19 Август, 2018
0.3923
    ALK 7956.45    -0.54%     GRNT 793.88    -1.36%     KMB 5168.81    -0.47%     MERM 2006    126.41%     MKSD 204    0%     MPT 44500.29    -1.11%     MTUR 4600    -1.08%     OHB 6500    -0.01%     OKTA 4215.18    -6.1%     PPIV 44500    -1.13%     RADE 1700    -0.12%     RMDEN17 96.02    -0.08%     RZEK 30    0%     RZTK 511    0%     RZUS 120    -2.94%     STB 1031.49    0.11%     STIL 131.22    -1.34%     TEL 277.4    -1.52%     TNB 14130    -0.46%     TTK 1146    -0.09%     UNI 2400    0.04%     VITA 8767    3%

Јовановски од клупата за „резерви“ ќе се натпреварува во општина Центар

Објавено во: Анализа 15 Септември, 2017

Спротивно на очекувањата ВМРО-ДПМНЕ во општина Центар реши да го кандидира екс кошаркарот и директор на Спортската Академија Дејан Јовановски кој е релативно помалку истакнат член на партијата, наместо етаблираните политичари од оваа општина Томислав Лазаров и Даниела Рангелова кои до пред неколку дена важеа за главни адути.

Ваквата партиска одлука укажува на тоа дека можеби ВМРО-ДПМНЕ нема голема самодоверба дека ќе победи на изборите во општина Центар каде има многу низок рејтинг, па партиските „тешкаши“ ги седна на клупа, Лазаров или Рангелова би ја направиле трката во општина Центар поинтересна бидејќи тие беа многу активни во минатото, особено со критиките против градоначалникот Андреј Жерновски. 

Секако, немаме намера да ги потценуваме капацитетите на кандидатот Дејан Јовановски, но тој е релативно помалку познат на јавноста. Во својата кариера бил кошаркар на КК Работнички и репрезентацијата, а од неодамна е и член на извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ.

Јовановски за победа во Центар ќе треба навистина да се помачи и постигне „тројка од половина терен“, но кошот ќе го чува Саша Богдановиќ од СДСМ кој има солиден рејтинг, четири години е директор на ПОЦ и е популарен партиски кадар кој беше избран како најдобра алтернатива за неисполнителниот Жерновски.

Можеби ќе ве интересира

Фирмите си ги плаќаат долговите за три месеци: А колку им должи државата?

Фирмите си ги плаќаат долговите за три месеци: А колку им должи државата?

ТУРСКА КРИЗА: Oна што се увезува ќе биде поевтино за македонските компании

ТУРСКА КРИЗА: Oна што се увезува ќе биде поевтино за македонските компании

Македонските фирми во банкрот: Што ја зголемува стапката на згаснати компании

Македонските фирми во банкрот: Што ја зголемува стапката на згаснати компании