12 Јуни, 2024
0.0268

ЈА ИЗНЕНАДИ ЈАВНОСТА СО ПОДАТОКОТ ЗА ГОЛЕМАТА ЗАШТЕДА, ПА КУПИ СТАН ВО ЕЛИТНА НАСЕЛБА - која е хрватската пратеничка што ова си го дозволи, ја паметиме и овде

Објавено во: Балкан 20 Мај, 2024

Добивај вести на Viber

Иако се избори за влез во Собранието на Хрватска на неодамна одржаните парламентарни избори, независната пратеничка Маријана Петир повторно го бара своето место под политичкото сонце на претстојните избори за Европскиот парламент како последна, 12-та на листата на ХДЗ, која ја нарекува победничка. 

Таа во моментов е на турнеја низ Хрватска со својот коалициски партнер, а од предизборните митинзи вели дека нејзиниот фокус ќе биде зачувување на хрватското село и развој на земјоделството, пишува Вечерњи лист.

- Мене ми е битно за тоа што жителите на село се прашуваат што им треба за да останат да живеат на село, што им е потребно на земјоделците за да продолжат да произведуваат храна - рече Петир, која повторно смета на повластените гласови во својата кампања за Парламентот на ЕУ за време на првиот европски мандат во 2014-2019 година, кога ја постигна целта со дури 42.683 гласови од граѓаните.

Таа е професор по биологија и теолог по професија, а претходно беше позната како активист на еколошко здружение кое се бори против ширењето на ГМО. Нејзината долгорочна политичка работа започна во владата на Рачан на 3 јануари 2000 година, кога стана портпарол на министерот за заштита на животната средина на ХСЛС, Божо Ковачевиќ, а потоа ги извршуваше функциите на портпарол на ХСС на Томчиќ и портпарол на изборите на Стипе Месиќ, во кампањата за вториот мандат на шефот на државата. Во хрватскиот парламент влезе во 2002 година, на само 26 години, од заедничката листа на ХСС и ХСЛС, со што стана најмладата пратеничка. Во јануари 2008 година беше реизбрана во Собранието и стана претседател на Клубот на пратеници на ХСС, но во јули 2009 година беше сменета од таа функција бидејќи беше единствената која гласаше против Законот за сузбивање дискриминација, промовирајќи ги општите позиции на поголемите верски заедници во Хрватска, кои во тој закон препознаа промоција на хомосексуалноста.

Петир остана во Парламентот како претставник до 2011 година, но на следните избори не доби мандат и се посвети на Жупаниската организација на ХСС на регионот Сисак-Мославина, која ја водеше, а беше и заменик окружен советник, а воедно и потпретседател на ХСС. Во тоа време таа раководеше и со Канцеларијата за социјална доктрина на црквата во Сисачката епархија, а како претставник на Хрватската бискупска конференција стана надворешен член на собранискиот комитет за човекови права и малцинства, што предизвика големи контроверзии на времето. Наскоро таа ја доби „титулата“ хомофоб на деценијата на ЛГБТ Прајд во Загреб во 2011 година. Потоа работи во Собранието како член на Комитетот за човекови права како претставник на Католичката црква, а во 2014 година за прв пат беше избрана за пратеник во ЕУ Парламентот од кандидатската листа на ХДЗ и ХСС.

Таму таа го доби Оскарот на ЕУ како најдобар европски претставник за земјоделство, рурален развој и рибарство, доделен од The ​​Parliament Magazine. Како прва пратеничка во Европскиот парламент, Маријана Петир ја доби наградата за пријателство на Обединетата македонска дијаспора (ОМД) во Вашингтон за поддршката на Македонија на нејзиниот евроатлантски пат.

Таа е активна и во граѓанското општество, како водач и портпаролка на антинуклеарната кампања во Хрватска, која спречи изградба на депонија за нуклеарен отпад во Мославина, и како водач на кампањата што резултираше со прогласување на Хрватска за Земја без ГМО. Како што наведува на својата веб-страница, во својата политичка и јавна работа се залага за развој на руралните средини и семејните фарми, како и за заштита на традиционалните, христијанските и универзалните човечки вредности. Таа со години се залагаше и за забрана за работа во недела.

Во септември 2020 година за прв пат се споменува нејзиниот зголемен имот. Имено, таа тогаш пријавила заштеда од 5,2 милиони куни, а Петир ја поделила на куни и евра, па има 811.975 куни и 590.000 евра. Треба да се нагласи дека во Европскиот парламент месечно заработувала 8.700 евра бруто, а по сите бенефиции и даноци и останувале по околу 4.500 евра. Покрај платата, европратениците имаат право и на дневница од околу 300 евра. Таа во парламентот дојде со нето плата од 17.510 куни.

Таа на почетокот на минатата година за време на гостувањето во емисијата „Недељом у 2“ на ХРТ уште еднаш го привлече вниманието на јавноста со информациите за нејзините прилично импресивни заштеди, кога на водителот Александар Станковиќ му откри дека има околу 700 илјади евра заштеда. Објаснувајќи тогаш како успеала да издвои толку пари, таа појасни дека нејзините извори на приходи не доаѓаат само од касата на Европскиот парламент.

- Никогаш не сум имала кредит и живеам во куќата на моите родители, така што не поседувам недвижен имот, додека многу мои колеги имаат. И тука не се работи само за приходите од Европскиот парламент, туку за плодовите од мојата 20-годишна работа – и порача тогаш на јавноста пратеничката Петир. Но, само неколку дена подоцна до Комисијата за одлучување за судир на интереси доставила нов имотен лист. Заштедата што таа ја пријавила изнесувала 285.000 евра, значително помалку од сумата откриена во телевизиската емисија, а причината би можела да биде во станот кој првпат го впишала на списокот на имот.

Во станот во Загреб со големина од 81,28 метри квадратни проценет на 337.204 евра дошла „на тој начин што го купила од потврди од самовработување“ или во превод го купила од плата, како и гаражата вредна 53.317. евра.

Но, со оваа набавка, на која отишла повеќе од половина од нејзината заштеда, Петир се сместила во хрватската елита. Станува збор за стан на елитна загребска локација, што го привлече вниманието на комплексот во кој има станови со можеби најскапите „квадрати“ во метрополата. Станува збор за проект наречен Парк Кнежева поради името на улиците меѓу кои се наоѓа, лоциран покрај улицата Бранимирова, недалеку од главната железничка станица во Загреб. Фирмата ВМД таму изгради околу десет илјади квадратни метри станбен простор, а и покрај високите цени, листите на чекање беа долги, а становите беа резервирани многу пред да се изградат првите станови. Според зборовите на потенцијалните купувачи во разговор со новинар на 24сата, цените варираат во зависност од локацијата на становите, но се движеле над пет до шест илјади евра за метар квадратен. Нејзини нови соседи се познати сопственици на фирми, адвокати, директори, менаџери, а секако најпознат меѓу нив е селекторот на фудбалската репрезентација Златко Далиќ, како и фудбалерите Милан Бадељ, Андреј Крамариќ и Игор Бишчан.

Со преминувањето на еврото на почетокот на минатата година, Маријана Петир во последната имотна книшка пријавила плата во износ од 2.450 евра и 26 центи. Доколку успее на претстојните избори за ЕУ ​​од последното место на листата на ХДЗ по вторпат да го освои Европскиот парламент, пратеничката плата повторно ќе ја замени со многу попрофитабилна.

Извор: Пословни.хр

На Македонската јавност Петир и е позната што како европратеничка даваше поддршка на поранешната Влада на Никола Груевски и се согласуваше со многу нивни политички ставови, и поради тие причини наиде на реакција кај тогашната Шарена револиција.

Можеби ќе ве интересира

ПЕКОЛНИ ГОРЕШТИНИ: Затворени се училиштата во Грција

ПЕКОЛНИ ГОРЕШТИНИ: Затворени се училиштата во Грција

ДАЛИ ОСОМНИЧЕНИТЕ ЗА УБИСТВОТО НА ДАНКА ЌЕ БИДАТ ОСЛОБОДЕНИ? Еве до каде е истрагата, на обвинителството му истекува време за наоѓање докази

ДАЛИ ОСОМНИЧЕНИТЕ ЗА УБИСТВОТО НА ДАНКА ЌЕ БИДАТ ОСЛОБОДЕНИ? Еве до каде е истрагата, на обвинителството му истекува време за наоѓање докази

ПОПУЛАРНИ ГРЧКИ И ТУРСКИ ТУРИСТИЧКИ МЕСТА ЌЕ БИДАТ ЗАФАТЕНИ ОД ТОПЛОТЕН БРАН - температури и до 45 степени

ПОПУЛАРНИ ГРЧКИ И ТУРСКИ ТУРИСТИЧКИ МЕСТА ЌЕ БИДАТ ЗАФАТЕНИ ОД ТОПЛОТЕН БРАН - температури и до 45 степени

„НИЕ ИМАМЕ ПРОБЛЕМ СО СРБИЈА“: Косовскиот премиер Курти вели српската влада е најголемиот проблем

„НИЕ ИМАМЕ ПРОБЛЕМ СО СРБИЈА“: Косовскиот премиер Курти вели српската влада е најголемиот проблем

ХОРОР ВО ЦЕНТАРОТ НА ЗАГРЕБ: Маж се полил со бензин и се запалил пред зградата на хрватската Влада

ХОРОР ВО ЦЕНТАРОТ НА ЗАГРЕБ: Маж се полил со бензин и се запалил пред зградата на хрватската Влада

ТОЈ Е ВО АЛБАНСКИ ЗАТВОР: Грк е избран за европратеник

ТОЈ Е ВО АЛБАНСКИ ЗАТВОР: Грк е избран за европратеник

ЦЕНАТА НЕ Е ВАЖНА: Вучиќ сака да го врати во Србија свршеничкиот прстен на принцезата Милица

ЦЕНАТА НЕ Е ВАЖНА: Вучиќ сака да го врати во Србија свршеничкиот прстен на принцезата Милица

ИСЧЕЗНАТОТО ДЕВОЈЧЕ ВО ГРЦИЈА Е НАЈДЕНО МРТВО: Ја убил вујкото

ИСЧЕЗНАТОТО ДЕВОЈЧЕ ВО ГРЦИЈА Е НАЈДЕНО МРТВО: Ја убил вујкото

АКТИВИРАН Е AMBER ALERT: Исчезна 11 годишно девојче во Грција

АКТИВИРАН Е AMBER ALERT: Исчезна 11 годишно девојче во Грција