24 Октомври, 2020
0.0318

Јосифовски побара од Бесими да се укине царината за увоз на природен гас

Објавено во: Економија 18 Септември, 2020

Државата да размисли и да ја укине царината за увоз на природен гас, затоа што со пониската цена на овој енергенс ќе се стимулира потрошувачката, рече Андреја Јосифовски, директор на Макпетрол на денешната средба со Стопанската комора на која барањата на бизнисот ги слушаше Фатмир Бесими новиот министер за финансии.

Јосифовски рече дека ова ќе значи директно стимулирање на потрошувачите да се ориентираат кон користење на овој енергенс а тоа е еколошки оправдано. Јосифовски рече и дека Владата треба да размисли и законски да ја регулира акцизата на екстралесното гориво за домаќинства за која веќе имаше одлука за зголемување односно изедначување со акцизата на дизелот која ја донесе техничката влада.

Бесими му одговори дека треба да с епровери дали овие мерки ќе имаат финансиски импликации. но рече дека има економска логика со законски измени да се регулира на ваков начин акцизата. За царината за увоз на природен гас рече дека поради тоа што станува збор за еколошко гориво тоа треба да се разгледа.

А.Т.


Можеби ќе ве интересира

Кавадарци се задолжува кај домашна деловна банка за изградба на градскиот пазар

Кавадарци се задолжува кај домашна деловна банка за изградба на градскиот пазар

Владата прифаќа да им плати три кирии на ноќните клубови

Владата прифаќа да им плати три кирии на ноќните клубови

(ФОТО) Ресторанот „Аурора“ на Козјак започна со работа

(ФОТО) Ресторанот „Аурора“ на Козјак започна со работа

Муареми: Финансиската полиција го истражува пропаѓањето на Еуростандард банка

Муареми: Финансиската полиција го истражува пропаѓањето на Еуростандард банка

Николоски: Собранието нема да стаса, нема да има субвенции на плати за октомври

Николоски: Собранието нема да стаса, нема да има субвенции на плати за октомври

Ковачевски: Мерките за граѓаните и стопанството не се задоцнети

Ковачевски: Мерките за граѓаните и стопанството не се задоцнети

Детали: Кога се аплицира и кој ќе добива субвенции за плати

Детали: Кога се аплицира и кој ќе добива субвенции за плати

Нова владина одлука: Електронски наместо хартиени фактури

Нова владина одлука: Електронски наместо хартиени фактури

Се намалува ДДВ за храна и пијалоци во ресторани и сендвичарници

Се намалува ДДВ за храна и пијалоци во ресторани и сендвичарници