12 Јуни, 2024
0.0284

„ЈАС НЕ СУМ ЛАЖГО-НЕ ТРЕБАШЕ ДА СЕ ФОРМИРА ВЛАДА БЕЗ УСТАВНИ ИЗМЕНИ“: Ахмети тврди дека Вреди го прекршиле договорот на албанските политички партии

Објавено во: Македонија 29 Мај, 2024

Добивај вести на Viber

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети денеска на прес конференција порача дека документот потпишан од сите лидери на албанските политички партии во Македонија пред изборите, дека нема да се формира влада без уставните измени, е прекршен од лидерите на Вреди.

„Јас барем не сум познат како лажго во јавното мислење, бидејќи потписниците на тој договор, се заедно со сите, денес и таму, оние кои се откажаа од овој договор и го прекршија овој договор. Од сите овде што се со мене, никој од нив не е потписник, потписниците се таму и тоа воопшто не го испочитувале“, изјави Ахмети.

На прашањето дали овој документ ќе биде објавен, Ахмети рече дека истиот е во рацете на Вреди и дека е запечатен.

„Ве уверувам дека не се потпишани, туку се запечатени од сите партии кои го прифатиле тој документ. Документот е на наведената адреса и за среќа не ја знам таа адреса, тие што го нарушиле легитимитетот, ја знаат, бидејќи не сум јас тој што го ставил во наменската пошта. Прашајте од тие што го нарушија легитимитетот и договорот“, рече Ахмети.

ТВ21Можеби ќе ве интересира

ТИНЕЈЏЕР СО АВТОМОБИЛ УДРИЛ ВО ПОВОЗРАСНА СКОПЈАНКА - жената е хоспитализирана во Еразмо

ТИНЕЈЏЕР СО АВТОМОБИЛ УДРИЛ ВО ПОВОЗРАСНА СКОПЈАНКА - жената е хоспитализирана во Еразмо

Османи: Уставното име на државата е Република Северна Македонија и секоја употреба на друго име е надвор од Уставот

Османи: Уставното име на државата е Република Северна Македонија и секоја употреба на друго име е надвор од Уставот

„Оперирале лекари од Србија кои немале соодветна лиценца“: Демири ги изнесе своите причини за разрешувањето на директорите

„Оперирале лекари од Србија кои немале соодветна лиценца“: Демири ги изнесе своите причини за разрешувањето на директорите

Лога со реакција за интернет страницата: Дочекавме претседател што не си ја признава државата

Лога со реакција за интернет страницата: Дочекавме претседател што не си ја признава државата

ДЕТСКИТЕ ИГРАЛИШТА НА УДАР: Уште еден случај на вандализам во Центар

ДЕТСКИТЕ ИГРАЛИШТА НА УДАР: Уште еден случај на вандализам во Центар

Најава за нестабилно време, во Скопје ќе истура

Најава за нестабилно време, во Скопје ќе истура

Панче Тошковски генерален секретар на Владата, Александар Јанев министер за внатрешни работи

Панче Тошковски генерален секретар на Владата, Александар Јанев министер за внатрешни работи

ШТИПСКИОТ КАРДИОХИРУРГ НИКОЛОВ СПАСИ ЖИВОТ ВО СУБОТИЦА НА КОШАРКАРСКИ НАТПРЕВАР: Еве ги деталите

ШТИПСКИОТ КАРДИОХИРУРГ НИКОЛОВ СПАСИ ЖИВОТ ВО СУБОТИЦА НА КОШАРКАРСКИ НАТПРЕВАР: Еве ги деталите

ГРАНИЧНИ ПРЕМИНИ: Дали почнаа гужвите?

ГРАНИЧНИ ПРЕМИНИ: Дали почнаа гужвите?