24 Јуни, 2018
0.4053
    ALK 8331.04    0.37%     BESK 9899    1.01%     COMA 306    0%     GRNT 848.09    2.11%     KMB 5322.64    1.79%     MPT 43620.21    5.11%     MTUR 4790.91    1.94%     OHB 6376.92    -0.37%     OKTA 4747    9.98%     POPK 15    7.14%     RMDEN16 95.5    0%     RMDEN17 95.6    0.21%     RZLV 82.6    1.98%     RZUS 149.5    6.03%     STB 981.83    1.27%     STBP 896.62    0.28%     STIL 153.87    3.97%     TETE 2299.91    0.45%     TNB 13946.7    1.16%     TPLF 1113    -9.95%     TTK 1030.25    2.55%     UNI 2618.83    8.01%     ZILU 262.98    2.73%

Како БЕСА од надежна албанска партија се доведе до пораз?

Објавено во: Анализа 30 Октомври, 2017

Покрај ВМРО-ДПМНЕ на овие избори гледано според резултатите голем губитник е и албанската опозициска партија БЕСА која освои само еден градоначалник во општина Желино. Таму Бљерим Сејди го победи Фатмир Изаири од ДУИ со околу 350 гласови разлика. Сепак, БЕСА не успеа да се наметне во ниту една поголема општина во Македонија каде има мнозинско албанско население иако големи надежи полагаше на победа во Чаир или Тетово. Во Чаир Ибраим Зеќирија не стигна да го победи Висар Ганиу кој доби огромна поддршка од Заев и СДСМ со што ДУИ си го задржа традиционалниот бастион во град Скопје. 

БЕСА по изборите на 11 декември на кои освои 5 пратеници се чинеше дека е партија меѓу албанското гласачко тело која е во подем, тие ја заменија ДПА како главна опозициска партија и со таквото делување требаше да го неутрализираат движењето на Зијадин Села кој привлекува огромно внимание. Сепак, на овие избори не успеаја ниту во првиот круг да забележат добри резултати, ниту пак коалицијата со Алијанса за Албанците на Села не им донесе никакви забележливи бенефити. Секако, Алијансата освои три градоначалнички мандати во Гостивар и околината во Врапчиште и Боговиње што може да се смета за успех и на коалицијата.

Главните причини за неуспехот на БЕСА треба да се гледаат во нивната уникатна положба. БЕСА не можеше да влезе во владата на Заев бидејќи таму предност имаше Али Ахмети со неговите 10 пратеници и одбра да делува како негова опозиција. Сепак, нагласената националистичка реторика во последниот период која се засили пред вториот круг на гласање, како и недоволно силните коалициски партнери беа пресудни за поразот на БЕСА. Очиледно е дека на албанските гласачи не им се доволни ветувања како тие за редефиниција на државата, ниту секојдневни проблеми и навраќање на минатото, како што беа обвинувањата дека ДУИ извршиле предавство на идеалите на УЧК. Таквите флоскули од страна на БЕСА и нивните поддржувачи беа навистина небулозни бидејќи играњето големи команданти како да излегува од мода меѓу албанските гласачи кои сакаат европска иднина, еднаквост и исти можности за успех, вработување, општествена почит и решавање на секојдневните проблеми, како на локално така и на државно ниво.

Неодлучноста на БЕСА посилно да се вклучи во реформскиот процес на Заев со кој беше стартуван владиониот пораз на Груевски исто така негативно се рефлектираше. Секако, за БЕСА ќе беше тешко во исто време да е дел од владата на Заев и да биде опозиција на Ахмети, но можеше посилно да се заложи во одредени дебати на страната на СДСМ што ќе дадеше знак дека можат да бидат партнер на кого би се гледало во некои други услови и идни избори. Наместо тоа СДСМ стана се поблизок до ДУИ и меѓусебната соработка на овие избори практично ја зацементира нивната коалиција како на локално, така и на државно ниво. 

Сега, БЕСА ќе мора најпрво да се „редефинира“ себеси и да покаже каква партија сака да биде, дали ќе продолжи да лови гласови со популистичка и националистичка реторика или пак ќе се отвори за сите граѓани и ќе понуди нешто посвежо во својот наратив.

Автор: Христијан Станоевиќ

Можеби ќе ве интересира

НЕВОЗМОЖНА МИСИЈА: Со просечна плата до нов автомобил?

НЕВОЗМОЖНА МИСИЈА: Со просечна плата до нов автомобил?

Колку пари ќе собере државата од повисокиот персоналец и зошто и требаат

Колку пари ќе собере државата од повисокиот персоналец и зошто и требаат

Колку пари ќе не чини првата 30 годишна државна обврзница?

Колку пари ќе не чини првата 30 годишна државна обврзница?

Што ги зголеми заштедите: Банките чуваат 5,6 милијарди евра

Што ги зголеми заштедите: Банките чуваат 5,6 милијарди евра

Потрошувачките и станбените кредити забрзано растат: Колку им должиме на банките

Потрошувачките и станбените кредити забрзано растат: Колку им должиме на банките

Ексклузивно: Владата ќе наплаќа данок на каматите на заштедите, а еве за колкави приходи ќе плаќаме повисок „персоналец“

Ексклузивно: Владата ќе наплаќа данок на каматите на заштедите, а еве за колкави приходи ќе плаќаме повисок „персоналец“

СЕ КРЧКА ЗАКОНОТ: Колкави треба да ви се приходите за да плаќате повисок данок?

СЕ КРЧКА ЗАКОНОТ: Колкави треба да ви се приходите за да плаќате повисок данок?

Како „Кам Маркет“ го изеде “Тинекс“?

Како „Кам Маркет“ го изеде “Тинекс“?

Како „газат“ големите ланци на супермаркети?

Како „газат“ големите ланци на супермаркети?