23 Април, 2024
0.0249

„Измамник кој се претставуваше како добар човек“: Сем Бенкмен осуден на 25 години затвор - украл над 8 милијарди долари од клиентите

Објавено во: Финансии 29 Март, 2024

Добивај вести на Viber

Судија од Менхетен го осуди Сем Бенкмен Фрид на 25 години затвор - пет месеци откако беше прогласен за виновен за кражба на повеќе од 8 милијарди долари средства од клиентите на неговата, сега веќе банкротирана берза за криптовалути ФТХ, пишува Ројтерс.

Судијата Луис Каплан рече дека 32-годишниот осуден измамник „се претставил како добро момче“ во корист на „правилно регулирање на крипто индустријата“ - но тоа е само „чин“. Судијата го нарече Фрид „немилосрден“ измамник опседнат со политичка моќ.

„Тој го направи тоа затоа што сакаше да биде многу, многу политички влијателна личност во оваа земја“, рече Каплан.

„Знаеше дека не е во ред, знаеше дека е злосторство, жали што направи многу лош облог за веројатноста да биде фатен“, продолжи тој, додека Банкмен-Фрид стоеше пред него со рацете цврсто споени околу половината.

Неколку моменти пред судијата да ја изрече долгата казна, Банкмен-Фрид се извини што донел „лоши одлуки“ кои ги „изневериле сите за кои се грижам“ - но инсистирал дека неговите постапки „не биле себични“.

„На крајот на денот, ги изневерувам сите за кои се грижам и сите за кои се грижам“, рече тој на сослушувањето во федералниот суд на Менхетен.

„Многу луѓе се чувствуваат навистина изневерени и жал ми е поради тоа. Жал ми е за она што се случи во секоја фаза“, продолжи криптомагнатот, облечен во светло жолта затворска облека.

„Донесов низа лоши одлуки, тоа не беа себични одлуки, не беа несебични одлуки. Тоа беа лоши одлуки“.

Банкмен-Фрид се појави како пријателско лице на криптовалутите во САД пред ненадејниот колапс на нејзината платформа во ноември 2022 година.

Со неговата компанија вредна 40 милијарди долари на врвот, технолошкиот магнат леташе наоколу со приватни авиони, ги опсипуваше политичарите за кои мислеше дека би можеле да бидат крипто-пријателски со милиони донации, па дури и се дружеше со познати личности на Супер Боул.

Но, неколку недели откако неговата платформа пропадна, тој беше уапсен на Бахамите и обвинет дека користел средства од корисниците на FTKS за да отплати долг од 8 милијарди долари на неговиот неуспешен хеџ фонд Аламеда Рисрч.

Во ноември минатата година, поротата откри дека поранешното крипто-златно момче ги преплавило сметките на, како што тврдеа обвинителите, „десетици илјади“ луѓе - вклучително и уништени од војна и нестабилни нации - кои ги изгубиле гнездото на јајцата што му биле доверени.

Тој, исто така, беше прогласен за виновен за измама на заемодавците на FTKS со испраќање лажни биланси и лажење на инвеститорите на компанијата. Тој заработил околу 3 милијарди долари незаконски стекнати добивки од тие шеми, рекоа обвинителите.

Банкмен-Фрид е во затвор од август, откако окружниот судија Луис Каплан му ја отповика кауцијата откако откри дека манипулирал со сведоците, вклучувајќи го и објавувањето на дневникот на неговата поранешна девојка Керолин Елисон на новинар.

Федералните служби побараа од Каплан да го осуди Банкмен-Фрид на 40 до 50 години затвор, откако тој беше осуден по седум точки од обвинението за измама со жици и заговор.

Тој повеќе од 100 пати тврдеше дека не може да се „запомни“ на деталите за својата работа - како и постојано ветување дека неговата платформа е „безбедна“ - пред да се соочи со планина докази кои откриваат дека кажал десетици работи што тврдеше дека не се сеќава.

Банкмен-Фрид, исто така, користел средства од клиентите на ФТКС за да заработи повеќе од 100 милиони американски долари политички придонеси пред изборите во 2022 година и да купи луксузен пентхаус од Бахамски од 40 милиони долари, каде што тој и неговите колеги живееле и работеле, соопштија обвинителите.

Севкупно, федералните резерви побараа од судијата да му нареди на Bankman-Fried да плати 11 милијарди долари за реституција - 8 милијарди долари на клиентите, 1,7 милијарди долари на инвеститорите и 1,3 милијарди долари на заемодавачите - за да ги направи сите цели. неговото судење како „супер-негативец“ кој краде од своите клиенти за да живее висок живот - кога всушност никогаш не бил воден од алчност.

Осудениот измамник всушност бил мотивиран исклучиво со донирање на своето богатство во добротворни цели, тврди неговиот адвокат Марк Мукасеј на суд.

Можеби ќе ве интересира

ДА СЕ ОДАНОЧАТ ТРИТЕ ИЛЈАДИ НАЈБОГАТИ ВО СВЕТОТ, А ПАРИТЕ ДА ОДАТ ДИРЕКТНО КАЈ СИРОМАШНИТЕ - еве го планот на една нобеловка

ДА СЕ ОДАНОЧАТ ТРИТЕ ИЛЈАДИ НАЈБОГАТИ ВО СВЕТОТ, А ПАРИТЕ ДА ОДАТ ДИРЕКТНО КАЈ СИРОМАШНИТЕ - еве го планот на една нобеловка

ЕВЕ КАДЕ ГИ ВЛОЖУВААТ СВОИТЕ ПАРИ 0,001 ПРОЦЕНТ ОД НАЈБОГАТИТЕ: Живеат поинаку од остатокот од светот

ЕВЕ КАДЕ ГИ ВЛОЖУВААТ СВОИТЕ ПАРИ 0,001 ПРОЦЕНТ ОД НАЈБОГАТИТЕ: Живеат поинаку од остатокот од светот

ДЕНАРОТ ГО „ПРЕТРКА“ ЕВРОТО, ИСТОРИСКИ МИГ ЗА ГРАЃАНСКИТЕ ЗАШТЕДИ - колку пари чуваат македонските граѓани во банка

ДЕНАРОТ ГО „ПРЕТРКА“ ЕВРОТО, ИСТОРИСКИ МИГ ЗА ГРАЃАНСКИТЕ ЗАШТЕДИ - колку пари чуваат македонските граѓани во банка

Николоски на средби во СБ – Продолжуваме со спроведување на реформите дефинирани со нашите партнери, 695 милиони долари поддршка од СБ

Николоски на средби во СБ – Продолжуваме со спроведување на реформите дефинирани со нашите партнери, 695 милиони долари поддршка од СБ

БЕРЗИТЕ СО ГОЛЕМИ ЗАГУБИ - индексот S&P 500 падна петти ден по ред

БЕРЗИТЕ СО ГОЛЕМИ ЗАГУБИ - индексот S&P 500 падна петти ден по ред

МАКЕДОНЦИТЕ ВО ГЕРМАНИЈА НА ГОЛЕМИ МАКИ – најевтина кирија е 1.000 евра, во големите градови уште поскапо

МАКЕДОНЦИТЕ ВО ГЕРМАНИЈА НА ГОЛЕМИ МАКИ – најевтина кирија е 1.000 евра, во големите градови уште поскапо

„Доколку не се остварат ризиците, олабавување на монетарната политика во втората половина од годинава“: гувернерката Ангеловска-Бежоска за ВОА

„Доколку не се остварат ризиците, олабавување на монетарната политика во втората половина од годинава“: гувернерката Ангеловска-Бежоска за ВОА

ПОИСПЛАТЛИВО ИМ Е ДА ЖИВЕАТ ВО ХОТЕЛ, ОТКОЛКУ ВО СТАН ПОД КИРИЈА: Неверојатни цени на киријата во Швајцарија

ПОИСПЛАТЛИВО ИМ Е ДА ЖИВЕАТ ВО ХОТЕЛ, ОТКОЛКУ ВО СТАН ПОД КИРИЈА: Неверојатни цени на киријата во Швајцарија

НА ЕДНА ПЛАНИНА ВО СОСЕДСТВОТО ИМА ЗЛАТО ЗА ПОЛА ЕВРОПА: Стрикленд Металс влезе во „профитабилната српска игра за злато“

НА ЕДНА ПЛАНИНА ВО СОСЕДСТВОТО ИМА ЗЛАТО ЗА ПОЛА ЕВРОПА: Стрикленд Металс влезе во „профитабилната српска игра за злато“