25 Јануари, 2021
0.0213

ЈП „Државни патишта“ најголем добитник на државна помош во корона-кризата во 2020

Објавено во: Економија 13 Јануари, 2021

Јавното претпријатие „Државни патишта“ е економскиот субјект кој добил најголема државна помош во рамки на економските пакети за справување со ковид-кризата во текот на изминатата година.

Претпријатието од Владата на 30 декември добило исплата од 180 милиони денари како државна помош и со тоа е најголемит добитник на еднократна помош за справување со економските последици предизвикани од коронавирусот низ текот на 2020.

Доколку не се сметаат деловните банки, кои добија пари од Владата да ја распределуваат државната помош од 6.000 денари на граѓаните, покрај Државни патишта, во самиот врв е уште едно јавно претпријатие по најголема еднократна исплата како мерка против Ковид-19. Тоа е АД Водостопанство со 36.041.070 денари кои ги добило на 23 декември. Пред него се само Државни патишта и Кромберг и Шуберт, кој добил 73.587.500 денари на сметката во мај.

Од јавните претпријатија и акционерските друштва во сопственост на државата, добро котираат и Градски трговски центар - Скопје со исплатени 17.853.090 денари на шест дена пред Нова Година, како и ЈП Паркови и зеленило - Скопје со исплатени 10.788.000 од Владата на 30 декември.

Во моментов директор на ЈП „Државни патишта“ е Ејуп Рустеми, доскорешниот прв човек на „Македонска пошта“, кој доаѓа на местото на Зоран Китанов. По смената, Китанов е определен за нов член во одборот на директори на Македонски Телеком.

Јавното претпријатие за државни патишта во текот на минатата година остварило најголема добивка во однос на сите други државни фирми и јавни претпријатија. Добивката е во висина од 46,9 милиони евра. Ова претпријатие високо котира и според остварените приходи во текот на минатата година кога има приходи во износ од 140 милиони евра. Просечниот број на вработени бил 457 лица.

Владата најави дека ќе и помогне и на Македонска пошта, Македонски железници - Транспорт, ЈСП Скопје, СРЦ Борис Трајковски и некои други претпријатија, но таа помош не е евидентирана на пребарувачот на „Отворени финансии“ за 2020.

А.К.Можеби ќе ве интересира

АСОМ: Над 8.000 вработени на улица и отворање пат за нелегално обложување ако се усвојат предлог измените на Законот на игрите на среќа

АСОМ: Над 8.000 вработени на улица и отворање пат за нелегално обложување ако се усвојат предлог измените на Законот на игрите на среќа

Нина Ангеловска и прослави 10 годишен јубилеј на својата „Групер“

Нина Ангеловска и прослави 10 годишен јубилеј на својата „Групер“

Собраниската блокада го враќа стариот проблем со можни злоупотреби на екстра-лесното гориво

Собраниската блокада го враќа стариот проблем со можни злоупотреби на екстра-лесното гориво

НАВАЛИ НАРОДЕ НА ПОЕВТИНИ ГОРИВА - од денеска дизелот и бензините надолу за два денари

НАВАЛИ НАРОДЕ НА ПОЕВТИНИ ГОРИВА - од денеска дизелот и бензините надолу за два денари

Децениски трансфер: Кој директор со силен „бекраунд“ влегува во ЗК Пелагонија?

Децениски трансфер: Кој директор со силен „бекраунд“ влегува во ЗК Пелагонија?

АЗЕСКИ: ДАЛИ КОНЕЧНО ПРОФУНКЦИОНИРА ВИСТИНСКИОТ ДИЈАЛОГ ДРЖАВА -ПРИВАТЕН СЕКТОР?

АЗЕСКИ: ДАЛИ КОНЕЧНО ПРОФУНКЦИОНИРА ВИСТИНСКИОТ ДИЈАЛОГ ДРЖАВА -ПРИВАТЕН СЕКТОР?

НАЈЛОША НЕДЕЛА ОД СЕПТЕМВРИ: Паѓа вредноста на биткоинот

НАЈЛОША НЕДЕЛА ОД СЕПТЕМВРИ: Паѓа вредноста на биткоинот

Кои професии се најмалку платени во Македонија?

Кои професии се најмалку платени во Македонија?

Промени во врвот на Цементарница Усје: Претседателот на Одборот на директори поднесе оставка

Промени во врвот на Цементарница Усје: Претседателот на Одборот на директори поднесе оставка