23 Мај, 2024
0.0272

КАКО АМЕРИКАНСКАТА АМБАСАДА ВО ЕДНА БАЛКАНСКА ДРЖАВА СЕ НАЈДЕ НА ЦРНАТА ЛИСТА НА ДОЛЖНИЦИ - си плаќаат даноци навремено и конзистентно

Објавено во: Балкан 14 Мај, 2024

Добивај вести на Viber

Даночната управа на Црна Гора ја објави црната листа на која се наоѓаат имињата на даночните обврзници со најголем износ на даночен долг, а последниот со пресек на долгот предизвика бурни реакции, бидејќи во него е вклучена и Амбасадата на Соединетите американскји држави во Подгорица со долг од повеќе од половина милион евра.

Од Даночната управа изјавија дека Амбасадата поради техничка грешка завршила на неславната листа на најголеми даночни должници и дека е тргната од списокот.

„Имено, даночниот обврзник - Амбасадата на САД се најде на претходно објавената Црна листа на 50 најголеми даночни должници, поради тоа што поради институционални промени во даночниот орган дојде до промена на овластеното лице, така што средствата платени од девизната сметка за даночни плаќања до април не биле пренасочени обврските на нерезидентни правни лица, вклучително и плаќањата од Амбасадата на САД“, се наведува во соопштението на црногорскатра даночна управа.

„Напоменуваме дека се работи за даночен обврзник кој редовно си ги плаќа даночните обврски. Амбасадата на САД е отстранета од Црната листа и му се извинуваме на даночниот обврзник за техничката грешка“, се заклучува во соопштението.

Амбасадата на Соединетите Американски Држави (САД) одделно објави дека плаќа даноци „конзистентно и навреме“ и дека „нема неподмирени даночни обврски“.

Од Министерството за финансии биле информирани дека ставањето на Амбасадата на САД на листата на даночни должници е техничка грешка.

Можеби ќе ве интересира

ДОДИК ВЕЛИ ДЕКА ДОЈДЕ КРАЈОТ ЗА БиХ: Во четврток ќе предложиме мирно разделување

ДОДИК ВЕЛИ ДЕКА ДОЈДЕ КРАЈОТ ЗА БиХ: Во четврток ќе предложиме мирно разделување

(ВИДЕО) НЕВРЕМЕТО НАПРАВИ ШТЕТИ ВО СРБИЈА: Дождот откорна дел од пат во Нови Пазар

(ВИДЕО) НЕВРЕМЕТО НАПРАВИ ШТЕТИ ВО СРБИЈА: Дождот откорна дел од пат во Нови Пазар

УТРО ПО НЕВРЕМЕТО ВО СРБИЈА: Отстранети се последиците, се проценува штета

УТРО ПО НЕВРЕМЕТО ВО СРБИЈА: Отстранети се последиците, се проценува штета

СЕ СПОРЕД СПИСОК: Еве ги строгите правила на грчките цариници, кои можат скапо да ве чинат!

СЕ СПОРЕД СПИСОК: Еве ги строгите правила на грчките цариници, кои можат скапо да ве чинат!

(ВИДЕО) СПАСЕНИ ДВЕ ЖЕНИ И ДЕТЕ ВО УЖИЦЕ: Нивниот автомобил беше потопен

(ВИДЕО) СПАСЕНИ ДВЕ ЖЕНИ И ДЕТЕ ВО УЖИЦЕ: Нивниот автомобил беше потопен

ВУЧИЌ ЗА РЕЗОЛУЦИЈАТА ЗА СРЕБРЕНИЦА: Некои земји за кои не очекувавме ќе ни „забијат нож во грб“

ВУЧИЌ ЗА РЕЗОЛУЦИЈАТА ЗА СРЕБРЕНИЦА: Некои земји за кои не очекувавме ќе ни „забијат нож во грб“

НЕВРЕМЕ ВО СРБИЈА: Жена загина откако дрво падна врз нејзиниот автомобил

НЕВРЕМЕ ВО СРБИЈА: Жена загина откако дрво падна врз нејзиниот автомобил

ЕРДОГАН ЈА НАРЕЧЕ ЕВРОВИЗИЈА СРАМНО НАТПРЕВАРУВАЊЕ - „Добро е што не одиме, таму не можете да сретнете нормална личност“

ЕРДОГАН ЈА НАРЕЧЕ ЕВРОВИЗИЈА СРАМНО НАТПРЕВАРУВАЊЕ - „Добро е што не одиме, таму не можете да сретнете нормална личност“

ИЗВОНРЕДНА МОЖНОСТ ЗА РАБОТА ВО ХРВАТСКА! Плати огромни, работници нема, а побарувачката расте

ИЗВОНРЕДНА МОЖНОСТ ЗА РАБОТА ВО ХРВАТСКА! Плати огромни, работници нема, а побарувачката расте