21 Март, 2018
0.0916

Како Макрон ги порази руските хакери?

Објавено во: Анализа 08 Мај, 2017

Центристот Емануел Макрон издвојува убедлива победа во вториот круг на претседателските избори на Франција, но за овој овој успех мораше да примени многу лукава стратегија со цел да не го снајде истата судбина како Хилари Клинтон која на изборите во САД на само една недела пред гласањето се соочи со масовен хакерски напад на електронската комуникација на нјезиниот штаб по што Трамп издвојува изненадувачка победа.

Мунир Махџуби, шефот за дигитални комуникации на Макрон открива дека примениле посебна стратегија со која биле запознаени сите членови на изборниот штаб. 

Тие добиле инструкции како да препознаат хакерски „фишинг“ напади во кои ви се прикажува речиси легитимна мејл порака со линк за логирање со лозинката на некој познат електронски сервис. Освен, што лесно ги препознале сите обиди за кражба на податоци, тие лансирале и против-напад. 

Хакерите за кои засега се претпоставува дека се Руси добиле голем број на податоци за логирање и кориснички сметки, некои дел од нив биле лажни, а дел биле вистински но, од неупотребливи профили, па така биле целосно збунети што е за нив корисно.

Хакерскиот напад пристигна во петокот на ден пред изборниот молк во Франција, но тој не влијаеше доволно кај француските граѓани да го променат веднаш мислењето и да ја одберат Ле Пен која многу повеќе му одговараше на Владимир Путин бидејќи се закануваше дека ќе ја дестабилизира Европската Унија.

Автор: Христијан Станоевиќ

Можеби ќе ве интересира

Зошто Ципрас ќе си го чува Каменос во коалициска прегратка?

Зошто Ципрас ќе си го чува Каменос во коалициска прегратка?

Ципрас се плаши од криза со Турција, но уште се сили врз Македонија

Ципрас се плаши од криза со Турција, но уште се сили врз Македонија

Како Путин ќе ја „ребрендира“ Русија?

Како Путин ќе ја „ребрендира“ Русија?

Мамка за Иванов: Потпиши го Законот па носи го на Уставен

Мамка за Иванов: Потпиши го Законот па носи го на Уставен

Иванов нема право на второ вето, но што доколку не го потпише Законот?

Иванов нема право на второ вето, но што доколку не го потпише Законот?

На повидок нова собраниска криза ако законот за јазици помине без опозицијата

На повидок нова собраниска криза ако законот за јазици помине без опозицијата

Досие Вес Мичел - Дипломат булдожер или мека рака?

Досие Вес Мичел - Дипломат булдожер или мека рака?