30 Јули, 2021
0.0222

КАКО ЌЕ ПАТУВАМЕ ВО ГРЦИЈА: Филипче најави документ со одредени услови

Објавено во: Македонија 17 Мај, 2020

Министерот за здравство Венко Филипче, синоќа во разговор за Сител појасни дека патувaњата во Грција ќе бидат под одредени услови за што се подготвува документ. Тој рече дека во наредните денови документот ќе биде испратен до епидемиолозите и на Македонија и на Грција, по што ќе бидат дефинирани сите услови и ќе се финализира.

Во однос на лекувањето на евентуално заразени со корона вирусот на македонски граѓани во Грција и обратно, тоа ќе биде бесплатно, соопшти Филипче, нагласувајќи дека тоа било договорено со неговиот грчки колега на неодамнешната средба.

Инаку, како што соопшти Филипче 14-дневниот карантин ќе биде укинат, односно нема да може да се спроведува во ниту една во земјите од регионот, кога ќе се отворат границите. 


Можеби ќе ве интересира

Мицкоски имал сообраќајка

Мицкоски имал сообраќајка

ФАКТОР НА ДЕНОТ: „Мини Шенген“ стана „Отворен Балкан“, ќе донесе придобивки за граѓаните на Македонија, Србија и Албанија

ФАКТОР НА ДЕНОТ: „Мини Шенген“ стана „Отворен Балкан“, ќе донесе придобивки за граѓаните на Македонија, Србија и Албанија

Гардев вели дека позицијата на Бугарија кон Македонија треба да ја објаснат на западните партнери

Гардев вели дека позицијата на Бугарија кон Македонија треба да ја објаснат на западните партнери

Вучиќ кажа дека од Македонците бараат само пријателство, не бараат територија, ниту јазик

Вучиќ кажа дека од Македонците бараат само пријателство, не бараат територија, ниту јазик

Од сопругот украла пари и заминала прво во БиХ, а потоа и во Швајцарија

Од сопругот украла пари и заминала прво во БиХ, а потоа и во Швајцарија

Апасиев: Македонци има, имало и ќе има без оглед дали политичарите преговараат за тоа како ќе ни се вика јазикот

Апасиев: Македонци има, имало и ќе има без оглед дали политичарите преговараат за тоа како ќе ни се вика јазикот

ИЗМЕНИТЕ ПОМИНАА ВО СОБРАНИЕ: Има 16 услови врз основа на кои луѓето ќе можат да добијат државјанство

ИЗМЕНИТЕ ПОМИНАА ВО СОБРАНИЕ: Има 16 услови врз основа на кои луѓето ќе можат да добијат државјанство

Собранието ја изгласа Резолуцијата, утврдени се македонските црвени линии

Собранието ја изгласа Резолуцијата, утврдени се македонските црвени линии

ДИРЕКТОРОТ НА ФИТР, КОСТА ПЕТРОВ, Е ВО ГИПС - си ги скршил двете раце возејќи велосипед

ДИРЕКТОРОТ НА ФИТР, КОСТА ПЕТРОВ, Е ВО ГИПС - си ги скршил двете раце возејќи велосипед