02 Јуни, 2023
0.0246

КАКО ДА РЕЗЕРВИРАТЕ ПОЕВТИН ЛЕТ: Има денови кога авиокартите имаат неверојатно ниски цени

Објавено во: Економија 25 Мај, 2023

Добивај вести на Viber

Експертите велат дека постојат начини да се најдат евтини летови - но може да биде потребно малку детективска работа.

- Сите проценки покажуваат дека летото ќе биде навистина напорно - изјави за MarketWatch Бен Ајерс, виш економист во Nationwide Economics.

Бројот на патници кои минуваат низ контролните пунктови на Управата за безбедност на транспортот се врати на нивоата пред пандемијата, а податоците од местата за резервации покажуваат „рекордно ниво на интерес за патување“, рече тој.

Еве совети за резервирање поевтини летови:

Прво, бидете флексибилни за датумите. Иако некои луѓе можеби нема да можат да ги приспособат датумите или времето на патување, Рајан Хорн, владин консултант во Вашингтон кој го води блогот за патувања Profits and Points, предложи да се биде што е можно пофлексибилен при резервирањето летови.

- Има одредени денови во неделата кои обично се поевтини од другите, па затоа билетите често се поевтини во среда. Исто така, крајот на август и почетокот на септември имаат тенденција да бидат поевтини од јули, изјави тој за MarketWatch.

Користете ја мрежата на датуми или табелата со цени на Google Flights за да видите кога летовите се поевтини.

И иако директното летање можеби е најлесно, може да биде и скапо. Затоа, размислете за преседнувања: лет од 655 долари од Њујорк до Лондон вклучува седумчасовен одмор во Рејкјавик, Исланд, пред краток лет до Хитроу.

Откако ќе ги заклучите вашите датуми, обидете се да го резервирате летот директно со авиокомпанијата.

Исто така, разгледајте понуди од различни аеродроми.

„Слично на локацијата, проверете ги цените за помалку популарни дестинации или побарајте аеродром во близина за дестинацијата на која сакате да одите и возете го остатокот од патот“, рече тој.

ФОТО: Unspalsh/Patrick Tomasso

Можеби ќе ве интересира

Посетата на Кина го врати Илон Маск на првото место на листата најбогати во светот

Посетата на Кина го врати Илон Маск на првото место на листата најбогати во светот

Бектеши најави колкаво поскапување на струјата се очекува

Бектеши најави колкаво поскапување на струјата се очекува

Бесими: Во преговори сме со американска државна банка да го финансира проектот на „Бехтел и Енка“

Бесими: Во преговори сме со американска државна банка да го финансира проектот на „Бехтел и Енка“

Бојан Маричиќ: ЕУ по втор пат прашува за „Бехтел и Енка“

Бојан Маричиќ: ЕУ по втор пат прашува за „Бехтел и Енка“

Поголемиот буџет донесе рекордни исплати за политичките партии

Поголемиот буџет донесе рекордни исплати за политичките партии

ОД ЕДНА ЕВРОПСКА ЗЕМЈА „ИЗВИРА“ ЛИТИУМ: Ќе отвораат рудници и ќе се зголемува производството на електрични возила

ОД ЕДНА ЕВРОПСКА ЗЕМЈА „ИЗВИРА“ ЛИТИУМ: Ќе отвораат рудници и ќе се зголемува производството на електрични возила

ПАДНА ЦЕНАТА НА НАФТАТА НА СВЕТСКИТЕ БЕРЗИ: Загрижувачките вести од Кина го „срушија“ барелот

ПАДНА ЦЕНАТА НА НАФТАТА НА СВЕТСКИТЕ БЕРЗИ: Загрижувачките вести од Кина го „срушија“ барелот

ПАДНАА ИНДЕКСИТЕ НА ВОЛСТРИТ: Инвеститорите стравуваат од зголемување на каматните стапки

ПАДНАА ИНДЕКСИТЕ НА ВОЛСТРИТ: Инвеститорите стравуваат од зголемување на каматните стапки

„Фактор анализа“: Од 10 до 110! Кои се најголемите трговци на големо во Македонија?

„Фактор анализа“: Од 10 до 110! Кои се најголемите трговци на големо во Македонија?