и до кога

ЦЕНИТЕ НА СТАНОВИТЕ ВО СВЕТОТ ВЕЌЕ НЕМА ДА ПАЃАТ, СЛЕДИ ПРЕСВРТ: Еве каде ќе можете да купите евтини станови и до кога

АКО КОРИСТИТЕ НЕТФЛИКС, ОВА Е ВЕСТ ЗА ВАС: Ќе има зголемување на цените

АКО КОРИСТИТЕ НЕТФЛИКС, ОВА Е ВЕСТ ЗА ВАС: Ќе има зголемување на цените

ЖЕНА ОД БАЛКАНОТ ПРАВЕЛА ТОРТИ НА ЦРНО ВО АВСТРИЈА И СПЕЧАЛИЛА 72.000 евра: На крај им падна во рацете а финансиска полиција

ЖЕНА ОД БАЛКАНОТ ПРАВЕЛА ТОРТИ НА ЦРНО ВО АВСТРИЈА И СПЕЧАЛИЛА 72.000 евра: На крај им падна во рацете а финансиска полиција

ЛОЈД ОСТИН: Ако Украина падне, навистина верувам дека НАТО ќе влезе во борба со Русија

ЛОЈД ОСТИН: Ако Украина падне, навистина верувам дека НАТО ќе влезе во борба со Русија

МАКРОН ЗА ИСПРАЌАЊЕТО ЗАПАДНИ ВОЈНИЦИ ВО УКРАИНА: Секој збор што ќе го кажам на оваа тема е одмерен, обмислен и избалансиран

МАКРОН ЗА ИСПРАЌАЊЕТО ЗАПАДНИ ВОЈНИЦИ ВО УКРАИНА: Секој збор што ќе го кажам на оваа тема е одмерен, обмислен и избалансиран

ПОГРЕБАЛНИТЕ ПРЕТПРИЈАТИЈА НЕ СМЕАТ ДА ГО ПРЕНЕСАТ ТЕЛОТО НА НАВАЛНИ: Утре е погребот, можно е да има и апсења

ПОГРЕБАЛНИТЕ ПРЕТПРИЈАТИЈА НЕ СМЕАТ ДА ГО ПРЕНЕСАТ ТЕЛОТО НА НАВАЛНИ: Утре е погребот, можно е да има и апсења