25 Јуни, 2024
0.0283

КАКО ДЕТЕ САКАЛ ДА БИДЕ МОРНАР: Путин имал и други желби, едната му се оствари

Објавено во: Свет 27 Мај, 2024

Добивај вести на Viber

Рускиот претседател Владимир Путин како дете сакал да биде морнар, а потоа пилот. 

„Подоцна, кога веќе бев во повисоките одделенија на училиште, сонував да станам шпион“, изјави Путин.

Тој го оствари својот сон, но патот до него беше долг и трнлив.

„Во шпионажата најмногу ме привлече тоа што еден човек може да ги промени судбините на илјадници луѓе и да го постигне она што некогаш не успеаја дури и цели армии“, наведе Путин. 

Путин се распрашал што е потребно за да се стане шпион во Дирекцијата на Комитетот за државна безбедност (КГБ) во Ленинград. Таму дознал дека за да се вклучи во службата, треба или да одработи воена служба, или да заврши факултет, по можност правен. Не сакајќи да ја пропушти можноста за која толку долго сонувал, Путин се запишал на Правниот факултет на Државниот универзитет во Ленинград, а веќе на крајот на студиите добил понуда да се приклучи на службата на КГБ во СССР.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) ПОЖАР ВО МОСКВA: Луѓето скокаа од прозорец за да се спасат, има и жртви

(ВИДЕО) ПОЖАР ВО МОСКВA: Луѓето скокаа од прозорец за да се спасат, има и жртви

ГРАТЧЕ НА СИЦИЛИЈА: Нудат евтини куќи како „мамец“ за нови жители

ГРАТЧЕ НА СИЦИЛИЈА: Нудат евтини куќи како „мамец“ за нови жители

Лесја Украинка: Русија продолжува да го тероризира цивилното население на Украина

Лесја Украинка: Русија продолжува да го тероризира цивилното население на Украина

Пронајдени 20 изгорени тела во фабрика за литиумски батерии во Јужна Кореја

Пронајдени 20 изгорени тела во фабрика за литиумски батерии во Јужна Кореја

ОДМОРИТЕ НА МЕДИТЕРАНОТ ПОД ЗНАК ПРАШАЛНИК? драматично предупредување од Британците

ОДМОРИТЕ НА МЕДИТЕРАНОТ ПОД ЗНАК ПРАШАЛНИК? драматично предупредување од Британците

„ПОТРЕБНО НИ Е ЧУДО“: Маркус Зедер предупредува - Германците повторно мора да работат повеќе

„ПОТРЕБНО НИ Е ЧУДО“: Маркус Зедер предупредува - Германците повторно мора да работат повеќе

МНОГУ ЈАК ЗЕМЈОТРЕС ЈА ПОТРЕСЕ ВЕНЕЦУЕЛА: измерени 6,1 степен според Рихтеровата скала

МНОГУ ЈАК ЗЕМЈОТРЕС ЈА ПОТРЕСЕ ВЕНЕЦУЕЛА: измерени 6,1 степен според Рихтеровата скала

Трамп, војната во Украина, источниот блок: овие пет предизвици го чекаат идниот шеф на НАТО

Трамп, војната во Украина, источниот блок: овие пет предизвици го чекаат идниот шеф на НАТО

Њујорк Тајмс: Украинците се групираат на социјални мрежи за да избегнат мобилизација

Њујорк Тајмс: Украинците се групираат на социјални мрежи за да избегнат мобилизација