31 Мај, 2024
0.0910

Како Израел го преживеа еден од најголемите напади: Повеќеслојната одбрана одигра клучна улога

Објавено во: Свет 14 Април, 2024

Добивај вести на Viber

Стотиците беспилотни летала, крстаречки ракети и други проектили што Иран ги истрела кон Израел во саботата вечерта, ако се погледне претставата, освен произведениот страв од ширење на конфликтот, немаа никакво значајно влијание врз бројните воени цели во Израел.

Нападот на Иран врз Израел е веројатно еден од најголемите напади од една земја врз друга во последните неколку децении, но судејќи според извештаите, еден ден по почетокот на конфликтот, штетата што беше пријавена беше минимална.

Иако израелските, јорданските, британските и американските авиони соборија бројни авиони и проектили далеку од границата на Израел, важна улога во одбраната имаше и израелската повеќеслојна воздушна одбрана која, издржа еден од најголемите тестови во последните неколку години.

Покрај веќе познатата Железна купола, Израел има уште неколку системи во својот одбранбен систем кои му помагаат да пресретне ракети и други видови закани.

Сите тие системи одиграа важна улога во вчерашниот напад, кој беше координиран од Иран како и од Либан, Ирак, Јемен и Сирија.

Еден од тие системи е „Стрела“ што Израел ја разви во соработка со Соединетите Американски Држави.

„Стрелата е дизајнирана да пресретнува ракети со долг дострел, вклучувајќи го и типот на балистички ракети кои Иран ги лансираше во саботата. Стрелата, која работи надвор од атмосферата, исто така се користи за пресретнување ракети со долг дострел лансирани од Хутите од позиции во Јемен. .

Друг систем што Израел го користеше во саботата е „Давидовата прашка“.

„Таа е способна да пресретне ракети истрелани кон Израел од Иран, Сирија и Либан“, изјавија од ИД.

Третиот систем што го користи Израел е Патриот, кој е и најстариот член на израелскиот одбранбен систем.

„Се користеше за време на Првата Заливска војна во 1991 година за пресретнување на проектили од Ирак. Патриот сега се користи за соборување авиони и беспилотни летала“, се вели во извештајот.

Последен во системот што се користи за одбрана на Израел е веќе надалеку познатата Железна купола.

„Таа е специјализирана за соборување ракети со краток дострел. Железната купола досега пресретнала илјадници ракети откако беше активирана на почетокот на минатата деценија. Израелската армија изјави дека Железната купола има стапка на успех од над 90 проценти “, пишува Асошиетед прес.


Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) ГНЕВ ВО МЕКСИКО: Демонстрантите сакаа да ја запалат израелската амбасада

(ВИДЕО) ГНЕВ ВО МЕКСИКО: Демонстрантите сакаа да ја запалат израелската амбасада

СТОЛTЕНБЕРГ: Украина сè уште може да победи

СТОЛTЕНБЕРГ: Украина сè уште може да победи

(ВИДЕО) ОДЕКНАЛЕ ЕКСПЛОЗИИ НА КРИМ: Украинците погодиле два руски брода

(ВИДЕО) ОДЕКНАЛЕ ЕКСПЛОЗИИ НА КРИМ: Украинците погодиле два руски брода

ПРИНЦЕЗАТА ДАЈАНА ГИ ПРЕКРШИ СИТЕ ПРАВИЛА: Не се грижеше за последиците, сега тоа го прави Кејт

ПРИНЦЕЗАТА ДАЈАНА ГИ ПРЕКРШИ СИТЕ ПРАВИЛА: Не се грижеше за последиците, сега тоа го прави Кејт

ХОРОР ВО ЛОНДОН! Пукано во гости во ресторан, дете во критична состојба

ХОРОР ВО ЛОНДОН! Пукано во гости во ресторан, дете во критична состојба

КАКО СВЕТОТ ЗАПАДНА ВО ДОЛГ ОД 315 ТРИЛИОНИ ДОЛАРИ? Секој од нас должи 39.000 долари

КАКО СВЕТОТ ЗАПАДНА ВО ДОЛГ ОД 315 ТРИЛИОНИ ДОЛАРИ? Секој од нас должи 39.000 долари

ПОЗНАТ ЛЕКАР ОТКРИ КОЈ РАК ГО ИМА КЕЈТ МИДЛТОН: „Сите врвни онколози го потврдија ова мислење, а уште еден аларм е фактот што таа со години има Кронова болест“

ПОЗНАТ ЛЕКАР ОТКРИ КОЈ РАК ГО ИМА КЕЈТ МИДЛТОН: „Сите врвни онколози го потврдија ова мислење, а уште еден аларм е фактот што таа со години има Кронова болест“

СТРЕЛКОВ ОДИ ВО ЗАТВОР: Критичарот на Путин ќе помине четири години зад решетки

СТРЕЛКОВ ОДИ ВО ЗАТВОР: Критичарот на Путин ќе помине четири години зад решетки

ВОЈНАТА ВО ГАЗА ЌЕ ТРАЕ НАЈМАЛКУ ДО КРАЈОТ НА 2024 ГОДИНА: Израел испрати тенкови во Рафа

ВОЈНАТА ВО ГАЗА ЌЕ ТРАЕ НАЈМАЛКУ ДО КРАЈОТ НА 2024 ГОДИНА: Израел испрати тенкови во Рафа