23 Февруари, 2024
0.0307

Kaко ЕК го „скрши“ Орбан?

Објавено во: Свет 17 Ноември, 2022

Добивај вести на Viber

Унгарскиот премиер Виктор Орбан попушти под притисокот, а Европската Комисија(ЕК) деблокира средства за Унгарија. 

До 14,7 милијарди евра (15,3 милијарди долари), или скоро 10 отсто од проценетиот домашен бруто-производ (БДП) на Унгарија за 2022 година, се во прашање. Орбан мора да продолжи да ја подобрува независноста на судството и антикорупциските мерки.

Европската комисија е на пат да деблокира милијарди евра средства за Унгарија оваа година бидејќи премиерот Виктор Орбан попушти под притисокот од Брисел во врска со демократските контроли и антикорупциските мерки, пренесува „Ројтерс“ повикувајќи се на сигурни извори од Европската Унија.

Но, Унгарија во повеќе наврати отскокнуваше од европското единство. 

Германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок неодамна ја критикуваше Унгарија за блокирање на финансиската помош од 18 милијарди евра на ЕУ за Украина, велејќи дека Будимпешта не треба да „игра покер“ во обид да изврши притисок врз Брисел во посебен спор за владеење на правото. Овојгест на Унгарија го нарекоа уцена. 

Можеби ќе ве интересира

Зеленски го призна падот на Авдијевка: И што постигнаа со тоа?

Зеленски го призна падот на Авдијевка: И што постигнаа со тоа?

БЕЗ РАЗЛИКА КОЈ ЌЕ БИДЕ НА ВЛАСТ ВО ВАШИНГТОН: Медведев вели дека со децении нема да се обноват односите со САД

БЕЗ РАЗЛИКА КОЈ ЌЕ БИДЕ НА ВЛАСТ ВО ВАШИНГТОН: Медведев вели дека со децении нема да се обноват односите со САД

МАЈКАТА НА НАВАЛНИ: Tврди дека го видела телото на својот син, но и дека ја уценуваат

МАЈКАТА НА НАВАЛНИ: Tврди дека го видела телото на својот син, но и дека ја уценуваат

РЕПУБЛИКАНСКИ КОНГРЕСМЕН ПОВИКА НА УБИВАЊЕ НА СИТЕ ПАЛЕСТИНСКИ ДЕЦА: Вели дека 20 години го напаѓаат Израел и треба да платат

РЕПУБЛИКАНСКИ КОНГРЕСМЕН ПОВИКА НА УБИВАЊЕ НА СИТЕ ПАЛЕСТИНСКИ ДЕЦА: Вели дека 20 години го напаѓаат Израел и треба да платат

ПУТИН Е ЛУД КУЧКИ СИН: Бајден без влакна на јазикот, Кремљ го возврати ударот

ПУТИН Е ЛУД КУЧКИ СИН: Бајден без влакна на јазикот, Кремљ го возврати ударот

ХОРОР ВО КИНА: Брод удри и сруши мост, автобус и автомобили паднаа во реката (ВИДЕО)

ХОРОР ВО КИНА: Брод удри и сруши мост, автобус и автомобили паднаа во реката (ВИДЕО)

„ОНИЕ ШТО ВЕРУВААТ ДЕКА РУСИЈА ГО УБИ НАВАЛНИ СЕ ИДИОТИ“: Скандалозна изјава на новинарот Такер Карлсон

„ОНИЕ ШТО ВЕРУВААТ ДЕКА РУСИЈА ГО УБИ НАВАЛНИ СЕ ИДИОТИ“: Скандалозна изјава на новинарот Такер Карлсон

ГЕРМАНИЈА ПОВЕЌЕ НЕ Е „ВЕТЕНАТА ЗЕМЈА“: Масовните отпуштања предизвикуваат лоши услови за живот и работа, расте незадоволството на работниците

ГЕРМАНИЈА ПОВЕЌЕ НЕ Е „ВЕТЕНАТА ЗЕМЈА“: Масовните отпуштања предизвикуваат лоши услови за живот и работа, расте незадоволството на работниците

Случај Асанж! Јасна порака за тоа што го чека секој кој ја кажува вистината! Слободата и новинарството на Запад се мртви!

Случај Асанж! Јасна порака за тоа што го чека секој кој ја кажува вистината! Слободата и новинарството на Запад се мртви!