17 Мај, 2022
0.0252

Каде оди Балканот по ветото на Макрон?

Објавено во: Македонија, Балкан 25 Октомври, 2019

Ветото на францускиот претседател, Емануел Макрон создава простор за геополитички разместувања на Балканскиот полуостров. 

Рускиот сојузник Србија сака да ја преземе иницијативата во Западен Балкан на сметка на НАТО и ЕУ, а францускиот претседател во јавноста зборува за нова визија во партнерството со Русија. Бугарија мора да ги продлабочи своите односи со Северна Македонија, стои во декларацијата на Евроатлантскиот центар за безбедност (ЕАЦБ), по ветото за старт на преговорите на Скопје и Тирана со ЕУ, пренесува БГНЕС.

Македонското општество се чувствува предадено од старата Европа, се наведува во текстот.  Понатаму се вели дека Владата на премиерот Зоран Заев презема внатрешно политички ризик, избори, и можно е на власт да дојде партија со антибугарска реторика. 

Бугарија и Македонија треба да ги продлабочат односите, не само политички, туку и преку инфраструктурно поврзување.

„По состанокот на Европскиот совет, српскиот претседател (Вучиќ), стратешките односи со Русија и Кина ги аргументираше токму со неможноста на ЕУ да ги исполни очекувањата на земјите од регионот. Тој јасно стави до знаење дека Западен Балкан не може да се потпира на ЕУ. И затоа ја започна иницијативата за „мал шенген“ со Албанија и Северна Македонија“, се нагласува во извештајот.

Така овој теоретски спор во Брисел, се предупредува во извештајот, може да има реални негативни последици за влијанието, безбедноста и позицијата на Бугарија на Балканот.

Сепак, деновиве бугарскиот премиер Бојко Борисов иако ја поддржува нашата земја на патот кон ЕУ, објасни дека Макрон всушност е во право и дека во Македонија има опозиција нема консензус со власта. 

Амбасадорот на Франција во Македонија, Кристијан Тимониe изјави дека посетата на францускиот претседател Емануел Макрон на Македонија е неизвесна бидејќи земјата влегува во изборниот период. Макрон претходно најави посета на Тирана и Скопје. 

Можеби ќе ве интересира

Го претепале својот дедо и му го оштетиле автомобилот

Го претепале својот дедо и му го оштетиле автомобилот

Момче вознемируваше лама во битолската зоолошка градина

Момче вознемируваше лама во битолската зоолошка градина

ВМРО-ДПМНЕ повика граѓаните на 18 јуни да излезат на улица затоа што Македонија доживува пораз на секое поле

ВМРО-ДПМНЕ повика граѓаните на 18 јуни да излезат на улица затоа што Македонија доживува пораз на секое поле

Пендаровски: Ја поддржувам одлуката на Шведска за влез во НАТО

Пендаровски: Ја поддржувам одлуката на Шведска за влез во НАТО

ВО ЧЕТВРТОК ВО БЕЛГРАД ЗАЕДНИЧКА ЛИТУРГИЈА НА МПЦ И СПЦ - патријархот Порфириј ги повикува верниците да присуствуваат во што поголем број

ВО ЧЕТВРТОК ВО БЕЛГРАД ЗАЕДНИЧКА ЛИТУРГИЈА НА МПЦ И СПЦ - патријархот Порфириј ги повикува верниците да присуствуваат во што поголем број

Има 83 заразени со коронавирусот и двајца починати

Има 83 заразени со коронавирусот и двајца починати

Истрага за градоначалникот на Петровец: Исплатил половина милион евра на фирми на брат му за фиктивни услуги

Истрага за градоначалникот на Петровец: Исплатил половина милион евра на фирми на брат му за фиктивни услуги

КАКВИ МОНСТРУМИ - за пари му дозволиле на Белгиец да ја силува нивната 13 годишна ќерка - ХОРОРОТ ТРАЕЛ ДОЛГО, СЕ ДО ВЧЕРА

КАКВИ МОНСТРУМИ - за пари му дозволиле на Белгиец да ја силува нивната 13 годишна ќерка - ХОРОРОТ ТРАЕЛ ДОЛГО, СЕ ДО ВЧЕРА

Венците од споменикот на Јане Сандански фрлени во контејнер

Венците од споменикот на Јане Сандански фрлени во контејнер