07 Декември, 2022
0.0317

ИЗБЕГНУВАЈТЕ НЕПОТРЕБНО ДВИЖЕЊЕ, жителите на соседна Грција добија пораки со предупредување за невремето

Објавено во: Балкан 27 Септември, 2022

Добивај вести на Viber

Силно невреме со јаки ветрови наречено „Богдан“ од Италија се приближува кон западниот дел на Грција, поради што жителите на три области добија порака од бројот 112 за итни случаи, да избегнуваат непотребни движења.

Како што јавуваат грчките медиуми, според Националната опсерваторија на Атина, обилни дождови и невреме се очекуваат во западните делови на земјата. Лошото време „Богдан“ се очекува во следните неколку часа да зафати повеќе области од земјава, ставајќи ги надлежните во готовност.

Силни дождови и локално невреме се очекува да има на островите во Јонско море, но и областа Епир, Западниот континент и Западен Пелопонез.

Се стравува дека ударот и ефектите од невремето на одредени места ќе бидат силни и најверојатно ќе бидат придружени со високи врнежи од дожд. Локални врнежи од дожд и можна појава на невреме се очекуваат и во други делови од Грција, меѓу кои Македонија, Тесалија, Тракија и Северен Егеј.

Очекуваниот настан за врнежи е од категорија 3  и има мала можност за појава на мал град има во делови од Јонското Море, во крајбрежните делови на западното копно.

Постепено слабеење на невремето се очекува од вечерните часови.

Фото: Принскрин/Ин.гр

Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2022 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

МОЖНО ЛИ Е УКРАИНЦИТЕ ДА ГИ НАПАДНАЛЕ РУСКИТЕ ВОЗДУШНИ БАЗИ СО ИСТИОТ ДРОН - таков падна и на Загреб, теории се плетат

МОЖНО ЛИ Е УКРАИНЦИТЕ ДА ГИ НАПАДНАЛЕ РУСКИТЕ ВОЗДУШНИ БАЗИ СО ИСТИОТ ДРОН - таков падна и на Загреб, теории се плетат

ХРВАТИТЕ НАВАЛИЈА ВО ДОХА ЗА ДА ГО БОДРАТ СВОЈОТ ТИМ - расте побарувачката и цените на летовите, а се воведуваат и додатни чартери

ХРВАТИТЕ НАВАЛИЈА ВО ДОХА ЗА ДА ГО БОДРАТ СВОЈОТ ТИМ - расте побарувачката и цените на летовите, а се воведуваат и додатни чартери

Косовска новинарка ги бранеше Србите, по што добила закани дека нема долго да живее

Косовска новинарка ги бранеше Србите, по што добила закани дека нема долго да живее

Вучиќ додека чека болнички извештај од Митровица: Добро е што нема жртви

Вучиќ додека чека болнички извештај од Митровица: Добро е што нема жртви

Се појави фотографија од Тито која е направена кога го апселе во 1928 година

Се појави фотографија од Тито која е направена кога го апселе во 1928 година

Ова е преубавата сопругата на Ливаковиќ кој ѝ донесе победа на Хрватска: Дрес, фармерки и популарна чанта за топ навивачко издание

Ова е преубавата сопругата на Ливаковиќ кој ѝ донесе победа на Хрватска: Дрес, фармерки и популарна чанта за топ навивачко издание

(ВИДЕО) Детонации од топовски истрели во Митровица, сирени и во Лепосавиќ

(ВИДЕО) Детонации од топовски истрели во Митровица, сирени и во Лепосавиќ

(ВИДЕО) Маж му удри тупаница на Сали Бериша, по што си доби ќотек

(ВИДЕО) Маж му удри тупаница на Сали Бериша, по што си доби ќотек

Пет детонации одекнаа во Косовска Митровица

Пет детонации одекнаа во Косовска Митровица