22 Септември, 2018
0.3163
    ALK 8001    -0.04%     BESK 10100    0%     CEVI 1000    0%     GRNT 820    0%     KMB 5174.73    0.16%     MPOL 314    0%     MPT 47013    -1.53%     OHB 6600    0.79%     OKTA 4296.07    0.92%     RZTK 526    0%     RZUS 108    0%     STB 1115    0.54%     STBP 1158    0.73%     TNB 14007.94    0.06%     TTK 1135    -0.03%     UNI 2307.38    -0.99%

КАКО МАКЕДОНЕЦ ПОКРЕНА СЕКСУАЛНА РЕВОЛУЦИЈА ВО ИНДИЈА: Бизнисот му цвета иако населението е поделено

Објавено во: Финансии 11 Март, 2018

Македонецот Благој (Блаже) Аризанов (29) дошол на идеја да отвори ланец хотели во Индија, во кои невенчаните двојки би можеле да дојдат на интимно дружење. Сепак, Индија не е земја каде тоа е прифатено однесување.

Полицијата почнала да упаѓа во хотели во Мумбаи и уапсила повеќе од 40 невенчани парови. Сите биле обвинети. Студентите биле приморани да ги повикаат своите родители и да признаат што правеле.

Нивното кривично дело било „непримерно однесување во јавност“, рекла полицијата. За двојките без венчан сертификат во Индија - посебно оние од различни религии-поминувањето на време во хотелска соба заедно уште е мака.

Но, таму каде многу Индијци гледаат неморал, други виделе шанса.

„Ние ви гарантираме. Нема тропање на врата, нема чудни погледи, нема прашања“, вели хотелскиот претприемач Аризанов, пишува Гардијан.


Веќе речиси три години Македонецот Аризанов и неговиот индиски партнер Санчит Сети, тежат кон тоа да направат верзија на „љубовни хотели“ за краток престој како оние во Јапонија, наменети за средби во Индија.

„StayUncle“, нивната компанија остварила вкупна заработка од 3 милиони долари.

„StayUncle“ почнал во 2015 година продавајќи полудневен престој наменет за бизнис луѓе кои сакаат да се одморат или освежат. Но продажбата била бавна.

„Тоа не е проблем околу кој на луѓето им требаше помош. Како стартап, сакате да решите проблем кој е од големо значење“, рекол Аризанов.

„Моравме да знаеме дека доаѓаат кај нас бидејќи не можеле да резервираат хотел во кој работат локални луѓе. Тоа беше трагична работа, но можеби и прилика која ја баравме сето ова време“, рекол Аризанов.

Можеби ќе ве интересира

Зошто просечната плата во Македонија се намалува во летните месеци?

Зошто просечната плата во Македонија се намалува во летните месеци?

Поголеми плати на сметка од 1 октомври во училиштата, градинките и болниците

Поголеми плати на сметка од 1 октомври во училиштата, градинките и болниците

Немаат работа, ама за 30.000 не стануваат од кревет

Немаат работа, ама за 30.000 не стануваат од кревет

НЕМА КОЈ ДА ГРАДИ И ПОПРАВА: Кризата за работници ќе им ги уништи фирмите

НЕМА КОЈ ДА ГРАДИ И ПОПРАВА: Кризата за работници ќе им ги уништи фирмите

Роден е во сиромаштија а денес е најдобар во бизнисот: Советува како да заработите повеќе пари

Роден е во сиромаштија а денес е најдобар во бизнисот: Советува како да заработите повеќе пари

(ФОТО) ГИ ЧУВА ДЕЦАТА НА БОГАТИТЕ НА ПАТУВАЊА: Какви искуства доживеала не можете да замислите

(ФОТО) ГИ ЧУВА ДЕЦАТА НА БОГАТИТЕ НА ПАТУВАЊА: Какви искуства доживеала не можете да замислите

Директорот на Инстаграм и милијардер има лек: Како тој се бори против мрзеливоста?

Директорот на Инстаграм и милијардер има лек: Како тој се бори против мрзеливоста?

Пет општини ќе добијат грантови за подобрување на социјалните услуги

Пет општини ќе добијат грантови за подобрување на социјалните услуги

ОД ЕНТУЗИЈАЗАМ ДО УСПЕШЕН БИЗНИС: Како Англичанец ја оживеа верзијата на комунистичка Веспа

ОД ЕНТУЗИЈАЗАМ ДО УСПЕШЕН БИЗНИС: Како Англичанец ја оживеа верзијата на комунистичка Веспа